فرهنگ و هنر

هشدار درباره تاجیکی‌شدن مولوی! – ترند روز

هشدار محمدجعفر یاحقی که مولانا به زودی تاجیکی و زبانش تاجیکی خواهد شد! او گفت: مویرگ هایی که ما را از طریق زبان فارسی با او در ارتباط نگه می دارد شکسته است. و قطار توریستی از ایران به تاجیکستان.

به گزارش ترند روز، شاهنامه پژوه و استاد دانشگاه فردوسی مشهد در تازه ترین پست خود در صفحه شخصی خود نوشت: «نوروز و چنین روز بارانی مبارک!

امسال نیز مانند هر سال دیگر نوروز با افتخار برگزار شد. تندیس مولانا جلال الدین باشکوه و رقصنده در وادی وخش که تاجیک ها آن را زادگاه او می دانند نصب شد و «منطقه هدف» و گاومیش کوهان دار و گلدان و بسیاری از مناطق دیگر با نام مشاهیر در فرهنگ و ادب نوشته شده است. بگو مولانا یکی از ماست. مولانا به خاطر شیر مادر از تو مشروع تر است، زیرا به نام او مانند هر حرف بلند دیگری احترام می گذاری. و ببینیم محله جلال الدین شما چگونه قونیه دیگری شده است و عروسی و عروسی و گوش دادن و گوش دادن و آمدن و رفتن و گردشگران و کاروان ها از ایران تا تاجیکستان و رونق اقتصاد عمومی برای برادران تاجیک اینگونه است. !

و در نتیجه مولانا به زودی تاجیکی و زبانش تاجیکی خواهد شد! و مویرگ ارتباطی که ما را به زبان فارسی نگه داشت، شکسته است و دیگر نمی توانیم بگوییم مثنوی مال ماست، دیگر نمی توانیم بگوییم که ما هم قضاوت بزرگی داریم!

و در حال حاضر در اینجا دیگر لازم نیست نام آن یا خیابان مناسب آن، یا موزه ها و موزه ها را ذکر کنیم. و درست مثل امور نظامی، وقتی بیدار می شویم که کار تمام می شود و دنیا دست کوتاه ما را در مرز روم و جلال الدین می بیند.

سپس باید به رومی، دستافشان و نواک بخوانیم:

نوروز را دیدم اشکم در آمد

عید نوروز و باران آنچنان مبارک

محمدجعفر یاحقی
پاریس. سه فروردین 1401 »

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا