بین الملل

هشدار آسه‌آن به میانمار نسبت به اعدام‌های بیشتر

کامبوج، که در حال حاضر ریاست ASEAN را بر عهده دارد، پس از کشتن فعالان دموکراسی‌خواه توسط مقامات نظامی میانمار، به میانمار هشدار داده است که دیگر زندانی را اعدام نکند.

به گزارش ترند روز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) در نشست “پنوم پن” از چهارشنبه تا جمعه درباره چگونگی مقابله با بحران رو به رشد میانمار گفتگو خواهند کرد.

این گروه منطقه ای 10 نفره تاکنون نتوانسته صلح را به میانمار بازگرداند.

ارتش میانمار در اول فوریه سال بعد، پس از مطرح شدن اتهامات تقلب در انتخابات 8 نوامبر 2020 و تشدید تنش های سیاسی در این کشور، قدرت را به دست گرفت. در همان تاریخ، ارتش میانمار سخنگوی حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی و رهبر و وزیر امور خارجه آن، آنگ سان سوچی را دستگیر کرد و اعلام کرد که آنها به مین آنگ هلائینگ، فرمانده کل ارتش منتقل خواهند شد. ، اقتدار ارتش.

پس از آن تظاهرات مردمی علیه کودتا در سرتاسر میانمار آغاز شد و در نتیجه مداخله نیروهای مسلح علیه معترضان و سایر گروه ها حدود هزار نفر کشته و هزاران نفر دستگیر شدند.

مقامات میانمار هفته گذشته چهار فعال دموکراسی خواه را به اتهام “فعالیت تروریستی” اعدام کردند. اقدامی که از سوی جهان و آسه آن محکوم شده است. اعضا نگرانی و ناامیدی خود را از عدم پیشرفت در برنامه “اجماع پنج نقطه” این منطقه در مورد درگیری در میانمار ابراز کردند.

این طرح که در آوریل گذشته بر سر آن توافق شد، خواستار توقف فوری درگیری ها و مذاکرات میان ارتش و مخالفان است.

هون سن، نخست وزیر کامبوج در ابتدای نشست وزرای امور خارجه آسه آن گفت: اگر بسیاری از زندانیان کشته شوند، ما مجبور خواهیم شد که نقش همه را در اجماع ASEAN دوباره ارزیابی کنیم.

نخست وزیر افزود: درخواست من و دیگران برای آشتی، صلح و گفتگوی سیاسی به جای کشتار شکست خورده است و این گروه از کشتار فعالان مخالف در میانمار ناامید و آشفته شده است.

سخنگوی آسه آن با بیان جایگاه خالی میانمار در این نشست، اذعان داشت: بدون حضور نماینده میانمار در این نشست، ممکن است پیشرفت و تصمیم گیری در مورد جنگ در این کشور دشوار باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا