اجتماعی

محسنی‌بندپی: مجلس بر اجرای درست طرح دارویار نظارت می‌کند

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه اجرای صحیح طرح دارو مستلزم نظارت مجلس و دولت است، گفت: افزایش قیمت دارو به دلیل استقلال دولت است که پیش بینی می شود در اجرای طرح داروور وجود نداشته باشد.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت وگو با ترند روز، درباره اجرای طرح درور، گفت: مجلس به دولت اجازه داده تا در مورد ارز ترجیحی خود در لایحه بودجه 1401 تصمیم گیری کند، یعنی حفظ یا حذف آن. در صورت کسر مبلغ مورد نظر، قیمت باید به نرخ شهریور 1400 باشد و بیشتر از آن نباشد.

وی افزود: مجلس در بودجه 1401 عاقلانه به دولت داده است تا اقدامات لازم را به گونه ای انجام دهد که ضمن تامین مایحتاج اولیه مردم، هیچ اجباری روی آنها نباشد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، عدم نظارت مجلس شورای ملی و دولت را دلیل افزایش قیمت داروها قبل از شروع سال جدید دانست و گفت: در این مورد از ابتدای سال 1401 قیمت دارو افزایش یافت. تصمیم گرفت به دلیل عدم نظارت مجلس، ارزش ویژه کالاهای اساسی را حذف کند. ضعف نظارت دولت یعنی ضعف سازمان برنامه، وزارت بهداشت و سازمان بیمه.

وی یادآور شد: در این میان کمیسیون بهداشت و درمان در جلسه ای با مسئولان سازمان غذا و دارو به این موضوع ورود کرد و با افزایش قیمت داروها، نقاط ضعف در کنترل غذا و دارو را برجسته کرد. از سوی دیگر نماینده ای لایحه خرید دارو را با رد افزایش قیمت آن دارو به کمیسیون بهداشت ارائه کرد. حال فرض بر این است که چنین ضعفی در اجرای پروژه دروار وجود نداشته باشد.

محسنی بندپی درباره آغاز اجرای طرح دروار گفت: این طرح بسیار خوب است چرا که نباید مردم و تولیدکنندگان را مجبور کند. بنابراین هزینه کامل دارو در جامعه پیدا می شود و کمک های دارویی به نیازمندان داده می شود. در گذشته کمک هایی به تولیدکنندگان، فروشندگان و واردکنندگان می شد که نباید این اتفاق بیفتد، اما همه چیز به اجرای صحیح این طرح بستگی دارد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اجرای صحیح طرح داروور به معنای عدم افزایش قیمت دارو برای مردم است، گفت: بخشی از شرط آن این است که در تامین دارو به مردم مشکلی وجود نداشته باشد. تمرین داروور طرح. شورای سلامت پیش از این به سازمان های برنامه ای دستور داده بود که بودجه ای را به سازمان های بیمه گر اختصاص دهند تا بتوانند مابه التفاوت هزینه صندوق های ممتاز و بلاعوض را تامین کنند و زور به مردم ندهند. باز هم می گویم اجرای صحیح طرح دروار منوط به نظارت مجلس و دولت است تا تحت تاثیر طرح های خوبی مانند پزشک خانواده یا طرح های دورکاری قرار نگیرد.

محسنی بندپی در پایان گفت: مجلس مصمم به نظارت بر اجرای طرح دروار و دریافت گزارش های منظم و تشکیل و تشکیل جلسات در این خصوص است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا