اجتماعی

نهضت ملی مسکن درگیر چهار پاشنه آشیل

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که تاکنون 2.8 میلیون اراضی زمین برای پروژه مسکن در اختیار دارد، اما بسیاری از متقاضیان می‌گویند بیش از یک سال است که در انتظار این پروژه بوده‌اند، زیرا کمبود زمین وجود دارد. به این موارد مشکلات عدم ایفای تعهدات 360.000.000 آریاری بانک ها در این پروژه، تاخیر در پرداخت وجوه و افزایش هزینه مصالح ساختمانی را نیز اضافه کنید.

به گزارش ترند روز، آخرین آمار ارائه شده از طرح نهضت ملی مسکن نشان می دهد که تاکنون 523 هزار و 251 نفر حساب بانکی افتتاح کرده اند که متقاضیان از این تعداد 18 هزار میلیارد تومان درآمد داشته اند و به 9 هزار و 500 میلیارد تومان واریز شده است. سازنده. مابقی در بانک به درخواست مصالح مسئول به سازنده پرداخت می شود.

به گفته محمود شایان، مدیرعامل بانک مسکن، 10 هزار میلیارد ریال از این ساختمان ها به حساب سازندگان واریز شده است. مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: 302 هزار و 716 مورد برای انعقاد قراردادها در بانک واریز شد که 95 هزار و 576 مورد تکمیل و 32 هزار میلیارد تومان ارزش ساختمان های تکمیل شده بوده است.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، حدود 3 میلیون و 360 هزار متقاضی در طرح ملی مسکن پذیرش شده اند. زمین 2.8 میلیون داده شد است. از سوی دیگر، برخی از متقاضیان از انتظار یک سال یا بیشتر برای اختصاص زمین برای پروژه های خود صحبت می کنند.

ادعای مطلق نیز با ثروت سرمایه گذاری شده در این بخش ناسازگار است. با ترکیب آمارها، مشخص می شود که 9 درصد از کسانی که تاکنون برای نهضت ملی مسکن درخواست وام داده اند و حدود 3 درصد از کسانی که وام دریافت کرده اند، قبلاً وام دریافت کرده اند.

چند روز پیش مدیرکل بانک مسکن درباره تعیین 26 بانک برای پرداخت زیرساخت ها در نهضت ملی مسکن اعلام کرد که وام پرداختی از همه بانک های مسکن خواهد بود. در حقیقت بانک های دیگر در انجام این کار کوتاهی کرده اند. این در حالی است که بانک ها موظفند سالانه 20 درصد مسکن خود را در اختیار حوزه مسکن قرار دهند و بر اساس قانون جهش تولید مسکن، مسئولیت طرح مسکن ملی را بر عهده دارد و جابه جایی 360 میلیارد تومان است. آن را با 10 تریلیون دلاری که تنها یک بانک پس از گذشت 10 ماه از قانون تولید مسکن پرداخت کرده است، مقایسه کنید.

این در حالی است که کمتر از 3 درصد از تعهدات خود به طرح نهضت ملی مسکن توسط بانک ها انجام شد که به دلیل نوسانات قیمت تجهیزات، کارآفرینان را متضرر کرده است. تورم 55 درصدی نسبت به سال گذشته سازندگان اما اعلام کردند که از ابتدای سال تاکنون قیمت سیمان سه برابر شده و قیمت میلگرد نزدیک به دو برابر شده است.

از طرفی بسیاری از متقاضیان منتظر پیامک تایید نهایی هستند. در واقع پیشنهاد تاییدیه 3 میلیون و 360 هزار نفر مربوط به سه سوال ازدواج، فقدان مال و مبهم بودن شکل ج است. مدت اقامت پنج ساله در شهر مورد تقاضا نیز برای بسیاری از متقاضیان تایید شده است اما آنها همچنان منتظر اعلام پروژه هستند. به نظر می رسد بسیاری از پروژه ها از جمله پروژه های شهرهای پرند و پاکدشت با مشکل کمبود زمین مواجه هستند. سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی نیز نمی‌خواهند مازاد خود را در مناطق شهری در این طرح لحاظ کنند، زیرا تاکنون تنها 4 درصد از زمین‌هایی که وی در اختیار دارد.

سازندگانی که در پروژه های فعال کار می کنند نیز از افزایش قیمت مصالح ساختمانی شکایت دارند. ایرج رهبر، موسس سایت 504 نهضت ملی مسکن شهریار در استان تهران، در این باره به ترند روز گفت: قیمت سیمان از ابتدای عمر خود تاکنون سه برابر شده است. کارآفرینان تولید مسکن در حال لغو این پروژه هستند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا