نیکوتین تا چه زمانی در بدن ما می ماند؟

نیکوتین بعد از ترک سیگار چه مدت در سیستم شما باقی می ماند؟ دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بخواهید بدانید دفع نیکوتین چقدر از بدن شما طول می کشد. ممکن است علاقه مند به ترک سیگار باشید، بنابراین می خواهید بدانید که دفع نیکوتین چقدر طول می کشد. در ادامه، ما در مورد مدت زمان ماندگاری نیکوتین در بدن صحبت خواهیم کرد. نیکوتین بعد از ترک سیگار چه مدت در سیستم شما باقی می ماند؟ دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بخواهید بدانید دفع نیکوتین چقدر از بدن شما طول می کشد.

ممکن است علاقه مند به ترک سیگار باشید، بنابراین می خواهید بدانید که دفع نیکوتین چقدر طول می کشد. شاید بخواهید بدانید چه مدت طول می کشد تا بدن شما احساس سلامتی بیشتری کند. همانطور که قیمت پاد ماد آرگاس پرو ووپوو و سایر انواع ویپ و پاد به عوامل مختلفی بستگی دارد، قیمت پاد ووپو نیز از این قاعده مستثنی نیست.  یا شاید، قرار است برای شواهدی از مصرف دخانیات مورد آزمایش قرار بگیرید. ابتدا، ما در مورد مدت زمان ماندگاری نیکوتین در بدن صحبت خواهیم کرد.

چگونه بدن شما نیکوتین را دفع می کند؟

قبل از بحث در مورد چگونگی دفع نیکوتین از بدن، اجازه دهید در مورد چگونگی جذب نیکوتین در بدن صحبت کنیم.

جذب نیکوتین

وقتی استنشاق می کنید، دود سیگار به داخل ریه های شما کشیده می شود. کیسه های هوایی ریز به نام آلوئول ها روی ریه ها قرار گرفته اند. اکسیژن به آلوئول ها و سپس به رگ های خونی کوچکی به نام مویرگ ها که آنها را احاطه کرده اند، می رسد.

اگر دود سیگار در ریه‌های شما باشد، نیکوتین و سایر مواد موجود در دود به آلوئول‌ها و مویرگ‌ها نیز وارد می‌شوند. به این ترتیب نیکوتین در بدن شما جذب می شود.

اگر پیپ یا سیگار می کشید، یا اگر از تنباکوی بدون دود استفاده می کنید، نیکوتین از طریق غشاهای پوشاننده دهان جذب می شود نه از طریق ریه ها.

هنگامی که نیکوتین جذب می شود، از طریق جریان خون به مغز و بدن شما می رسد.

متابولیسم و ​​دفع نیکوتین

بیشتر نیکوتین توسط آنزیم های کبدی متابولیزه می شود (تجزیه می شود). شش متابولیت اصلی یا محصولات تجزیه وجود دارد. مهمترین آنها ماده ای به نام کوتینین است. حدود 70 تا 80 درصد نیکوتین جذب شده توسط بدن به کوتینین تبدیل می شود.

نیکوتین چه مدت در سیستم شما باقی می ماند؟

دفع نیکوتین خیلی سریعتر از کوتینین از بدن دفع می شود.

نیمه عمر نیکوتین حدود 2 ساعت است. نیمه عمر مدت زمانی است که طول می کشد تا 50 درصد یک ماده از بدن دفع شود.

نیمه عمر نیکوتین بسیار کوتاه است و حدود 50 درصد آن در عرض 2 ساعت از بدن خارج می شود.

پس چه مدت نیکوتین در سیستم شما باقی می ماند؟ در حدود 3 تا 5 روز پس از آخرین سیگار، نیکوتین تا حد زیادی از بدن دفع می شود.

کوتینین چه مدت در سیستم شما باقی می ماند؟

کوتینین بسیار کندتر از نیکوتین متابولیزه و از بدن دفع می شود. در حالی که نیمه عمر نیکوتین حدود 2 ساعت است، نیمه عمر کوتینین حدود 15 ساعت است. ممکن است بیش از 2 هفته طول بکشد تا سطح کوتینین به سطح معمول افراد غیرسیگاری کاهش یابد. و برای برخی از افراد سیگاری شدید، ممکن است حدود 3 هفته طول بکشد.

آزمایش نیکوتین در واقع کوتینین را آزمایش می کند، نه خود نیکوتین را. این به این دلیل است که کوتینین را می توان بسیار طولانی تر از نیکوتین تشخیص داد. تنها منبع کوتینین نیکوتین است، بنابراین اگر کوتینین یافت شود، به این معنی است که نیکوتین در بدن شما وجود داشته است.

چه چیزی بر مدت زمان ماندگاری نیکوتین و کوتینین در سیستم شما تأثیر می گذارد؟

مانند تقریباً هر چیز دیگری، زمان حذف از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

از فردی به فرد دیگر در میزان دفع نیکوتین و تبدیل به کوتینین تفاوت هایی وجود دارد. همچنین تفاوت هایی در سرعت متابولیسم کوتینین وجود دارد. اینها در بیشتر موارد تفاوت های ژنتیکی هستند.

عوامل دیگری که بر مدت زمان دفع نیکوتین در سیستم شما تأثیر می گذارند عبارتند از:

چقدر سیگار میکشی؟

دفع نیکوتین برای افراد سیگاری شدید یا افرادی که سال ها سیگار می کشیدند کمی بیشتر طول می کشد.

سن

همچنین ممکن است در افراد بالای 65 سال دفع نیکوتین بیشتر طول بکشد. و احتمالاً در زنان کمی سریعتر از مردان است. در زنان باردار یا مصرف کننده استروژن حتی سریعتر است.

سلامت کلی

سلامتی شما مهم است افراد مبتلا به اختلالات کلیوی، نیکوتین را کندتر متابولیزه می کنند، بنابراین مدت زمان بیشتری طول می کشد تا نیکوتین را از بدن خود پاک کنند. بیماری کبد بر متابولیسم و دفع نیکوتین نیز تأثیر می گذارد.

برند سیگار

و خود سیگار نیز متفاوت است. مقدار نیکوتین در یک سیگار می تواند از برندی به برند دیگر متفاوت باشد.

چقدر عمیق دود تنباکو را استنشاق می کنید؟

البته یک تفاوت دیگر به میزان دود استنشاق شما مربوط می شود.

داروها

داروهایی که مصرف می کنید نیز می توانند بر سرعت متابولیسم و ​​دفع نیکوتین تأثیر بگذارند. فنوباربیتال، سایر داروهای ضد تشنج، داروهای ضد بارداری خوراکی و برخی آنتی بیوتیک ها همگی می توانند متابولیسم نیکوتین را تسریع کنند.

به هر حال، سیگار کشیدن می تواند اثربخشی برخی داروها را نیز تغییر دهد. اگر داروی تجویزی مصرف می‌کنید، ممکن است پس از ترک سیگار، دوز آن تغییر کند. این چیزی است که باید با پزشک خود در میان بگذارید.

تست نیکوتین چگونه انجام می شود؟

آزمایش نیاز به یک نمونه دارد. این نمونه می تواند ادرار، خون، بزاق یا مو باشد.

آزمایش ادرار

بیشتر اوقات، آزمایش بر روی نمونه ادرار انجام می شود. جمع آوری آن آسان است و غلظت کوتینین در ادرار 4 تا 6 برابر بیشتر از سطح کوتینین در خون یا بزاق است.

برای اکثر مردم، کوتینین در حدود 7 تا 10 روز به سطح موجود در سیستم افراد غیر سیگاری کاهش میابد. اما برای افرادی که به شدت سیگار می کشند، ممکن است تا 3 هفته طول بکشد.

نمونه های ادرار معمولاً به صورت تصادفی جمع آوری می شوند. این بدان معناست که از قبل نمی‌دانید چه روزی قرار است آزمایش شوید یا چه زمانی در طول روز. دلیل آزمایش تصادفی واضح است: نمونه ادرار تقریباً همیشه به صورت خصوصی داده می‌شود، بنابراین ممکن است بتوان ادرار شخص دیگری را جایگزین ادرار خود کرد. اما وقتی آزمایش تصادفی باشد، آماده شدن با یک نمونه ادرار تمیز را بسیار دشوار می کند.

نیکوتین چقدر در ادرار شما باقی می ماند؟

نیکوتین 7 تا 10 روز در بدن شما باقی می ماند. اگر به شدت سیگاری هستید، می تواند تا 3 هفته باقی بماند.

آزمایش خون

آزمایش نیکوتین در خون نیاز به خونگیری با سوزن دارد، بنابراین اغلب انجام نمی شود.

نیکوتین پس از سیگار کشیدن خیلی سریع در خون شما ظاهر می شود. حدود یک ساعت پس از کشیدن سیگار می توان آن را تشخیص داد. کوتینین تا 10 روز پس از آخرین سیگار شما قابل تشخیص است.

نیکوتین چقدر در خون شما باقی می ماند؟

نیکوتین به مدت 10 روز پس از آخرین سیگار در خون شما باقی می ماند.

آزمایش بزاق

انجام آزمایش بزاق آسان است. به هیچ سوزنی نیاز ندارد و این مزیتی نسبت به آزمایش ادرار دارد، زیرا یک ناظر می تواند نمونه برداری را تماشا کند.

کوتینین را می توان حدود 4 روز در بزاق تشخیص داد.

نیکوتین چه مدت در بزاق شما باقی می ماند؟

نیکوتین و متابولیت آن، کوتینین، به مدت 4 روز در بزاق شما باقی می ماند.

تست آزمایشگاهی

پس از گرفتن نمونه، برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. چندین روش مختلف آزمایش ممکن است در آنجا استفاده شود.

اولین آزمایش ممکن است یک آزمایش غربالگری باشد. به آن آزمون کیفی نیز می گویند. نشان می دهد که آیا این ماده – در این مورد، نیکوتین یا کوتینین – در نمونه وجود دارد یا خیر.

نتیجه گیری

خلاصه اینکه نگران نباشید تنها کاری که باید انجام بدید اراده کنید و برای همیشه از سیگار خلاص شوید سپس نیکوتین و تاثیرات آن از بدن شما پس از ترک سیگار طی چند هفته پاک می شوند و نیازی به نگرانی در این مورد نیست. مطلبی که بسیار مهم است این است که شما باید تصمیم بگیرید و برای ترک آن باید با روش اصولی  قدم بردارید و در اقدام خود مصمم باشید تا برای همیشه از این ماده به دور باشید. یکی از روش های اصولی که می توانید با خیال راحت به آن اعتماد کنید روش رها می باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا