عمومی

نگاه ما به جام جهانی مشابه پیک‌نیک آخر هفته بود

چگونه انتظار داریم یک گردشگر خارجی پروازی را انتخاب کند که یک ماه قبل از مسابقه مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس پروازی که تخمین زده می شود، سفری را تعیین کند؟

به گزارش مجله ترند روز “پیام ما” وی درباره دلایل ناکامی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جذب گردشگر در جام جهانی نوشت: از همان زمان که قطر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، نه تنها فعالان گردشگری، بلکه مسئولان نیز در این باره صحبت کردند. اینکه فرصت طلایی برای ورود گردشگری به ایران داده شد. . همه جور جلسات دولت برگزار شد و در حالی که فعالان گردشگری از بی نتیجه ماندن و بی برنامگی صحبت می کردند، عزت الله ضرغامی هر بار اعلام کرد همه چیز طبق روال گذشته و برنامه ریزی شده بود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی. .

وی در اسفند 1400 به ترند روز گفت: علاوه بر کیش و قشم، برای ورود گردشگران به شهرهای مهم ایران نیز برنامه ریزی شده است. یک ماه بعد در فروردین 1401 گفت: سازمان مدیریت مناطق آزاد که با وزارت فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری همکاری می کند، بر همین اساس برنامه ریزی می کند، پذیرایی، اقامتی و گردشگری برای علاقه مندان به جام جهانی قطر است. محدود به جزایر کیش و قشم نیست، بلکه برای سایر کشورها نیز برنامه ریزی هایی در نظر گرفته شده است.»

دو روز بعد لیلا اژدری، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، استان های تهران، اصفهان، یزد، کرمان و فارس به عنوان استان های دیگر که … پیش بینی می شود همراه با هرمزگان پذیرای گردشگران خارجی باشد. ضرغامی 27 خرداد در حاشیه نشست هیات های دولت گفت: به دنبال این هستیم که از ظرفیت های گردشگری جام جهانی قطر حداکثر استفاده را ببریم.

دو ماه بعد در 8 مرداد تاکید کرد: در مسابقات جام جهانی قطر به حمل و نقل دریایی تکیه می کنیم.

یک هفته بعد در ششم شهریور ماه، ضرغامی دوباره درباره گردشگری دریایی صحبت کرد و گفت: گردشگری دریایی برنامه وزارت فرهنگ و گردشگری برای جام جهانی قطر است.

7 آنلاین وزیر میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه تلاش می کنیم از این توانایی در جام جهانی قطر استفاده کنیم، گفت: این مدل در «سواحل جنوبی و شمالی حوزه گردشگری دریایی» اجرا می شود.

این اظهارات و انتظارات زمانی بیان شد که جمشید حمزه زاده، رئیس انجمن حرفه ای هتلداری 30 مهرماه سال جاری در مصاحبه ای اعلام کرد: «ما حتی یک بار هم برای میزبانی کیش در جام جهانی قطر رزرو نکرده ایم. “

جام جهانی از 29 نوامبر در قطر آغاز می شود. کشوری که به دلیل وسعت و زیرساخت های محدود، این فرصت را به کشورهای همسایه داده است تا از بین بیش از دو میلیون گردشگر که برای تماشای این بازی ها به قطر سفر می کنند، هزاران گردشگر را جذب کنند. این کشورها می توانند ضمن معرفی جاذبه های خود، صنعت گردشگری خود را نیز ارتقا دهند. چرا ایران حتی یک گردشگر خارجی را جذب نکرده است با وجود اینکه کارشناسان فرهنگ، تنوع قومیتی و… بارها از برتری آن صحبت کرده اند.

برنامه ریزی نکردیم و شکست خوردیم

یک منبع آگاه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این باره به «پیام ما» می گوید: برای جذب گردشگر خارجی به ایران باید اقداماتی انجام می شد که متأسفانه محقق نشد.

وی با اشاره به اینکه 6 ماه پیش کشورهایی مانند امارات، عمان و عربستان بسته مشترکی برای جام جهانی با قطر تعریف کردند، خاطرنشان کرد: وی تایید کرد: متاسفانه به عنوان تعطیلات آخر هفته به خروج گردشگری خارجی از این رویداد نگاه می کنیم. این بدان معنی است که خانواده تصمیم می گیرند چمدان های مسافرتی خود را ببندند و به یک سفر طولانی به مکانی نزدیک محل زندگی خود بروند. گردشگران خارجی از ماه ها قبل برای سفر خود برنامه ریزی می کنند و از آنجایی که ما برای این امر برنامه ریزی و برنامه ریزی نکرده ایم، طبیعی است که نمی توانیم آنها را در کشورمان اسکان دهیم.

این منبع آگاه به لزوم رایزنی و توافق در این زمینه گفت: کشورهایی مانند عربستان، امارات و عمان از چند ماه پیش با آنها هماهنگی و رایزنی داشته اند و فقط در مورد این موضوع صحبت می کنیم. حقایق. برای میزبانی از گردشگران در مسابقات قهرمانی جهان و حتی در مورد این توانایی بحث کردیم که تمرینی از تیم ما وجود خواهد داشت. در نتیجه نه تنها میزبان تیم های شرکت کننده نبودیم، بلکه نتوانستیم توریست جذب کنیم.

ما نمی توانستیم سفر را با حدس زدن تعریف کنیم

سهند عقدایی فعال در حوزه گردشگری نیز به «پیام ما» گفت: طرح خود را در این زمینه از یک سال پیش آغاز کردیم و تا اوایل اردیبهشت ماه به عنوان جامعه ارائه دهندگان گردشگری برنامه های خود را ارائه کرده ایم. و توصیه ها با مقامات در جلسات مختلف، از جمله جلسه سنا که در آن تجارت ارائه شد یا ملاقات با معاون گردشگری در وزارت میراث و گردشگری.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که از این پس پروازها هر روز یعنی شش ماه قبل از مسابقه اعلام شود. این پروازها باید بین قطر و چند نقطه که هدف گردشگری هستند و شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، کیش، قشم و … را شامل می شود، انجام شود.

به گفته اقدامی، در مرحله مقدماتی بین هر مسابقه چهار روز فاصله وجود دارد و در دورهای هشتم و چهارم این فاصله ها افزایش می یابد. وی بیان کرد: ما حتی در پیشنهاد خود برنامه سه روزه را مشخص کردیم به همین دلیل یک سفر دو شب و سه روزه در نظر گرفتیم تا همه گردشگرانی که این پکیج را انتخاب می کنند بتوانند در طول سفر از یک سری جاذبه ها دیدن کنند.

این فعال گردشگری ادامه می دهد: ما در برنامه خود اعلام کردیم که پروازهای چارتر برای گردشگران جام جهانی مناسب نیست و ممکن است برخی از مسافران پروازهای مستقیم ایرانی نیز برای تماشای بازی ها به قطر سفر کنند. در آن زمان تاکید کردیم که تکلیف پروازها باید شش ماه قبل از شروع مسابقات جام جهانی مشخص شود و نمی توان یک ماه قبل از بازی تصمیم گیری کرد، زیرا آژانس ها هم باید فرصت داشته باشند. بستن سفرش

وی با اشاره به اینکه هنوز پاسخی از مسئولان دریافت نکرده است، گفت: گردشگری که یک ماه دیگر به قطر می رود، بلیط هواپیما را از ماه ها قبل خریداری کرده است. چگونه انتظار داریم که گردشگران یک ماه قبل از مسابقه پروازهایی را انتخاب کنند که هنوز مشخص نیست یا گردشگران بر اساس پروازهایی که تخمین زده می شوند، سفری را تعیین کنند.

اقدامی معتقد است زمانی که فرصت برنامه ریزی نداشته باشیم در وضعیت امروز قرار می گیریم و می افزاید: ضرب الاجل کارمان را خرداد ماه گذاشتیم و از آنجایی که تاکنون راه حل را ارائه کرده ایم، با وجود آن. ما در جلسات زیادی شرکت کردیم و جواب قطعی نگرفتیم.» ما از جذب گردشگر خارجی در جام جهانی کوتاهی نکرده ایم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا