اجتماعی

همه چیز درباره بیماری “سیاه زخم”

سیاه زخم توسط باکتری به نام آنتراسیس باسیلوس ایجاد می شود که در خاک یافت می شود. اگر این باکتری وارد بدن شود، فرد مبتلا به سیاه زخم می شود.

به گزارش ترند روز، سیاه زخم توسط باکتری به نام باسیلوس آنتراسیس ایجاد می شود. این باکتری هاگ تولید می کند. هاگ ها باکتری هایی هستند که به یک پوسته محافظ متصل هستند و می توانند برای مدت طولانی در خاک زندگی کنند. اگر این باکتری وارد بدن شود، فرد مبتلا به سیاه زخم می شود. البته این باکتری ها در خاک وجود دارند و ممکن است سال ها در خواب بمانند تا زمانی که میزبان مورد نظر خود را پیدا کنند و وارد بدن میزبان شوند. این بیماری در آمریکای مرکزی و جنوبی، جنوب صحرای آفریقا، آسیای مرکزی و جنوب غربی، اروپای جنوبی و شرقی و دریای کارائیب وجود داشته و در حال افزایش است. افرادی که گوشت خام می خورند یا با حیوانات آلوده در تماس هستند معمولاً به این بیماری مبتلا می شوند.

راه های انتقال سیاه زخم

سیاه زخم از راه های مختلفی قابل انتقال است:

پوست: از طریق تماس و دستکاری حیوانات کثیف مانند پشم، پوست، گوشت، گرد و غبار خام استخوان و غیره منتقل می شود. میکروب ها از طریق خراش های کوچک روی پوست وارد بدن انسان می شوند.

انتقال تنفسی: انتقال تنفسی از طریق گرد و غبار آلوده یکی دیگر از انواع انتقال هوا است، اگرچه نادر است. این امر می تواند به ویژه در کارخانه های پشم بافی و خشکشویی رخ دهد.

روده: انتقال خوراکی ممکن است از گوشت خام یا نیم پز، شیر خام و غیره رخ دهد. انتقال این بیماری به انسان نادر است.

علائم سیاه زخم یا سیاه زخم

این میکروارگانیسم یکی از خطرناک ترین زئونوزهای میکروبی است که در تماس با حیوانات یا محصولات حیوانی آلوده مانند پوست، پشم یا لاشه و یا از طریق استنشاق ناشی از استنشاق گرد و غبار آلوده به هاگ سیاه زخم از طریق زخم های پوستی منتقل می شود. در نوع پوست که شایع ترین شکل این بیماری است، شروع عفونت شبیه نیش حشره است و با خارش و تورم پوست همراه است. اما در عرض یکی دو روز تبدیل به زخم روی گونه و سپس زخمی بدون درد به قطر حدود یک تا سه اینچ و نکروز سیاه در وسط زخم می شود. باقی ماندن زخم ها پس از بهبودی نیز رایج است.

نوع تنفسی این بیماری می تواند علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشد و در موارد پیشرفته می تواند به صورت ذات الریه خونریزی دهنده تظاهر کند که کشنده است. این بیماری سه تا پنج روز پس از خوردن گوشت خام یا نیم پز یا شیر خام همراه با درد شکمی، تهوع، استفراغ، تب و اسهال شروع می شود و میزان مرگ و میر آن 50 درصد تخمین زده می شود. سیاه زخم کولون.

نحوه تشخیص سیاه زخم

کشت خون مثبت یک آزمایش آزمایشگاهی برای این بیماری است. تشخیص را می توان با تهیه نمونه از زخم های پوستی و مایعات آلوده بدن و انجام رنگ آمیزی گرم یا کشت در محیط مناسب انجام داد و در صورت استفاده از PCR می توان وجود 3 هاگ را در مایع آلوده تشخیص داد.

رفتار

استفاده و شروع سریع آنتی بیوتیک درمانی با پنی سیلین، داکسی سایکلین و سیپروفلوکساسین به ویژه مفید است. در سیاه زخم تنفسی، پس از ظهور علائم، درمان تقریباً بی اثر است. از آنتراکس باسیلوس در حملات بیوتروریسم استفاده می شود زیرا خطرناک است.

روش های پیشگیری از سیاه زخم

استفاده از واکسن ها در افراد در معرض خطر، استفاده از آنتی بیوتیک های پنی سیلین، داکسی سایکلین و سیپروفلوکساسین به طور خاص به عنوان راه هایی برای پیشگیری از سیاه زخم نشان داده شده است. در ایران این واکسن فقط در حیوانات اهلی استفاده می شود.

بر اساس اطلاعات اداره بیماریهای عفونی انسان و دام، مرکز بیماریهای عفونی وزارت بهداشت، در صورت ابتلا به سیاه زخم، لباس و تجهیزات باید سوزانده شود. بهترین راه برای جلوگیری از این امر، رعایت قوانین بهداشت فردی هنگام برخورد با محصولات حیوانی مانند پشم، پوست و استخوان است. به علاوه در شرکت هایی که از این محصولات برای تولید نیازهای انسانی استفاده می کنند، رعایت کامل استانداردهای بهداشتی ضروری است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا