اجتماعی

نرخ‌های روز اجاره مسکن در تهران و حومه

از آنجایی که نرخ اجاره بها در تهران از ظرفیت بسیاری از مستاجران فراتر می رود، قیمت شهرهای اطراف نیز به تدریج در حال افزایش است. مسکن مهرشهر کرج 80 متری نوساز حدود 450 میلیون تومان، پردیس حدود 200 میلیون تومان و پرند حدود 160 میلیون تومان است.

به گزارش ترند روز، از 18 روز پیش فصل گرما در بازار اجاره آغاز شده و تغییرات این بازار، مستاجران را گوشزد کرده است. طبق آمار رسمی در سال گذشته نرخ اجاره بها در تهران 46.5 درصد بوده است. طبق آمار فروردین 1401 نرخ اجاره بهای هر مترمربع مسکن در تهران 126 هزار و 900 تومان است.

براساس آمارهای موجود، متوسط ​​اجاره ماهانه خانه 50 متری در تهران 6 میلیون و 345 هزار تومان و 70 متری 8 میلیون و 883 هزار تومان است. اگر این ارقام به سهام تبدیل شود، به طور میانگین برای واحدهای 50 متری در تهران 211 میلیون و برای واحدهای 70 متری 296 میلیون تومان خواهد بود.

همانطور که در بالا ذکر شد، اعداد و ارقام نشان دهنده میانگین اجاره بها در تهران است، اما اجاره بها در مناطق شمالی و مرکزی شهر تهران بیش از این مقدار است و گاهی به دو برابر عدد بالا می رسد.

تغییرات بیرونی و داخلی مانند نرخ تورم، انتظار تورم، افزایش نقدینگی و حجم ساخت‌وساز بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد و تابعی از بازار مسکن بر اجاره‌بها اثر می‌گذارد. در این مورد بسیاری از مستاجران با مشکلات زیادی مواجه شدند. بخشی از نتیجه افزایش قیمت اجاره در بازار فروش خودرو و حتی اثاثیه منزل برای تامین انبار و کفپوش است که در طول سالیان متمادی مشکلاتی را برای مستاجران به وجود آورده است.

در سال گذشته گفته می شد که اجاره بها در برخی موارد تا 80 درصد هزینه های تهران را تشکیل می دهد. در حال حاضر برخی کارشناسان می گویند این رقم به 100 درصد رسیده است. یعنی تمام درآمد یک خانواده برای اجاره کنار گذاشته می شود.

نرخ اجاره روزانه در تهران و مناطق روستایی

گزارش میدانی حاکی از آن است که بسیاری از مستاجران تهرانی به جای پایتخت، شهر روستایی را انتخاب کرده اند. کرج، گرمدره، شهرقدس، هشتگرد، پردیس، پرند، پاکدشت، رباط کریم و بسیاری دیگر از شهرهای روستایی تهران به مقصد مهاجرت جمعیت تهران تبدیل شده اند و همین موضوع به رشد اجاره بها در این مناطق دامن زده است. در آگهی نرخ وام مسکن 80 متری نوساز در مهرشهر کرج 460 میلیون تومان، مسکن آنلاین 87 متری در پردیس 200 میلیون تومان، 87 متر مسکن آنلاین هفت سال پیش ساخته شده است. در شهر جدید پرند 140 میلیون تومان و واحدهای نوساز حدود 160 میلیون تومان است.

آنچه دولت به عنوان کمک به مستاجران در پایتخت در نظر گرفت، تعیین مالیات قابل اجاره به میزان 25 درصد و پرداخت مسکن تا سقف 100 میلیون دلار بود. افزایش 46 درصدی اجاره بها نشان دهنده شکست سیاست اولیه و اختلاف تعداد مستاجران و نرخ اجاره بها با وام های بازپرداخت شده و شکست سیاست دوم است.

در حالی که حدود 9 میلیون خانوار در کشور وجود دارد، در مجموع 450 هزار واحد مسکونی سرمایه گذاری طی دو سال پرداخت شده است. این در حالی است که نیمی از جمعیت تهران در مسکن استیجاری و بیش از 1.5 میلیون خانوار مستاجر تنها در این شهر زندگی می کنند.

در دو سال گذشته بسیاری از مستاجرانی که برای دریافت وام و درخواست خود در سامانه پشتیبانی پروژه های وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کرده اند، موفق به تهیه تجهیزات نشده اند. ماجرا از مشکلاتی که بانک‌ها بین ضمانت‌نامه‌های وثیقه و مستأجر گرفته‌اند و از یک سو به افراد زیادی آسیب زده، سرچشمه ماجرا بود، اما مشکل اصلی به دلیل کمبود منابع بود. اعتباری که سال گذشته به عنوان وام سرمایه گذاری در نظر گرفته شد، بالغ بر 10 هزار میلیارد آریاری است که امسال به 40 هزار میلیارد آریاری رسید، اما حتی این رقم هم نمی تواند مرهمی بر زخم های بازار باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا