اجتماعی

واکسن‌های استنشاقی یا تزریقی کووید: کدام بهتر است؟

کارشناسان امیدوارند که واکسن استنشاقی به توقف گسترش کووید-19 در همه‌گیری کمک کند.

به گزارش ترند روز، کروناویروس عامل بیماری کووید-۱۹ به طور مداوم در حال تغییر است و این تکامل باعث می‌شود که ویروس آماده محافظت از سیستم ایمنی و پیشی گرفتن از واکسن مبتنی بر mRNA و تقویت‌کننده دوز باشد.

در این شرایط، متخصصان می‌خواهند روی اسپری‌های بینی و نقش مهمی که می‌توانند در پیشگیری از این وضعیت و جلوگیری از شیوع بیماری داشته باشند، تمرکز کنند.

برخلاف واکسن‌های تزریقی، واکسن‌های استنشاقی سیستم تنفسی را هدف قرار می‌دهند که این امر خوبی است زیرا اولین خط دفاعی بدن در برابر بیماری‌ها است.

این پزشک تاکید می کند: حل مشکل ایجاد سیستم ایمنی موثر برای جلوگیری از انتقال ویروس چالش بزرگی است و حتی اگر زمان بر باشد نیاز به حل دارد.

ایمن سازی با تزریق عضلانی نمی تواند مصونیت مخاطی یا ایمنی در سیستم تنفسی ایجاد کند، در حالی که مخاط و سیستم تنفسی اولین خط دفاعی بدن هستند. با واکسن استنشاقی می توان از افراد در برابر بیماری های تنفسی محافظت کرد.

به گزارش مدیکال دیلی، با این حال، تولید واکسن های استنشاقی چالش هایی وجود دارد. متخصصان به دلیل کمبود بودجه تجربه تولید این واکسن ها را نسبت به واکسن های تزریقی ندارند. همچنین عوارض جانبی ناخواسته احتمالی وجود دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا