بین الملل

نه بزرگ کشورهای عربی به عادی‌سازی روابط با اسرائیل

به گزارش ترند روز اندیشکده کوئینسی، وی در مقاله ای نوشت:

بر اساس شاخص افکار عربی 2022 که اخیراً توسط مرکز تحقیقات قطر منتشر شده است، شهروندان عرب در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا همچنان اسرائیل و ایالات متحده را بزرگترین تهدید برای امنیت خود، کشور خود و مخالفت با اقدامات خود می دانند. دولت یهود ادامه دارد بالا

تقریبا 80 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که سیاست های آمریکا و اسرائیل “امنیت و ثبات در منطقه را تهدید می کند.” در مقابل، 57 درصد در مورد ایران و روسیه همین را گفتند که تقریباً 15 امتیاز برای هر دو کشور از سال 2016 بهبود یافته است. ترکیه و چین تنها کشورهایی بودند که در سیاست های او در جهان عرب امتیاز بالاتری کسب کردند.

دانا ال کرد، استاد دانشگاه ریچموند در یک کنفرانس خبری درباره این یافته ها گفت: «در مورد سیاست خاورمیانه، یک حس کلی از ریاکاری آمریکا وجود دارد. این احساس وجود دارد که در خاورمیانه در موضع گیری این دولت در حمایت از دموکراسی استثنا وجود دارد.

9 کشور بزرگ عربی برای عادی سازی روابط با اسرائیل

بیشتر بخوانید:

ما شاهد پیشرفت مذاکرات با عربستان بوده ایم/ با عراق روابط ویژه ای داریم

پشت صحنه بغداد اخیرا

روابط ایران و روسیه با فرمت استراتژیک همخوانی ندارد

پاسخ دهندگان بدترین دیدگاه را نسبت به سیاست آمریکا در قبال فلسطین داشتند و تنها 11 درصد گفتند که موضع واشنگتن را تایید می کنند. در مقایسه، 31 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی سیاست ایران در قبال فلسطینی ها را تایید کردند و 43 درصد نیز سیاست ترکیه را تایید کردند.

نظرسنجی شاخص عقاید عربی شامل داده‌های مصاحبه‌های رو در رو با 33000 پاسخ‌دهنده در 14 کشور عربی است. مصاحبه کنندگان طیف وسیعی از سوالات را در مورد دموکراسی، سیاست و اقتصاد پرسیدند.

در حالی که نتایج نظرسنجی فقط به زبان عربی در دسترس است، مرکز عرب در واشنگتن دی سی خلاصه اجرایی این نظرسنجی را به زبان انگلیسی منتشر کرده است. الجزایر، مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، لیبی، موریتانی، مراکش، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سودان و تونس از جمله کشورهای مورد هدف هستند.

وقتی صحبت از سیاست خارجی می شود، نتایج نشان دهنده شکاف شدید بین شهروندان کشورهای عربی و رهبران آنها است که بسیاری از آنها به دنبال پایان دادن به درگیری با اسرائیل هستند. در حالی که این نظرسنجی تغییرات قابل توجهی را به نفع مشروعیت در مراکش و سودان – که هر دو به همراه امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل ارتباط دارند – نشان می دهد – اکثریت (84 درصد) از همه آنها مخالف دیپلماسی بودند. ارتباط با تل آویو به هر شکل.

در عربستان سعودی که اسرائیل آن را مهمترین هدف آشتی می‌داند، تنها پنج درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که موافق عادی‌سازی هستند، در حالی که 38 درصد مخالف و 57 درصد مخالف هستند. درصد گفته‌اند که یا نمی‌دانند. یا از پاسخ دادن امتناع کرد. مخالفت ها در الجزایر، موریتانی، لیبی، فلسطین، اردن و تونس شدیدتر بود، جایی که 90 تا 99 درصد پاسخ دهندگان گفتند که مخالف احترام به دولت یهود هستند.

خلیل جهشان، مدیر اجرایی مرکز عربی واشنگتن دی سی، استدلال کرد که سیاست گذاران ایالات متحده باید این شکاف را در هنگام توسعه سیاست های منطقه در نظر بگیرند. برای کشورهایی که به حمایت از دموکراسی افتخار می کنند، باید به افکار عمومی نگاه کنند… ببینند مردم واقعاً چه می خواهند.

اکثر پاسخ دهندگان حمایت خود را از حکومت دموکراتیک اعلام کردند، اگرچه 47 درصد ابراز نگرانی کردند که کشورشان “آماده دموکراسی نیست”.

در حالی که 80 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی، مردم عرب را یک ملت واحد می دانستند، این نظرسنجی نشان داد که بین کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر کشورهای عربی در موضوع اقتصادی تفاوت های قابل توجهی وجود دارد.

بیش از 90 درصد از مردم خلیج، وضعیت اقتصادی خانواده خود را خوب یا بسیار خوب توصیف کردند، در حالی که این وضعیت در شمال آفریقا 66 درصد و در شام 50 درصد است. هشتاد و شش درصد از اعراب خلیج فارس می گویند درآمد آنها برای زندگی یا پس انداز پول کافی است، در حالی که نزدیک به نیمی از شهروندان شام – از جمله پاسخ دهندگان از اردن، فلسطین و لبنان – گفتند که درآمد آنها برای تأمین هزینه های روزانه آنها کافی است.

تقریباً سه نفر از هر چهار (73 درصد) پاسخ دهندگان گفتند که کشورشان تحت تأثیر فساد قرار گرفته است. در لبنان، تونس و عراق، بیش از 90 درصد از پاسخ دهندگان فساد گسترده را گزارش کردند، در حالی که در قطر و عربستان سعودی، کمتر از 30 درصد این موضوع را اعلام کردند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که 36 درصد از پاسخ دهندگان به اخبار آنلاین به عنوان منبع اطلاعات خود متکی هستند، که نسبت به سال 2011، زمانی که برای اولین بار این سوال پرسیده شد، جهش 31 درصدی داشت. با وجود علاقه خود به اخبار آنلاین، 57 درصد گفتند که به اخبار منتشر شده در رسانه های اجتماعی اعتماد ندارند.

311311

دکمه بازگشت به بالا