فرهنگ و هنر

محمد آصف فکرت درگذشت – ترند روز

محمد آصف فکرت هروی، نویسنده، شاعر و پژوهشگر افغانستانی در ۷ اردیبهشت در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

به گزارش ترند روز، محمد آصف فکرت هروی فهرست نویس و نسخ پژوه افغانستانی و پژوهشگر سابق مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی دیروز (چهارشنبه 27 اردیبهشت) طی سال های 65 تا 1365 درگذشت.

این بار کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی در پیامی تسلیت گفت:

«ما از خدا هستیم و به سوی او باز می‌گردیم

خبر درگذشت استاد محمد آصف فکرت، نسخ نویس، فهرست نویس، مصحح، مترجم و شاعر را با تأثر و تردید دریافت کردم.

او تمام عمر خود را صرف وقف و خدمت به زبان فارسی کرد. فکرت در هرات به دنیا آمد و این ثروت باشکوه تاریخ، فرهنگ و هنر، گوهر شاهانه ای را که در روح گرانبهایش به ارث برده بود.

محمد آصف فکرت سالها در زادگاهش روزنامه نگاری و پژوهشگر بوده و از زمانی که ایرانی خارجی شده است به عنوان فهرستنویس در بخش نسخ خطی کتابخانه آستان مشغول به کار بوده است قدس رضوی.

وی پس از تأسیس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، از نخستین افرادی بود که در سال 1365 وارد این مؤسسه علمی و پژوهشی شد و تا سال 1369 که مجبور به مهاجرت شد، به نوشتن و ویراستاری مقاله به ویژه در افغانستان پرداخت.

این نویسنده و دانشمند ارجمند را به همسر گرانقدرش، فرزندان گرامیش و همه علاقه مندان به زبان و فرهنگ فارسی در ایران و افغانستان و جهان تسلیت می گویم و برای شما صبر و شکیبایی آرزومندم.

حدید، ابوذر هروی فرزند عاجز، ابن الجندی، ابن الازرق، آخال تکه، ارزگان، احسیکت، اتحادیه مشرقی، با اسلام، حدید، از جمله دایره المعارف بزرگ اسلامی افغانستان، ابن حجر هیتمی و. بسیاری دیگر.

محمد آصف فکرت، نویسنده، محقق، مصحح، مترجم و شاعر افغان، از چهره های شناخته شده زبان و ادبیات فارسی است و به زبان های فارسی، پشتو، عربی و انگلیسی تسلط کامل دارد.

فکرت در سال 1325 در شهر هرات به دنیا آمد. تحصيلات اول را در مدرسه موفق و تحصيلات متوسطه را در سلطان غياث الدين فوري به پايان رساند. سپس ليسانس زبان و ادبيات فارسي را از پوهنتون كابل و ليسانس روزنامه نگاري را از دانشگاهي در هندوستان گرفت و در آنجا شروع به نوشتن و انتشار كرد.

در سال ۱۳۵۹ به ولایت فاریاب رفت و چندین سال به عنوان مدیرمسئول روزنامه فاریاب کار کرد. آصف فکرت در مجلاتی چون کتاب، بیدار، انیس و جمهوری سمت های مختلفی داشته و در مزارشریف و قندوز نیز روزنامه افتتاح کرده است. او همچنین عضو تاریخ و فرهنگستان علوم افغانستان است.

در زمان حمله شوروی به افغانستان، آصف فکرت در سال 1361 به ایران مهاجرت کرد و در شهر مشهد اقامت گزید و از آنجا به عنوان محقق و فهرستنویس در کتابخانه نسخ خطی آستان قدس رضوی فعالیت خود را آغاز کرد. وی همچنین کار پژوهشی خود را از سال 1365 در دایره المعارف بزرگ اسلامی آغاز کرد و بیش از صد مقاله علمی به رشته تحریر درآورد. سرانجام در سال 1998 به کانادا مهاجرت کرد.

او بیش از 20 کتاب و صدها مقاله منتشر کرده است. از جمله کتاب های «کابل نشینان» (وضعیت افغانستان در زمان امیر امان الله خان)، ترجمه کتاب «افغان» نوشته منت استوارت، «زبان هرات»، «لندی» (سرود مردمی پشتو)، فارسی هروی. ، زبان هراتینا «و» عین الواقعه» (تاریخ افغانستان از 1207 تا 1324).

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا