عمومی

موضوعات اندک اما مهم در مذاکرات باقی مانده است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری وزیر امور خارجه عمان گفت: در گفتگوی امروز با وزیر امور خارجه عمان گفت: ما توافق کردیم که روابط سیاسی بین دو کشور را در بالاترین سطح برقرار کنیم.

وی افزود: امروز ما از روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و عمان به عنوان بهترین، نمونه و راهبردی روابط بین کشورهای ایران صحبت می کنیم، ما خلیج فارس هستیم.

ما در چند ماه گذشته شاهد پیشرفت چشمگیری در همکاری های اقتصادی و تجاری بوده ایم، اما با توجه به ظرفیت هر دو کشور، هرگز این مقدار پول را کافی نمی دانیم. تلاش بیشتر برای توسعه رابطه او گفت.

امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم در آینده نزدیک روسای جمهور دو کشور بتوانند با یکدیگر دیدار کنند.

وی اعلام کرد: دعوت رسمی رئیس جمهور کشورمان از سوی پادشاه عمان انجام شده است و امیدواریم این سفر به این منطقه مهم اطراف ما هر چه زودتر و البته در این مدت انجام شود. ممکن است تغییرات جدیدی در رابطه ایجاد شود.” دو کشور ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه گفت: در این راستا و در حوزه سیاست عمومی، جمهوری اسلامی ایران در دولت مردمی طی دو روز با حضور آقای رئیسی در دوحه دیدارها و توافقات اساسی با امیر قطر و 14 سند در زمینه های مختلف به امضای آنها می رسد. رئیس جمهور همچنین در کنفرانس کشورهای صادرکننده گاز شرکت کرد.

امیرعبداللهیان افزود: معتقدیم با همکاری همه جانبه می توان به ثبات و امنیت بیشتر دست یافت.

وی همچنین درباره مذاکرات ایران با عربستان گفت: در روابط تهران – ریاض تاکنون چهار مذاکره با کمک مقامات مرتبط با جمهوری عراق انجام شده است.

رئیس وزارت دیپلماسی گفت: از طریق وزیر امور خارجه عراق که این هفته در مونیخ آلمان با ما دیدار کرد، پیامی دریافت کردیم مبنی بر اینکه آماده ادامه مذاکرات هستیم، اینها طرف سعودی هستند. در پاسخ از آمادگی خود برای گفتگو و دستیابی به نتایج مثبت در روابط دوجانبه صحبت کردیم.

امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی برای ادامه سیاست گفت‌وگو و مذاکره با همه طرف‌ها در خصوص مسائل منطقه، افزود: ما معتقد به حل بحران‌های مختلف در منطقه هستیم و آنچه داریم جز گفت‌وگو و مذاکره نیست و نتیجه، همکاری.» .

وی افزود: تنها رقابت مبتنی بر بی اعتمادی منجر به نابودی منطقه و از بین رفتن ثروت منطقه می شود. امیدواریم همه طرف ها بفهمند که نمی توانند امنیت خود را به دلیل ناامنی محیط برای دیگران به دست آورند.

وزیر کشور میهمان گفت: «بر این اساس، ما تعهد خود را نسبت به هر اقدام منطقه‌ای که به توسعه صلح پایدار و توسعه اقتصادی و انسانی در منطقه کمک می‌کند، مجدداً تأیید می‌کنیم».

امیرعبداللهیان همچنین درباره بحران یمن گفت: اکنون شرایط به تهدیدی بزرگ برای بشریت تبدیل شده است.

وی افزود: اینکه شهید ایرلو سفیر جمهوری اسلامی ایران به دلیل شرایط سخت محاصره بشردوستانه در یمن نتوانست حداقل بستری در بیمارستان را دریافت کند و به دلیل بیماری قلبی و کمبود امکانات پزشکی در این کشور نشان دهنده اوج تباهی انسان در یمن است. و حتی مقامات و دیپلمات های عالی رتبه در کنار مردم یمن از این فاجعه انسانی رنج می برند!

وی گفت: امیدواریم همه طرف ها هر چه زودتر به راه حل سیاسی بازگردند.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی برای دستیابی به صلح و امنیت در منطقه و همچنین پایان جنگ در یمن و آغاز گفتگوی یمنی و یمنی فعالانه از آن استفاده می کند و استفاده از مهارت های آنها خوب است. و آنها روابط خوبی با همه طرف های منطقه دارند.

وی در مورد افغانستان نیز گفت: امیدواریم تلاش‌هایی را که جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است، در اسرع وقت دنبال کنیم و در تماس دائمی با همه احزاب، رهبران و اقوام افغانستان باشیم و به جز دولت امیدواریم. در اسرع وقت. ” این شامل ساخت با مشارکت همه اقوام در افغانستان می شود.

او گفت: «ما از اتفاقی که برای بحران اوکراین افتاد خوشحال نیستیم. متاسفانه اقدامات تحریک آمیز ناتو و آمریکا وضعیت این منطقه شمالی و اطراف جمهوری اسلامی ایران را نگران کننده کرده است.

امیرعبداللهیان افزود: از همه طرف ها می خواهیم که این بحران را به صورت مسالمت آمیز خاتمه دهند.

وی افزود: هفته گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با وزرای خارجه روسیه و اوکراین، مسائل علنی و شفاف جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که هیچ کمکی نمی‌کنند، در این مورد مداخله ناتو و آمریکا، راه حل این مشکل جنگ نیست، گفت و گو و اتخاذ راه حل اسلامی است.

رئیس معاونت دیپلماسی کشورمان درباره موضوع وین نیز گفت: موضوع وین به مرحله سختی رسیده است و امروز علاوه بر روابط دو کشور، مسائل منطقه و وین را نیز با وزیر امور خارجه در میان گذاشتیم. امور خارجه دولت عمان.” هنوز چند موضوع اما بسیار مهم در وین وجود دارد.

امیرعبداللهیان گفت: در مونیخ و همکارم آقای باقری در وین در دیداری که با غرب داشتیم به صراحت اعلام کردیم که از خط قرمز در موضوع وین عبور نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: به هر حال ما در موضوع وین از خط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد و تعهد قاطع خود را به این موضوع نشان خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: از سوی دیگر معتقدیم همه مذاکرات ضروری است و باید در چنین مذاکراتی مزیتی برای کشور اصلی ایران وجود داشته باشد.

امیرعبداللهیان گفت: همچنان مذاکرات مستقیم میان میانجی ارشد ایرانی و هیئت 4+1 در وین در خصوص نحوه مذاکره در وین وجود دارد و تبادل اطلاعات بین هیئت آمریکایی و هیئت جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد. از طریق “مو را” نماینده اتحادیه اروپا در این رویداد شرکت کنید.

وی افزود: پیام‌های زیادی از مقامات آمریکایی در مورد لزوم گفت‌وگوی رودررو دریافت می‌کنیم، آنچه برای ما مهم است مزایای این گفت‌وگو است و اگر همان چیزی نباشد که اکنون در مذاکرات اتفاق افتاد. آینده هستند و اگر وجود داشته باشد، کارهای بیشتری باید انجام شود.” داشتن یا نداشتن.

وی گفت: تاکنون بهترین پیام‌ها را از سوی آمریکا شنیده‌ایم، اما تاکنون هیچ اقدام عملی برای اثبات اراده خود انجام نداده است.

امیرعبداللهیان گفت: تاکنون به موضوع وین خوشبین هستیم و امیدواریم مسائل حساس و مهمی که در مذاکرات با وضعیت غرب باقی مانده در آینده از تلاش‌های انجام شده در 9 ماه گذشته حل شود. فرض کنید همه ما با بازگشت به وظیفه کامل از توافقنامه 2015 پیروی می کنیم.

دکمه بازگشت به بالا