اجتماعی

نحوه تامین «مسکن» محرومان توسط بنیاد مستضعفان/ آورده مالی مددجویان کاهش می‌یابد

مدیرکل بنیاد علوی ضمن تشریح آخرین اقدامات بنیاد مصطففان برای تامین مسکن نیازمندان و نیازمندان، از کمک این بنیاد با سایر نهادها در ساخت بیش از 48 هزار واحد مسکونی خبر داد.

به گزارش ترند روز، بنیاد مصطفان در زمینه ساخت و ساز مسکن نیازمندان و نیازمندان در سراسر کشور با همکاری نهادهایی مانند کمیته امداد، سازمان بهزیستی، بنیاد مسکن و … رویدادها و فعالیت هایی را در این زمینه در دستور کار خود دارند. . ، شرکت مسکن ایران به عنوان یکی از شرکت های بازرگانی بنیاد مصطفان در حال فعالیت می باشد. در همین راستا وحید خاویی – معاون بنیاد مستضعفان و مدیرکل بنیاد علوی در گفت وگو با ترند روز، ضمن تشریح فعالیت های بنیاد مستضعفان در تامین مسکن نیازمندان، اظهار کرد: بر اساس رسالت این بنیاد، بنیاد مسکن برای نیازمندان را در اولویت قرار داد به گونه‌ای که این بنیاد با کمک‌های مالی بیش از 2400 میلیاردی با نهادهای حمایتی از جمله سازمان‌های امدادی و کمیته‌های سیل‌زدایی همکاری می‌کند. تاکنون 500 میلیارد تومان از تعهد بنیاد به حساب مستضعفان مشمول پروژه مسکن آنلاین واریز شده است.

وی در خصوص همکاری بنیاد مصطفان و انجمن مددکاری اجتماعی در زمینه ساخت و ساز خانه گفت: از سال 1393 کمک های مالی در ساخت خانه به این بنیاد متعلق به خانواده های معلول است. تاکنون ساخت 14 هزار و 300 واحد مسکونی آغاز شده و در پایان سال گذشته 4 هزار واحد دیگر به این تعداد اضافه شد. در مجموع مشارکت بنیاد مصطفان با انجمن بهزیستی برای تامین مسکن خانواده های معلول 18 هزار و 300 واحد مسکونی است که تاکنون بیش از 12 هزار و 500 واحد به بهره برداری کامل رسیده است.

مدیرکل بنیاد علوی ادامه داد: متولیان این طرح انجمن بهزیستی و بنیاد مسکن هستند و بنیاد مستضعفان برای تحقق هدف پروژه وارد عرصه نظارت و اعتبارات بالا شد.

خاویی درباره میزان متقاضیان بهزیستی نیز اعلام کرد: میزان متقاضیان بسته به وسعت گروه و محل اجرای طرح متفاوت است، اما در کنار کمک های مالی بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی نیز کمک مالی می کند. با توجه به پایین بودن نرخ سود در بنیاد مسکن، تعداد متقاضیان کمترین میزان را دارد

به گفته وی تمامی حقوق مالکیت در این طرح ها متعلق به مشتری است.

وی همچنین در گفت و گو با کمیته امداد سیلاب، برای تامین مسکن به مشمولان، گفت: به منظور تامین مسکن به مشمولان کمیته امداد در 122 منطقه که در کشور هیچ وجود ندارد، 10 هزار خانه ساخته شد. . به بنیاد مصطفان، کمیته امداد و ساخت خانه ختم شد. حامی این طرح که از سال 1400 شروع به کار کرد کمیته امداد است و بنیاد مصطفان در این تفاهم نامه تامین منابع مالی 500 میلیارد تومانی برای ساخت منازل و نظارت بر مسئولیت مسکن را بر عهده دارد. بنیاد برای به دست آوردن خانه با بهره.

خاوی تاکید کرد: بر اساس اجرای این تفاهم نامه تعداد خانوارهای آسیب پذیر حدود 7 هزار خانوار است و تلاش می شود تا پایان شهریور 30 ​​درصد دیگر شناسایی شود.

وی در پاسخ به این سوال که مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی چقدر برای ساخت این خانه ها آورده اند؟ وی اینگونه توضیح داد: در نامه ای که بین بنیاد مصطفان و کمیته امداد منعقد شد، برنامه ریزی شد تا درآمد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد به دلیل روستایی بودن هرچه کمتر باشد. اسکان و مشارکت رایگان و کمک مالی بنیاد مصطفان و کمیته مددکاری. محل اقامت باید قابل سکونت باشد و مشتری باید هزینه اقامتگاه داخلی دیگر را بپردازد.

با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان با بنیاد مسکن برای اعطای 20 هزار واحد مسکونی به نیازمندان تفاهم دارد، مدیرعامل بنیاد علوی نیز در این باره توضیح داد و افزود: این مشارکت با هدف تامین مسکن نیازمندان است که تحت پوشش بنیاد مسکن قرار می گیرد. کمیته اورژانس و سازمان بهزیستی نهاد حمایتی نیست. در این راستا پس از شناسایی متقاضیان واجد شرایط و فاقد صلاحیت های کافی کمک های مالی صورت خواهد گرفت.

وی گفت: از سال گذشته برنامه ریزی این پروژه در استان خراسان جنوبی انجام شده و به مدت دو سال ادامه خواهد داشت. تاکنون 11 هزار نیازمند در این طرح شناسایی و ثبت نام شده اند. در این طرح بنیاد در تامین منابع به میزان یک میلیارد و همچنین تامین بتن و میلگرد مورد نیاز گروه ها نقش دارد.

مدیرکل بنیاد علوی در خصوص نحوه شناسایی نیازمندان و نیازمندان فاقد مسکن گفت: با سامانه توافق شده با بنیاد مسکن، خانواده هایی که به هر دلیلی تحت پوشش نهاد حمایتی نیستند اما در نظر گرفته می شوند. محروم باشند و در شهری کمتر از 25000 نفر زندگی کنند. مردم و روستاها توسط نماینده استانی بنیاد علوی و بنیاد مسکن، مدیر روستا، امام جماعت و … شناخته می شود.

خاوی در پاسخ به این سوال که آیا بنیاد مصطفان در زمینه خرید زمین این ساختمان ها مسئولیتی بر عهده گرفته است؟ وی یادآور شد: بنیاد مصطفان هزینه ساخت خانه ها را پرداخت می کند، اما از آنجایی که بیشتر این گروه ها در شهرها و روستاهای زیر 25 هزار نفر جمعیت هستند، معمولاً خود مالک هستند، البته اگر چه متقاضی حتی زمینی یعنی مسکن هم ندارد. . بنیاد برای تهیه زمین برای خانه آنها خواهد آمد. . البته مواردی هم بوده که بنیادهای نیازمندان منابع خود را به این معضل اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: بنیاد در زمینه تامین مصالح ساختمانی تعهد مستمر دارد که مهمترین آن همکاری با بسیج سازندگی برای تامین 40 هزار واحد مسکونی برای متقاضیان کمیته اضطرار است که بنیاد برای تامین رایگان آن اقدام کرد. از هزینه سیمان برای واحد

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا