اجتماعی

مصرف کیسه پلاستیکی به قیمت به خطر انداختن زندگی انسان‌ها و حیات وحش

امروزه یکی از مهمترین مسائل زیست محیطی که به یک معضل بزرگ تبدیل شده است کیسه های پلاستیکی هستند زیرا اثرات مخربی بر محیط زیست می گذارند. به دلیل اهمیت این موضوع، 12 جولای روز جهانی بدون نایلون نامیده شده است. در ایران 21 تیرماه به این موضوع اختصاص دارد تا توجه مردم را به مضرات استفاده از کیسه های پلاستیکی جلب کند و استفاده از کیسه های پارچه ای را ترویج کند.

به گزارش ترند روز هر ایرانی روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند و عمر هر کیسه تنها 12 دقیقه است، در حالی که بین 300 تا یک سال هر یک از این کیسه ها در طبیعت حذف می شود. علاوه بر این، بسیاری از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف، سفره های پلاستیکی، نایلون و … نیز وجود دارد که به دلیل تغییر سبک زندگی مردم در طول دهه ها که منجر به فشار زیاد شده است، دو بار مورد استفاده قرار گرفته است. محیط زیست.

در حالی که گسترش تولید و استفاده از پلاستیک به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کرده است، پیچیدگی این موضوع نیز ما را آزار داده است. موضوعی که امروزه به شدت مورد توجه اکثر دوستداران محیط زیست و حتی مردم عادی است، زیرا آلودگی ناشی از تک پلاستیکی خطرات زیادی برای سلامت انسان، حیوانات و به طور کلی کیفیت محیط زیست به همراه دارد.

بر اساس آمارهای جهانی، ایران یکی از 20 کشور اول جهان از نظر تولید زباله پلاستیکی است و سالانه حدود 4 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می کند و به گفته زیلا مهدی آقایی، معاون اسبق آموزش و مشارکت های مردمی در محیط زیست. حفاظت. سازمان – نیمی از زباله‌های کشور میلیون‌ها تن است که برای کیسه‌های پلاستیکی در نظر گرفته شده است، یعنی هر ایرانی روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که 96 درصد آن مستقیماً به محل دفن زباله می‌رود و بر اساس «بررسی جمعیت جهان» تا سال 2021 ایران در تولید زباله پلاستیکی رتبه هفدهم را خواهد داشت.

مرگ حیوانات در اثر بلع پلاستیک

انواع پلاستیک ها از جمله کیسه های پلاستیکی به دلیل ساختارشان فاسد نشدنی هستند و صدها سال بدون آسیب در محیط می مانند و مواد شیمیایی به تدریج وارد خاک و آب شده و علاوه بر آلوده شدن، قربانی حیوانات نیز می کنند. . و در نهایت وارد زنجیره می شود.

بررسی صدها مطالعه نشان می‌دهد که کیسه‌های پلاستیکی و بسته‌بندی‌هایی که به راحتی در دسترس هستند، کشنده‌ترین پلاستیک‌ها در اقیانوس هستند که جانداران دریایی از جمله نهنگ‌ها، دلفین‌ها، لاک‌پشت‌ها و پرندگان دریایی را در سرتاسر سیاره می‌کشند. تورهای دور ریخته شده، دستکش‌های بهداشتی و پلاستیک بسیار کشنده‌تر از سایر زباله‌هایی هستند که به دریا ختم می‌شوند و توسط حیوانات به روش اشتباه تحویل می‌شوند.

به گفته محققان، مصرف مواد پلاستیکی عامل اصلی از بین رفتن جانداران دریایی و 80 گونه مختلف جانوری در سراسر جهان است. این یک راه بسیار وحشتناک برای مردن است.

استفاده از کیسه های پلاستیکی به قیمت جان انسان ها و حیوانات

قوانین کافی در مورد زباله های پلاستیکی در کشور وجود ندارد

به گفته حسن پسندیده – مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست – قانون خاصی در مورد مدیریت پسماندهای پلاستیکی در کشور نداریم، اما قانون مدیریت پسماند، قوانین حاکم بر اعمال و مقررات آن. در این زمینه و همه توسعه یافته اند. قوانین و مقررات مدیریتی حذف زباله های پلاستیکی.

به گفته وی، صنعت پلاستیک نقش مهمی در توسعه و رشد صنایعی مانند خودروسازی، ساختمانی، نساجی، الکترونیک و بهداشت و درمان دارد و در صورت عدم استفاده صحیح از این مصنوعات به چالش و معضلی بزرگ برای محیط زیست تبدیل خواهد شد. .

پانیده افزود: وی در قانون مدیریت پسماند بر کاهش تولید پسماند تاکید کرد و تاکید کرد که باید قوانینی برای کاهش ضایعات در این فرآیند وضع شود و فرآوری به سمت تولید کالای آسان‌تر پیش برود.

برای استفاده از کیسه های پلاستیکی مالیات بپردازید

در حال حاضر کیسه های پلاستیکی زیادی در بازار و فروشگاه ها وجود دارد، اما با توجه به مقررات کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی که شامل آن می شود، استفاده از کیسه های پلاستیکی در مراکز ممنوع است و مشتریان باید پرداخت کنند. مالیات بر استفاده از آنها نوع کیف انجام دادن

لازم به ذکر است که حداقل مصرف کیسه ها و ظروف پلاستیکی و اجناس و جایگزینی محصولات بادوام مانند کیسه های پارچه ای، کیسه های خرید، سفره، لیوان و ظروف بدون پلاستیک و غیره ممکن است باعث کاهش آلودگی محیط زیست و جلوگیری از تخریب شود. از منطقه و محیط طبیعی در کشور بسیار موثر است.

با توجه به اینکه استفاده از کیسه های پلاستیکی که آسیب قابل توجهی به محیط زیست و طبیعت وارد می کند و مردم برای سهولت در خرید و فعالیت های روزمره به سمت کالاهای پلاستیکی حرکت می کنند، فرهنگ کاهش مصرف این گونه کالاها و ایجاد کالاهای متفاوت و مفید برای محیط زیست است. از آن. واجد اهمیت زیاد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا