بین الملل

«والیبال روی میز» ایده‌ای از جوان مخترع، ورزشی کاملاً ایرانی

فرزاد صیدی والیبالیست کشورمان در حاشیه مراسم عصر امید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مصلای تهران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری آنا اظهار کرد: علاوه بر والیبال، پینگ هم بازی می کنم. پنگ بنابراین سعی کردم دنیای ورزش را تغییر دهم و با اختلاط والیبال و پینگ پنگ تغییری در میز پینگ پنگ ایجاد کردم.

وی افزود: در واقع در والیبال روی میز یا فرزادی از پینگ پنگ و والیبال استفاده می کردم که در هیچ رشته ای استفاده نشده است. تور در این ورزش به اندازه یک تور بزرگ والیبال است که من حجم آن را کم کردم و سر میز آوردم. سپس یک ناحیه شیبدار برای میز در دو طرف ایجاد کردم که طول آن 3 فوت و 60 اینچ و عرض آن 158 اینچ است. شروع بازی قوانین خاص خود را دارد. شیب به ارتفاع 3 فوت و 60 اینچ. اگر نصفش کنیم؛ یک طرف 180 سانتی متر و طرف دیگر 80 سانتی متر.

سازندگان والیبال روی میز این ایده را مطرح کردند: بازیکن توپ را در یک چرخش پرتاب می کند، باید قبل از شروع بازی به ناحیه شیبدار یا سرویس ضربه بزند. وقتی این ضربه زده می شود، توپ به صورت مارپیچی به سمت زمین حریف می رود. بازیکن حریف می تواند این ضربه را یک بار با زدن توپ به زمین خود و پاسخ به تیم مقابل تکرار کند. این روند تا زمانی تکرار می شود که یک نفر از تیم مقابل امتیاز بگیرد.

این شرکت کننده در رویداد عصر امید در پاسخ به این سوال که آیا نمونه خلاق درونی دارد یا خیر؟ فرمود: در این خلقت هیچ تشابهی نیست. در هیچ کجای دنیا چنین قوانین و طراحی والیبالی روی میز نیست.

وی درباره ورودش به این نمایشگاه گفت: ایده ای داشتیم و از طریق دو استاد دانشگاه آزاد ایلام به این نمایشگاه آمدیم. محمد منصوری، ملی پوش سابق فوتبال، اکنون مربی تیم جوانان ایران است و پس از مشورت با ما، تصمیم گرفتیم این پروژه را در یک نمایشگاه بین المللی یا داخلی ارائه کنیم. بنابراین از طریق دانشگاه آزاد بود که به ما اطلاع دادند و از آنجا طرح خود را انتخاب کردیم و در نمایشگاه عصر امید برای جذب سرمایه گذار ارائه کردیم و از وزیر ورزش خواستیم از ما حمایت کنند. یک ورزش ایرانی کاملا بی نظیر در دنیا.

انتهای پیام/4057/4062/

دکمه بازگشت به بالا