بین الملل

موعد برگزاری دومین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلیس، تعیین شد

رهبر حزب ملی اسکاتلند از برنامه های دولت خود برای برگزاری دومین همه پرسی استقلال در اکتبر سال آینده خبر داده و اعلام کرده است که انتخابات در 19 اکتبر 2023 برگزار می شود.

به گزارش ترند روز، نیکلاس استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند (SNP) روز سه‌شنبه اعلام کرد که نامه‌ای به بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا برای برگزاری همه‌پرسی خواهد نوشت، اما پیش از آن، قصد دارد این نامه را مجوز قانونی دریافت کند. اگر لندن آن را مسدود کند، در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی تأیید کرد که همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در 19 اکتبر 2023 (27/07/1402) برگزار خواهد شد.

به گزارش یورونیوز، استورجن و حامیانش سال هاست که اسکاتلند را به جدایی از بریتانیا فراخوانده اند، اما پس از خروج بریتانیا از گروه، تمایل آنها برای استقلال تشدید شده است.

استورجن در معرفی طرح رفراندوم به پارلمان اسکاتلند گفت که «در آن شرکت نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد دموکراسی اسکاتلند بازیچه ای برای بوریس جانسون یا هر نخست وزیر دیگری شود».

پیش از این، جانسون و دیگر رهبران ارشد حزب محافظه کار بریتانیا از دومین رفراندوم استقلال انتقاد کردند و آن را «غیرعادلانه» و «غیرقانونی» دانستند.

لندن گفت که یک بار در سال 2014 همه پرسی استقلال برای مخالفانش با اختلاف 10 درصد به پایان رسید و دلیلی برای تکرار آن وجود نداشت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا