اجتماعی

مکان موزه هنرهای معاصر فلسطین معلق است

اظهارات اخیر رئیس فرهنگستان هنر نشان از چالش بزرگی برای موزه هنرهای معاصر فلسطین دارد. محل این موزه متعلق به شهرداری است و اکنون این نهاد تصمیم به مرمت آن گرفته است.

به گزارش ترند روز، موزه هنرهای معاصر فلسطین یکی از مکان‌های فرهنگی و هنری مرکز تهران است که در بیست سال گذشته نمایشگاه‌هایی درباره جهان اسلام برگزار کرده و اکنون جای آن در هاله‌ای از ابهام است.

با اتمام قرارداد، شهرداری می خواهد محوطه موزه را که در سال 1383 افتتاح و به موزه ها و نگارخانه های تهران ملحق شد، احیا کند. از سوی دیگر فرهنگستان هنر در تلاش است تا این ساختمان را که حدود بیست سال بخشی از فرهنگستان محسوب می شد همچنان در دست خود نگه دارد.

بهمن نامور مطلق، رئیس فرهنگستان هنر از معطل ماندن موزه هنرهای معاصر فلسطین خبر داد و در واکنش به کمبود کار در این مکان فرهنگی و هنری گفت: موزه شهرداری است. سایت موزه (فرهنگ هنر) مال ما نیست و دستور داده ما را بیرون کنند. این مشکلات باعث شده است که جریان فعالیت هنری در موزه هنرهای معاصر فلسطین کند شود».
وی همچنین تصریح کرد: در نامه ای که از سوی رئیس جمهور ارسال شد، خواستار تمدید توافق در مورد مکان موزه هنرهای معاصر فلسطین شدیم، اما تصمیم بر این شد که موزه به شهرداری بازگردانده شود. با این حال، ما به تلاش خود ادامه می دهیم. “

مکان موزه هنرهای معاصر فلسطین در انتظار است

عکسی از افتتاح موزه هنرهای معاصر فلسطین در سال 2005

در ابتدای تأسیس موزه هنرهای معاصر فلسطین که از سال 1984 شروع به کار کرد، گفته می شود که 65 اثر از هنرمندان مشهور خریداری شد که متعلق به بهترین نقاشانی است که از سرزمین خود رانده شده و در سوریه، لبنان زندگی می کنند. . و اردن نمایشگاه «زندگی و فراموشی» ویژه نمایشگاه آثار مریم سادات هجری و همچنین «نمایشگاه گروهی آثار تجسمی» از جمله رویدادهای اخیر این مکان فرهنگی و هنری است که در قالب نمایشگاه.
علاوه بر این موارد، وی پیش از درگذشت حبیب الله صادقی – رئیس گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر – در یکی از کارگاه های موزه فلسطین این نقاش مشغول به کار بود که بسیاری از هنرمندان و مسئولان فرهنگی را به بازدید از حبیب کشانده است. . خداوند صادقی را به موزه هنرهای معاصر فلسطین آورد.

مکان موزه هنرهای معاصر فلسطین در انتظار است

عکسی از افتتاح موزه هنرهای معاصر فلسطین در سال 2005

محل تابلوی موزه هنرهای معاصر فلسطین اکنون ساختمانی است که گفته می شود هدیه شهرداری منطقه 6 به فرهنگستان هنر بوده است. هدیه ای که اکنون زمزمه بازگشت آن به گوش می رسد به دلیل اتمام مدت قرارداد شنیده شده است.

در ابتدای سال 1398 خبری مبنی بر معرفی موزه هنرهای معاصر فلسطین به شهرداری تهران در رسانه ها منتشر شد که بعداً شهرداری تهران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این گروه در این مورد اشتباه کرده است. متخصص هنرهای تجسمی و هنرهای سنتی و صنایع دستی در فرهنگستان هنر

همچنین در همان سال ۹۹ بنیاد فرهنگی روایت فتح طی نامه‌ای به شهرداری تهران خواستار واگذاری مدیریت موزه هنرهای معاصر فلسطین به انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس شد.

اما امروز رئیس فرهنگستان هنر علناً این حکم را مبنی بر لزوم تخلیه موزه هنرهای معاصر فلسطین برای بازگشت به شهرداری اعلام می کند و برخی دیگر به نبود آثار این فرهنگ و فرهنگ اشاره می کنند. فضای هنری برای برگزاری رویدادها و نمایشگاه های هنری از نظر مدیریتی مورد انتقاد قرار می گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا