اجتماعی

مجسمه فردوسی از دورنگی درمی‌آید؟

در عین حال شهرداری از مرمت و بهسازی مجسمه فردوسی – اثر گرانبهای ابوالحسن صدیقی – پس از 63 سال بر اثر حوادث ناگوار چند ماه اخیر آسیب دید. این مجسمه یک دعوت غیرقانونی است. .

سازمان زیباسازی شهر تهران از دو مجسمه ساز به نام های ایرج محمدی و طاهر شیخ حکمایی به دلیل همکاری در مرمت و بهسازی مجسمه فردوسی نام برد و در نتیجه تلاش کرد در جریان بازدید از پادشاهی فردوسی با خبرنگاران ترند روز شیخ حکمایی تماس بگیرد. تصمیم گیری در مورد فرآیند ساخت و ساز نصب خواهد شد.

این مجسمه ساز به ترند روز گفت: این هفته در جلسه ای درباره نحوه مرمت این مجسمه تصمیم گیری می شود و اکنون فقط یک بار بازدید داشتیم.

وی همچنین درباره امکان حل مشکل دوبینی مجسمه فردوسی پس از بازسازی و مرمت نیز گفت: این مشکلات حل می شود اما به هر حال باید در کنار نحوه اصلاح اشتباهات ایجاد شده تصمیم گیری کرد. اما از آنجایی که مجسمه در فضای باز است و در معرض عواملی مانند آلودگی هوا، باد و باران قرار دارد، این مسائل بر روی مجسمه تاثیر می گذارد.

آیا مجسمه فردوسی از دورانگی بیرون می آید؟

مجسمه فردوسی پس از شستشوی غیرقانونی و ناپدید شد

به گزارش ترند روز، تیرماه امسال یکی از مجسمه سازان در فضای مجازی اعلام کرد مجسمه فردوسی در میدانی به همین نام تهران پس از شستشوی نامناسب، دو رنگ شده است. مجسمه ابوالحسن صدیقی شد.

در آن زمان با توجه به اینکه سازمان بهسازی شهر تهران برنامه زمانبندی بازسازی و شستشوی سالانه آثار شهری را در برنامه خود دارد، به نظر می رسد تنها کافی است قسمتی از مجسمه فردوسی را تمیز کند. در طول زمان. ترمیم و شستشو، مشاهده شد که تغییر زیادی در رنگ ایجاد شده، تراشیده شده و برای جلوگیری از ادامه این روند و آسیب نرساندن به کار، کار را متوقف کردند.

اما مسئولان انجمن بهسازی شهر تهران اعلام کردند که دو رنگ مجسمه فردوسی در تهران را نمی شناسند و مجید قدری – معاون فرهنگی و هنری شهرسازی در انجمن بهسازی شهر تهران – اعلام کرد که در شهر تهران است. انجمن بهبود. سازماندهی، مرمت، خشکشویی و کارهای شهری دارای برنامه های مرمت منظم هستند و چنین فعالیت هایی به ندرت اتفاق می افتد. چون یا کار را تکرار نمی کنند و تمیز می کنند یا کار را کامل انجام می دهند. اما در هر صورت پس از بررسی های لازم اولویت با دعوت و ذخیره این اثر خواهد بود.

بیژن قنچه پور در پاسخ به ترند روز گفت: مجسمه ساز هنگام ساخت ابعاد مجسمه، تیرگی، روشنایی و رنگ مجسمه را کنترل می کند، حال اگر روند ترمیم باعث شود این موها با هم مخلوط شوند و قسمت هایی از مجسمه به هم برسند. با دقت برداشته شد، اتفاقی که برای مجسمه فردوسی افتاد، طرح و نظر مجسمه ساز نادیده گرفته شد.»

در همان زمان انتقادات زیادی به سازمان زیباسازی شهر تهران وارد شد و حتی برخی از مجسمه سازان به این نکته اشاره کردند که اگرچه برخورد با مجسمه فردوسی اولین بار نیست، اما بدترین نمونه در نوع خود است. برمی گرداند.

حتی برخی بر این باور بودند که در چند سال گذشته انجمن زیبایی در تهران که گویی با نقش مشاوران متخصص در این حوزه بیگانه است، خود به خود عمل کرده که نتیجه خوبی نداشته است. این در حالی است که هنر و مجسمه سازی شهری یک تجارت جداگانه است و کلیه کارهای مربوطه اعم از مرمت، پتینه کاری و عکاسی، نقاشی نیز شخصی محسوب می شود و از این رو هیچ سازمان یا فرد بدون تخصص نباید در امور مربوطه دخالت کند. موضوع.

البته رئیس کمیته بهداشت شورای شهر تهران در واکنش به آسیب دیدن مجسمه میدان فردوسی تهران نوشت: «آسیب وارد شده به مجسمه حکیم ابوالقاسم فردوسی در میدانی به نام این شاعر بزرگ. از علت وقوع آن.. «امیدواریم برای احیای این گنجینه ملی که شهرداری تهران یکی از بناهای معروف پایتخت است، اقدامات عاجل انجام دهیم.

اکنون پس از گذشت دو ماه از این حادثه، انجمن بهسازی شهر تهران اعلام کرده است که مجسمه فردوسی را پس از گذشت 63 سال از ساخت آن با استفاده از مهارت های فنی و علمی و دانشگاهی خاص ترمیم خواهند کرد و اکنون باید منتظر ماند و دید نتایج این بار چه خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا