میم کوین میو چیست

اکنون که بازار میم کوین‌ها داغ است و تعداد آن‌ها به‌قدری زیاده شده که انتخاب از میان آن‌ها سخت شده است، تصمیم گرفتیم راهنمای انتخاب میم کوین خوب را با شما به اشتراک گذاریم.

هرازگاهی، یک ارز دیجیتال با وجود کم‌اهمیت بودن یا حتی بی‌ارزش بودن، ناگهان با افزایش انفجاری قیمت مواجه می‌شود. این نوع ارزهای دیجیتال که به «میم کوین» معروف شده‌اند، بخش خاصی از صنعت ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهند. برخی از آن‌ها مانند دوج کوین، شیبا اینو و پپه کوین به شناخته‌شده‌ترین توکن‌های این حوزه تبدیل شده‌اند. خرید این نوع ارزها بیشتر شبیه قماربازی است تا سرمایه‌گذاری؛ اما باید توجه داشت که همه میم کوین‌ها شبیه هم نیستند. در این مقاله، قصد داریم برخی از ویژگی‌ها و تصمیمات مربوط به توکنومیکس (مدل اقتصادی توکن) را بررسی کنیم که یک میم کوین باارزش را از سایرین متمایز می‌کند.

ویژگی‌های یک میم کوین‌های خوب

پیدا کردن میم کوین مناسب برای خرید کار بسیار سختی است؛ زیرا به‌ازای هر دوج کوین موفق، ده‌ها هزار پروژه کلاهبرداری یا ارز دیجیتالی بی‌ارزش وجود دارد. به طور معمول، یک میم کوین ارز دیجیتالی است که ارزش خود را از قدرت جامعه و میزان خریدوفروش به دست می‌آورد، نه بر اساس ارزش بنیادی یک محصول یا کاربرد جدید. موفقیت یک میم کوین تقریباً به طور کامل به بازاریابی و رشد برند آن بستگی دارد تا توسعه یا معیارهای سنتی ارزیابی ارز دیجیتال؛ به همین دلیل است که قیمت میم کوین‌ها مثل قیمت ارز  MEW می‌تواند بسیار سریع‌تر از سایر ارزهای دیجیتال افزایش یابد. در همین راستا، در ادامه ویژگی های یک میم کوین خوب را مرور می‌کنیم:

امنیت

قبل از هر اقدامی برای خرید یک میم کوین، باید بررسی‌های دقیق انجام دهید تا مطمئن شوید که قراردادهای هوشمند آن مشروع هستند و پروژه قصد کلاهبرداری یا (Rug Pull) از کاربران را ندارد. به طور معمول، نشانه‌هایی از امنیت پروژه شامل بررسی کد توسط یک شرکت حسابرسی معتبر یا شباهت زیاد کد آن به یک توکن یا پروژه دیگر است. همچنین، مهم است بررسی کنید که بنیان‌گذاران پروژه چه مقدار از توکن‌ها را در اختیار دارند و آیا می‌توانند هر زمان که بخواهند آن‌ها را بفروشند یا خیر، زیرا این کار می‌تواند باعث سقوط قیمت توکن شود.

ارزش کل بازار

دو معیار که بسیاری آن‌ها را مهم می‌دانند، اما در واقع هیچ تاثیری بر ارزش واقعی یک میم کوین ندارند، قیمت و کل عرضه آن است. بسیاری از میم کوین‌ها عمداً عرضه کل بسیار بالایی را انتخاب می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند که خریداران ساده‌لوح با دیدن قیمت پایین، میلیاردها یا حتی تریلیون‌ها واحد از این توکن را می‌خرند، به این امید که قیمت آن به یک دلار یا حتی بیشتر برسد؛ اما این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد.

نقشه راه

داشتن نقشه راه مشخص از دیگر ویژگی های یک میم کوین خوب است. برای مثال، دوج کوین، به عنوان اولین میم کوین شناخته شده، ساختار و نقشه راه ساده‌ای دارد: عرضه این توکن به طور نامحدود افزایش می‌یابد و عملکرد آن شبیه به یک بلاک چین پرداخت ساده مانند بیت کوین یا لایت کوین است. از آن زمان به بعد، میم کوین‌هایی که بر بستر اتریوم ساخته شده‌اند، ویژگی‌های جدیدی را برای متمایز شدن معرفی کرده‌اند. برخی از این ویژگی‌ها شامل مالیات بر تراکنش‌ها یا مبادلات است که یا از عرضه کل حذف می‌شود یا بین دارندگان توزیع می‌شود.

همچنین برخی از آن‌ها با NFT یا جوامع با دسترسی ویژه از طریق توکن یا برخی جنبه‌های بازی‌گونه همراه هستند. این پروژه‌ها همچنین معمولاً نقشه راه‌هایی را منتشر می‌کنند که وعده ارائه ویژگی‌های جدید در آینده را می‌دهد.

در واقع، یکی از نشانه‌های هشدار دهنده، ارائه نقشه راه‌های بسیار مبهم یا بدون جزئیات مشخص توسط میم کوین هاست. این پروژه‌ها بر این باورند که تنها با تکیه بر هیجان اولیه می‌توانند به موفقیت برسند، در حالی که این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد.

چگونه یک میم کوین خوب انتخاب کنیم؟

رشد بی سابقه ارزهای دیجیتال و ترندهای همراه آن مانند NFTها و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال ۲۰۲۱ به عنوان کاتالیزوری عمل کرده و زمینه را برای توسعه پروژه‌های مختلف بر روی بلاک چین‌های متنوعی مانند اتریوم، کاردانو و بایننس اسمارت چین فراهم کرد.

در تلاشی برای کنار زدن پروژه‌های موجود، هر یک از این توکن‌های جدید سعی می‌کنند هیجان را به عنوان دوج کوین بعدی بالا ببرند. بسیاری از این پروژه‌ها کپی‌برداری شده و صرفا برای کلاهبرداری ساخته شده‌اند تا به راحتی از سرمایه‌گذاران ناآگاه، پول هنگفتی بگیرند. ظهور پروژه‌هایی مانند دوج کوین و سیفمون به عنوان میم کوین، در میان همه این موارد، گواه کافی است که در حالی که پروژه‌های کلاهبرداری مختلفی وجود دارد، سرمایه‌گذاران باهوش همچنان می‌توانند از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مبتنی بر میم، سود کلانی به دست آورند؛ اما چگونه میم کوین خوبی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟

ریسک پایین

از آنجایی که اکثر پروژه‌های موجود کلاهبرداری هستند، قبل از سرمایه‌گذاری باید پروژه موردنظر را با دقت بررسی کنید. یک میم کوین ایده‌آل باید ریسک سرمایه‌گذاری پایینی داشته باشد. علاوه‌براین، یادگیری نحوه اجتناب از کلاهبرداری‌های راگ‌پول یکی از راه‌های عالی برای افزایش بازده شماست. با این حال، مشکل در شناسایی دقیق آنها نهفته است.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

  • توزیع توکن: اکثر توسعه‌دهندگان پروژه، استراتژی‌هایی را برای فریب سرمایه‌گذاران ناآگاه به کار گرفته‌اند و یکی از آن‌ها اختصاص نیمی از توکن‌های پروژه به خودشان یا یک فرد مشهور است. این خطرناک است زیرا از آنجایی که آنها این توکن‌ها را مانند سایر سرمایه‌گذاران خریداری نکرده‌اند، می‌توانند هر زمان که صلاح بدانند، کل تخصیص هنگفت خود را به راحتی دامپ (فروش یکجا) کنند. برعکس، راه‌اندازی ایده‌آل یک پروژه جایی است که همه توکن‌ها در یک صرافی غیرمتمرکز مانند پنکیک‌سواپ یا یونی‌سواپ قرار داده شده و برای خرید هرکسی باز باشد.
  • مالکیت استخر نقدینگی: هنگامی که یک پروژه نوظهور یک استخر نقدینگی در یک صرافی غیرمتمرکز ایجاد می‌کند، حرکت پیش‌فرض آنها این است که کنترل کامل استخر نقدینگی (LP) را در اختیار داشته باشند. این بدان معناست که آنها می‌توانند در هر زمان که صلاح بدانند، کل استخر را به همراه تمام دارایی‌های دیجیتال قفل‌شده حذف کنند. یک پروژه ایده‌آل باید سرمایه‌گذاران را به عنوان مالک استخر نقدینگی داشته باشد.

پاداش بالقوه بالا

از آنجایی که هیچ فهرست مشخصی برای کمک به شما در شناسایی پروژه‌هایی با پاداش بالا وجود ندارد، باید به دنبال موارد زیر باشید:

  • پروژه‌هایی با تمرکز بلندمدت بر پذیرش و جامعه‌سازی.
  • پروژه‌هایی با یک تیم قابل اعتماد از کارشناسان شناخته‌شده ارز دیجیتال.
  • یک وایت‌پیپر ایده‌آل با چشم‌اندازی واضح برای آینده
  • جذابیت بصری توکن. آیا بامزه و با یک میم واقعی است؟

آندی لیان، رئیس هیئت مدیره BigONE آسیا و مشاور ارشد دیجیتال مغولستان، در صحبت با سرمایه‌گذاران باهوش در مورد چشم‌انداز به ظاهر ناچیز یافتن یک میم کوین مشروع با بازدهی سرمایه‌گذاری هنگفت، این سخنان را بیان کرد:

«اعتباری که میم کوین‌ها امروز از آن برخوردار هستند، تا حدودی به دلیل تأیید افراد مشهور و تبلیغات درجه یک است. من متوجه شده‌ام که بیشتر پروژه‌های موفق صرفاً به دلیل وجود جامعه‌ای از افراد پیشرو که برای دستیابی به یک هدف مشترک – پذیرش – با هم کار می‌کنند، در جایگاه کنونی خود از نظر ارزش بازار قرار دارند.»

مشاور دیجیتال در ادامه فاش کرد که این یکی از نشانه‌های اصلی یک پروژه‌ای است که بسیار موفق خواهد بود. بااین‌حال همواره متذکر می‌شود که:

«با این وجود، انجام تحقیقات همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»

پروژه‌های امیدوارکننده میم کوین

با تکیه بر نکاتی که در بالا ذکر شد، در اینجا چند مورد از میم کوین‌های امیدوارکننده که می‌توانند بازدهی قابل توجهی روی سرمایه‌گذاری ارائه دهند، آورده شده است:

داگ ویف هت (WIF): که به عنوان “Dogecoin 2.0” شناخته می‌شود، یک میم کوین جدید با تمرکز بر جامعه، خیریه و توسعه بلندمدت است.

بیبی دوج (BABYDOGE): ماهیتی تورم‌زدایی است که چشم‌اندازی برای کمیاب شدن در طول زمان و در نتیجه افزایش ارزش آن دارد. این یک میم بامزه است، هرچند با پتانسیل رشد بالا.

بونک (BONK): بیشتر بر روی جنبه‌های سرگرمی و ایجاد یک فضای دوستانه و شاد در میان کاربران تمرکز دارد. بااین‌حال، توانسته قیمت خود را در طول زمان بیشتر کند.

گفتار پایانی

پيدا کردن يک ميم کوين موفق کاری به مراتب سخت‌تر از پيدا کردن سوزن در انبار کاه است، اما دانستن اين که بايد به دنبال چه چيزی باشيد و از چه چيزی اجتناب کنيد، می‌تواند به شما کمک کند تا انبار کاه کمی کوچک‌تر به نظر برسد. در مقاله « راهنمای کاملی برای انتخاب و پیدا کردن بهترین میم کوین را ارائه داده‌ایم. با مطالعه این مقاله نیز می‌توانید مسیر درستی را براش پیدا کردن بهترین میم کوین با ویژگی‌های مشخص طی کنید.

مهم است که به خاطر داشته باشيد که صرف نظر از ميزان تحقيقی که روی ميم کوين‌ها انجام می‌شود، اين کار همچنان يک قمار است و قابل مقايسه با سرمايه‌گذاری در ساير ارزهای ديجيتال يا برنامه‌های بلاک چين که برای پذيرش عمومی و داشتن يک کاربرد واقعی در دنيای حقيقی تلاش می‌کنند، نيست. بااین‌حال، چنانچه پس از تحقیقات خود میم کوینی را انتخاب و تصمیم به خرید آن گرفتید، می‌توانید از نسبت به این کار اقدام کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا