اجتماعی

نکات مهم از حضور نوجوانان در «شبکه‌های مجازی»/ نسبت به تقاضاهای «خارج از عرف» هوشیار باشید

عضو تیم ویژه کودک و نوجوان کانون سراسری ازدواج و خانواده با تاکید بر اینکه قبل از حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی مجازی باید آموزش های مناسبی به آنها داده شود، گفت: قبل از اینکه نوجوانان به فضای مجازی دسترسی داشته باشند. در شبکه‌های اجتماعی، والدین باید نظرات مهمی در مورد ارتباط با نوجوانان با افراد غریبه در این زمینه به نوجوانان یادآوری کنند و با افرادی که خواسته‌های غیرعادی دارند و غیرعادی صحبت می‌کنند احتیاط کنند.

دکتر. آسیه اناری در گفت وگو با ترند روز. وی درباره آموزش هایی که والدین قبل از حضور در شبکه های اجتماعی مجازی باید به نوجوانان بدهند نظراتی را بیان کرد و گفت: نوجوانان قبل از حضور در شبکه های اجتماعی مجازی به نکاتی حساس باشند و خطراتی که در این فضا می تواند رخ دهد مانند دستکاری و … صدمه. مراقبت روانی

به گفته اعضای کمیته ویژه روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در نظام روانشناسی و مشاوره کشور، نوجوانان باید در جریان باشند که در شبکه های اجتماعی مجازی ممکن است افراد هویت واقعی خود را نشان ندهند و در مورد هویت خود دروغ بگویند.

وی با بیان اینکه جوانان حتی ممکن است مورد آزار و اذیت سایبری قرار بگیرند، تصریح کرد: گاهی دیگران می توانند در دنیای مجازی برای خود هویت بسازند و نوجوان را شکنجه کنند. جوانان باید بدانند که هرکسی می تواند هویت واقعی خود را در دنیای سایبری پنهان کند و وانمود کند که هرکسی که می خواهد.

این روانشناس بالینی کودک و نوجوان معتقد است: قبل از آنلاین شدن نوجوان باید به او تذکر لازم داده شود که به سوالات شخصی پاسخ ندهد و اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهد.

این عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان تایید کرد که نباید در مورد جزئیات زندگی خود مانند محل زندگی، محل کار والدینش و … صحبت کند. به عنوان اینستاگرام، واقعی یا تمام واقعیت نیست.

اناری تصریح کرد: مردم فقط تصاویر بخشی از زندگی خود را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند، بنابراین این تصاویر و داستان ها یا تکه هایی از زندگی می تواند جعلی و دروغین باشد، افراد اما نه کل زندگی آنها. تمام ابعاد را در فضای مجازی به اشتراک بگذارید اما قسمت مورد نظر را آزاد کنید.

به گفته این روانشناس، یکی از نکات مهم دیگری که نوجوانان قبل از ورود به فضای مجازی باید بدانند این است که اجازه ندهند محتوای این فضا وارد مغزشان شود و از اطلاعات دقیق و مفید در این فضا استفاده کنند.

عضو تیم ویژه کودکان و نوجوانان کانون سراسری ازدواج و خانواده افزود: بسیاری از افراد از فضای مجازی استفاده مفیدی می کنند و از طریق آن مهارت های جدیدی را می آموزند. در واقع فضای مجازی لزوما بد نیست، بلکه نحوه استفاده شما از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مهم است.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد که والدین باید قبل از حضور نوجوانان در دنیای اینترنت این نکات را آگاه کنند و در زندگی روزمره خود به این نکات توجه کنند تا نوجوانان از آنها الگوبرداری کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا