اجتماعی

هنرنمایی همزمان جیمز وب و هابل در فضا

نمایشی با جیمز وب و هابل در فضا

تلسکوپ فضایی جیمز وب و همراه سابق آن، هابل، روز دوشنبه، 26 سپتامبر، از برخورد فضاپیمای آزمایش تغییر جهت سیارک دوگانه (DART) بر روی سیارک دیمورفوس عکسبرداری کردند.

به گزارش خبرنگاران گروه علم و فناوری خبرگزاری ترند روز; ناسا اعلام کرد که این رصدها اولین مشاهدات دو تلسکوپ فضایی با هم هستند و همکاری آنها اطلاعات جدیدی را در مورد انفجار سیارک نشان می دهد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب جهان را در مادون قرمز (طول موجی که گرما ساطع می کند) مشاهده می کند، در حالی که تلسکوپ فضایی هابل در تشخیص نور مرئی، یعنی نور قابل مشاهده با چشم انسان تخصص دارد. با ترکیب مشاهدات این دو تلسکوپ، ستاره شناسان می توانند چیزهای زیادی در مورد اجرام کیهانی بیاموزند.

تلسکوپ جیمز وب و تلسکوپ فضایی هابل منظومه سیارک دوتایی دیدیموس را قبل از برخورد دارت 560 کیلوگرمی با سیارک 560 کیلوگرمی دیمورفوس رصد کردند. دیمورفوس صخره ای به پهنای 780 متر به نام دیدیموس را احاطه کرده است.

بر اساس اندازه گیری هابل، روشنایی سیستم دیدیموس پس از برخورد دارت سه برابر شد و این روشنایی بیش از هشت ساعت دوام آورد. هابل این تصاویر را با دوربین میدان عریض 3 گرفت، در حالی که وب از دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) استفاده کرد.

آژانس فضایی اروپا (ESA) که با ناسا روی هر دو پروژه کار می کند، در بیانیه ای گفت که آنها ممکن است بتوانند تعیین کنند که آیا بیشتر مواد گرد و غبار و ریزدانه هستند یا قطعات سنگ بزرگتری وجود دارد.

بیل نلسون، مدیر ناسا در بیانیه ای گفت: این اولین باری است که تلسکوپ های وب و هابل به هدفی در فضا نگاه می کنند. سیارک پس از طی هفت میلیون مایل توسط فضاپیما برخورد کرد. همه منتظر دیدن وب هستند. وب‌سایت، هابل و تلسکوپ‌های زمینی درباره مأموریت DART و موارد دیگر را کاوش کنید.

ماموریت دارت اولین تلاش در تاریخ بشر برای تغییر مدار یک جرم آسمانی بود. استراتژی ضربه جنبشی نشان داده شده توسط این ماموریت ممکن است روزی زمین را از برخورد با سنگ های سرگردان نجات دهد. البته دیمورفوس و دیدیموس تهدیدی برای سیاره ما محسوب نمی شدند و فقط نمونه های جالبی برای انجام این آزمایش بودند. صدها تلسکوپ در سراسر جهان در حال تماشای منظومه دیدیموس هستند تا مشخص کنند که مدار دیمورفوس به دور دیدیموس پس از برخورد چقدر تغییر کرده است. با این حال، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا پاسخ دقیقی دریافت کنید.

باید بگویم؛ یک مریخ نورد کوچک ایتالیایی به نام LICIACube که با موشک به سیارک دوتایی سفر کرد و 11 روز قبل از برخورد رها شد، برخورد را از صدها کیلومتر دورتر دید.

این سیارک دوتایی همچنین هدف یک ماموریت اختصاصی اروپایی به نام هرا قرار خواهد گرفت که تاثیر این برخورد را در سال 2027 به تفصیل بررسی خواهد کرد.

انتهای پیام/

آیا این اطلاعات مفید بود؟

بر اساس نتایج 0 قدردانی را انتخاب کنید و 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا