مرمت گنبد مسجد جامع عباسی پایان یافت

ترند روز/اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از پایان عملیات مرمت گنبد مسجد جامع عباسی خبرداد.

به گزارش ترند روز و به نقل از ادراه کل روابط عمومی میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، امیر کرم زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: عملیات مرمت گنبد مسجد امام پس از ایجاد اعوجاج در ترک‌های بخش جنوب شرقی گنبد و انجام آسیب شناسی از سال ۱۳۸۹ آغاز شد.

او ادامه داد: پس از اتمام عملیات مرمت گنبد و بازگشایی بخشی از داربست‌ها در تابستان ۱۴۰۱، مجددا کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی متوجه بروز اعوجاج در بخش انتهایی ترک شانزدهم گنبد شدند، لذا با دستور وزیر میراث فرهنگی و معاون میراث فرهنگی کشور، کمیته‌ای چهار نفره شامل کارشناسان پیشکسوت معماری، مرمت و سازه در دو سطح ملی و استانی کار نظارت بر وضعیت و پایش گنبد را آغاز کردند.

کرم زاده تصریح کرد: کمیته نظارت از تابستان ۱۴۰۱ در چند مرحله، کار نظارت و پایش زیرساخت‌ها و تزئینات بزرگترین گنبد کاشی‌کاری جهان را آغاز و پس‌ از بررسی‌ها و برگزاری نشست‌های متعدد و ارائه دستور کار، عملیات مرمت گنبد دوباره از سرگرفته شد و درنهایت عملیات مرمت تزئینات و رفع اعوجاج در ترک شانزدهم در چند روز گذشته اتمام و این گنبد عظیم تاریخی از حصار داربست‌ها پس از ۱۴ سال آزاد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: با توجه به ادامه فعالیت کمیته نظارت بر گنبد مسجد امام، بخش محدودی از داربست‌ها برای پایش شالوده گنبد همچنان باقی مانده و پس از آن عملیات مرمت کمربند گنبد به زودی آغاز می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا