اجتماعی

مومنی: ایران در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱۰۰ تن از انواع موادمخدر و روانگردان را کشف و توقیف کرده است

اسکندر مومنی دبیرکل مرکز مبارزه با مواد مخدر ایران که برای شرکت در شصت و پنجمین اجلاس سالانه کمیسیون مواد مخدر و همچنین رایزنی و رایزنی با دفتر سازمان ملل متحد در امور مواد مخدر و جرم دولت اتریش به وین سفر کرده است. در سخنرانی های این کنفرانس جایگاه ایران در میان کشورهای عضو مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش ترند روز، مومنی در ابتدای سخنان خود خاطرنشان کرد: از آخرین جلسه کمیسیون، اتفاقات مهم و جدیدی در سراسر جهان به ویژه در منطقه غرب آسیا رخ داده است که ممکن است تاثیرات منفی بر صحنه داشته باشد. . وی افزود: مقابله با این تحولات مستلزم توجه جدی جامعه جهانی است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر مرکزی با تشریح اقدامات و دستاوردهای ایران در مبارزه همه جانبه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران تا سال 2021 موفق شد انجام عملیات های مسلحانه و جنگ های حدود پنج هزار، بیش از 2300 باند». گروه‌ها و شبکه‌های فعال محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را برچیده و بر اساس قوانین و ساختارهای مربوط به مبارزه با پولشویی در ایران، ضربه سختی به پایگاه مالی قاچاقچیان وارد کند.

وی افزود: نیروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران در عملیات های مذکور حدود 1100 انواع مواد مخدر و روانگردان شامل 62 تن هروئین و مرفین، 835 تن تریاک، 125 تن ماری جوانا و 25 تن کشف و ضبط کردند. مت آمفتامین (شیشه) و از چرخه جهانی. تجارت غیرقانونی مواد مخدر را سرکوب کردند و در این راستا 14 تن از بهترین فرزندان ایران در مقابله با بحران جهانی مواد مخدر و 26 نفر در جنگ به اشرار به شهادت رسیدند. و یک گروه تروریستی در سال گذشته.

مومنی در ادامه به فعالیت ها و دستاوردهای ایران در حوزه پیشگیری و درمان اشاره کرد و به اجرای طرح راهبردی مددکاران در کشور اشاره کرد و افزود: 9002 مرکز درمانی و کاهش آسیب در کشور به 1413075 نفر خدمات رسانی کردند. . جمهوری اسلامی همچنین توجه ویژه ای به ایجاد مراکز توانبخشی و توانمندسازی زنان و بهره گیری از مهارت های سازمان های مردم نهاد داشت.

سردار مومنی در بخشی دیگر به مشکلات و چالش های منطقه بین الملل در حوزه مواد مخدر پرداخت و ضمن اشاره به وجود قدرت های فرامنطقه ای، مواد مخدر و تروریسم، بی مسئولیتی برخی کشورها، عدم کنترل صحیح پیشگامان، گفت: و نارسایی نشانه ها و تاثیرات موثر بر جریان پول توسط قاچاقچیان بین المللی یکی از بزرگترین چالش ها و بزرگترین دلایل رشد مواد مخدر در غرب آسیا و جهان است، وی افزود: بر اساس گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد. . تا سال 2021، کشت و تولید تریاک در افغانستان افزایش می یابد بدون توجه لازم به جریان پیشگامان، این کشور به قطب تولید و صادرات مت آمفتامین تبدیل شده است.

وی همچنین نسبت به عبور پیشگامان کشورهای اروپایی و دیگر کشورها به افغانستان هشدار داد و خواستار نظارت جدی و فوری بر آن شد.

از سوی دیگر، دبیرکل مرکز مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرد که با وجود اسناد متعدد سازمان ملل و تقویت مستمر اصل مسئولیت مشترک، ایران یا حتی پرچم جهانی مبارزه با مواد مخدر دارد و میزبان بیش از چند میلیون نفر است. پناهندگان مبارزه با تروریسم در منطقه گفت: زمان آن فرا رسیده است که سازمان ملل برنامه ای جامع و موثر برای توقف کشت و تولید تریاک و حل مشکل مواد مخدر مخرب ارائه کند.

وی همچنین درباره تحریم‌های واحد ایران گفت: اقدامات برخی کشورها در اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران، سیاسی کردن دنیای همکاری‌های بین‌المللی و برهم زدن مبارزه، دخالت بی‌امان ایران در شبکه بین‌المللی مواد مخدر، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. حقوق بشر و تصمیمات سازمان ملل

مومنی در پایان به کمیسیون پیشنهاد کرد که چالش را کاهش دهد و تلاش‌های بین‌المللی را برای رسیدگی به معضل مواد مخدر بهبود بخشد، از جمله:
• حمایت کامل مالی، فنی و ابزاری از کشورهای پیشرو در مبارزه با قاچاق بین المللی مواد مخدر و روانگردان
• نیاز به همکاری کامل با کشورهای مبدأ، مسیرها و مقاصد در پیش از حمل برای مبارزه با دستکاری و استفاده غیرقانونی از این مواد در تولید مواد مخدر و روانگردان.
• جریان نقدی تجارت مواد مخدر را از طریق تمام ابزارهای ممکن هدف قرار دهید
• نیاز سازمان ملل متحد به بررسی و اتخاذ رویکردها و پلان های اجرایی موثر و تمرکز نزدیک بر زراعت بدیل، معیشت و انکشاف پایدار در افغانستان مطابق با آخرین واقعیت ها و تحولات.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا