عمومی

وام‌های دور از خانه – ترند روز

تا چند سال پیش، املاک و مستغلات برخی از آپارتمان ها تا 80 درصد قیمت را پوشش می داد، اما اکنون این تفاوت در این خانه ها به کمتر از 30 درصد رسیده است.

به گزارش ترند روز ساعت ساعت وی همچنین نوشت: «قبلاً بانک واحد ارزیابی داشت و پس از پرداخت قیمت مشخص می شد که وام این ملک چقدر است تا از 80 درصد کل بیشتر نشود، قیمت اما اکنون قیمت خانه افزایش یافته است. بنابراین کسری کوچک از کل هزینه است. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، قیمت مسکن یک متری در تهران به 40 میلیون تومان رسیده است که منجر به افزایش تقاضای مسکن شده است. اکنون اعداد و ارقام ملکی اعلام می شود اما باید توجه داشت که تمامی وام های مسکن قیمت گذاری شده است.

قیمت مسکن نسبت به 10 روز قبل به طور پیوسته افزایش یافته است. در نتیجه بیش از 135 میلیون متاهل ساکن پایتخت برای دریافت این وام باید وام مسکن پرداخت کنند. همچنین لازم به ذکر است که مصوبه دولتی برای خرید مسکن برای افراد متاهل و مجرد یکسان نیست. مجردان ساکن تهران می توانند تا 280 میلیون اشک دریافت کنند که شامل 200 میلیون اشک برای خرید مسکن و 80 میلیون اشک برای ساخت و ساز می شود. بنابراین برای گرفتن وام 200 میلیون تومانی باید برای 400 خانه سند بخرند که 58 میلیون تومان به قیمت 145 هزار است. همچنین با احتساب وام های 80 میلیون تومانی که باید 160 برگه 23 میلیون و 200 هزار تومانی بخرند، تعداد کل خرید کاغذ 79 میلیون و 200 هزار است.

هزینه وام در تهران و شهرستانها

در مقابل زوج های تهرانی می توانند تا سقف 480 میلیون تومان از جمله وام خرید مسکن برای هر نفر 200 میلیون تومان و وام 80 میلیون تومانی دریافت کنند. بنابراین زن و شوهر باید 800 خانه بخرند که 116 میلیون تومان قیمت دارد که با قیمت 23 میلیون و 200 هزار تومان وام است که باید 160 خانه بخرند. باید 139 میلیون پرداخت و 200 هزار گریه کرد. سقف ها برای مجردها 160 میلیون تومان و برای مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر برای زوجین به 320 میلیون تومان رسیده است. ، مجرد باید 44 میلیون و 896 و متاهل باید 92 میلیون و 800 هزار تومان بپردازند.

مواد را از بانک های دیگر دریافت کنید

موارد ذکر شده مربوط به بانک های ملکی است، اما بانک های دیگر اقدام به ارائه املاک می کنند، با این تفاوت که نرخ سود بانک ها یک درصد بیشتر از بانک های ملکی است و به 18 درصد می رسد. برای استعلام شرایط وام از بانک های دولتی و خصوصی مختلف بازدید کردیم. برای گرفتن وام باید مدارک را با دو ضامن به شعبه بیاورید. ضامن باید کسر حقوق داشته باشد و حداقل سه ماه دوام داشته باشد. دوره بازپرداخت بدهی پنج سال است. برخی از این موارد مانند ضامن برای برداشت دستمزد از بانک مسکن اعمال می شود و متاسفانه همین موضوع بهانه ای برای عدم ارائه وام بانک شده است.

در صورتی که اسناد در صندوق نزد دفاتر اسناد رسمی سپرده شود و در صورت عدم پرداخت، بانک مالک ملک می شود ولی شرایط ضامن باقی است. از سوی دیگر، مدت بازپرداخت مسکن بانک مسکن با نرخ 17 درصد نیز تا 12 سال امکان پذیر است که در سایر بانک ها کمتر از هفت سال است. در بین بانک‌های دولتی و خصوصی، بین 20 تا 35 میلیون کرور وام از بانک کسر می‌شود که خلاف قانون است. حتی وزارت اقتصاد و دارایی بارها در این باره هشدار داده است اما برخی بانک ها به آن بی توجهی می کنند. باید دید دولت در این زمینه اقدام اساسی خواهد کرد یا خیر. یکی از مواردی که تصمیم گیران دولت باید به آن توجه کنند، تقاضای مسکن است اما به سختی می توان این مصالح را تهیه کرد و برخی برای تهیه آن کمک مالی می کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا