فرهنگ و هنر

هایده صفی‌یاری داور جشنواره تالین شد

هایده صفی یاری تدوینگر سینمای ایران به عنوان یکی از داوران مرحله مسابقه اصلی جشنواره شب سیاه در استونی در تالین حضور دارد.

به گزارش ترند روز، الدیکو انیادی، فیلمساز مجارستانی نامزد جایزه اسکار، ریاست هیئت داوران مسابقه جشنواره تالین امسال را برعهده داشت و هایده صفی یاری، تدوینگر مشهور سینمای ایران به همراه آدام بالااز آهنگساز – خواننده مجارستانی، آندرس کلاینرت کارگردان آلمانی و بجایا، ریاست هیئت داوران را بر عهده داشتند. بازیگر هندی جنا یکی دیگر از اعضای هیئت داوران این رویداد سینمایی است.

هایده صفی یاری تدوینگر ایرانی و عضو آکادمی اسکار است که تدوین فیلمسازان مشهور بین المللی مانند بهرام بیضایی، بهمن قبادی، رضا درمیشیان، شهرام علیدی و مانی حقیقی را بر عهده دارد، اما بیشتر شناخته شده است. همکاری طولانی مدت با اصغر فرهادی

دو فیلم «جدایی» (1390) و «فروشنده» (1395) به کارگردانی صفی یاری برنده جایزه اسکار بهترین فیلم بین المللی شدند. او به مدت سه دهه بیش از 90 فیلم داستانی و چندین مستند را تدوین کرده و برنده جوایزی از جمله سیمرغ بلورین جشنواره فجر و جوایز فیلم آسیایی شده و نامزد دریافت جایزه بهترین تدوینگر از جوایز گویا شده است. و انجمن بین المللی دوستداران سینما.

همانطور که در اوایل سال جاری اعلام شد، فیلم جدید احمد بهرامی به نام «شهر خاموش» در بخش رقابتی اصلی جشنواره تالین، «جنگ جهانی سوم» و «هومن سیدی» و «بدون خرس» جعفر پناهی در بهترین‌ها اکران جهانی خواهد شد. بخش جشنواره «سون سوز» به کارگردانی رضا جمالی در بخش تازه راه اندازی شده به انتخاب منتقدان، فیلم کوتاه «آبان» ساخته عباس طاهری و مهدیه طوسی در بخش مستند و مستند «چطور جرأت می کنی؟» آرزوی خنده دار به کارگردانی مانیا اکبری. و تولید مشترک ایران و بریتانیا به صورت غیر رقابتی به نمایش در می آید.

جشنواره بین المللی فیلم تالین از 11 تا 27 نوامبر (20 نوامبر تا 6 دسامبر) در استونی برگزار می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا