بین الملل

مشکل اوکراین پس‌از کودتای ۲۰۱۴ بوجود آمد/ امیدواریم از راه‌ دیپلماتیک با اوکراین به توافق برسیم

رئیس جمهور روسیه در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد در مسکو ابراز امیدواری کرد که از راه های دیپلماتیک با اوکراین به توافق برسد.

به گزارش ترند روز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه سه‌شنبه شب با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و ابراز امیدواری کرد که روسیه با وجود “ادامه عملیات نظامی” بتواند با اوکراین به توافق دیپلماتیک دست یابد.

پوتین بر لزوم ادامه مذاکرات در استانبول تاکید کرد اما گفت که مذاکرات بین هیئت های روسیه و اوکراین در استانبول “پیشرفت قابل توجهی” داشته است.

رئیس جمهور روسیه به گوترش گفت: «من نگرانی شما را در مورد اقدامات نظامی ما می دانم، اما مشکل در اوکراین پس از کودتای 2014 علیه دولت کی یف به وجود آمد.

وی افزود: منشور سازمان ملل اساس روابط بین الملل است نه قوانین و اسنادی که برخی به نفع خود نوشته اند.

پوتین وضعیت در ماریوپل را “مشکل و غم انگیز” توصیف کرد و گفت که بیش از 1300 سرباز اوکراینی در ماریوپل تسلیم شده اند.

او گفت: “ما نگرانی خود را در مورد نقض حقوق بشر ابراز می کنیم و تحقیقات لازم است، اما نیاز فوری به باز کردن گذرگاهی برای بشریت با حمایت همه طرف ها وجود دارد.”

گوتیرز همچنین از سازمان ملل، صلیب سرخ، روسیه و اوکراین خواست تا برای بیرون راندن غیرنظامیان از نیروگاه آزوفستال با یکدیگر همکاری کنند و گفت: «ما آماده‌ایم از همه ظرفیت‌های خود استفاده کنیم و با طرف‌های روسی و اوکراینی همکاری کنیم.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا