عمومی

لیلاز: رشد اقتصادی ایران دو رقمی خواهد شد

سعید لیلاز، استاد دانشگاه، روزنامه‌نگار و تحلیلگر اقتصادی از حذف ۴۲۰۰ دلار انتقاد کرد.

به گزارش ترند روز، این روزنامه دنیای اقتصاد سعید لیلاز درباره طرح لغو 4200 روپیه ای نوشت: در بهار 1397 با 4200 روپیه دولت مخالفت کردم. در فوریه 2017 طرحی را به معاون اول رئیس جمهور آقای جهانگیری ارائه کردم، طرحی که روسیه در بحران اخیر اجرا کرد. در آن طرح بود که من نحوه کاهش استفاده از پول ملی را پیشنهاد دادم.

لیلاز در ادامه تاکید کرد: به نظر من این جنگ ایران و آمریکا برای ملت ایران جنگ مرگ و زندگی است و اگر از این چالش غرور آفرین خارج شویم آخرین چالش تاریخ ایران خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در بهار 1397 پنج پیشنهاد مکتوب به دولت روحانی ارائه کردم. طرحی که توسط رژیم سیزدهم اجرا می شود در راستای طرحی است که من به رژیم دوازدهم پیشنهاد دادم.

این کارشناس اقتصادی درباره طرحی که به دولت دوازدهم ارائه کرده است، گفت: در پیشنهاد من چهار مورد باید در کشور تنظیم شود. در این طرح، من بر اساس جنگ گذشته، جنگ ایران و آمریکا را پایه گذاری کرده ام. این چهار پیش بینی بر اساس نیاز به اطمینان از دریافت 2000 کالری در روز، رایگان و راحت کردن حمل و نقل عمومی، تبعیض قائل شدن در مورد مراقبت های پزشکی و بهداشتی برای کشور بود، و چهارمین این بود که تحصیل در دبیرستان طبق قانون اساسی رایگان باشد. باید از چیزهای دیگر دور شود. من قبلاً همه منابع این طرح را دیده ام و اکنون دولت سیزدهم در حال اجرای این طرح است.

لیلاز با اشاره به انتقادات به این طرح گفت: مخالفان این طرح دو ایراد عمده به آن دارند. یکی اینکه چرا هر وقت خواستیم این طرح را اجرا کنیم مخالفت کردیم. دوم اینکه این طرح باید کامل باشد و اصلاحات اساسی دیگر در آن انجام شود. البته بازسازی ناقص بهتر از عدم بازسازی است. این پیشنهادی است که باید به یک دولت بزرگ ارائه شود.

وی ادامه داد: بعد از جنگ هر دو سال یک بار با اصلاحات دولتی و جراحی هایی مواجه می شدیم که می توانست به قیمت جان ما تمام شود. این نوآوری ها چیست؟ ما باید بتوانیم جلوی این تورم را بگیریم. زیرا این عدم تعادل ها ناشی از تورم است. تقریباً سه سال پیش قیمت سوخت بهبود یافت و به بالاترین سطح جهانی رسید، اما اگر نقدینگی به رشد خود ادامه دهد، بدون شک دوباره خونریزی خواهد شد. آقای رئیسی البته با کمترین ناآرامی اجتماعی این طرح را به خوبی اجرا کرد. پیشنهاد ما به دولت پرهیز از عوامل واقعی تورم است چرا که افزایش تورم و عدم تعادل اقتصادی و فساد در این کشور افزایش نقدینگی است که ریشه در فساد بانکی دارد.

زمانی که محمدرضا پهلوی در سال 1357 از ایران خارج شد، کل نقدینگی کشور از همان سال 400 میلیارد تومان بوده و اکنون هر دو ساعت یک بار این پول را تولید می کند. تا پایان دولت خاتمی این حجم نقدینگی به 65 هزار میلیارد تومان رسیده بود و اکنون هر 15 روز یک بار این حجم نقدینگی در کشور ایجاد می شود و منشأ همه مشکلات اقتصادی ایران است. افزایش مداوم تورم نتیجه افزایش نقدینگی در کشور است. دولت سعی می کند از ابزارهای خود برای مهار تورم استفاده کند و این سرکوب ها در زمانی دیگر خواهد آمد. دولت باید اصلاحات اساسی را انجام دهد و از فساد گسترده جلوگیری کند. فساد در صنعت پتروشیمی در حال رخ دادن است و شاهد عدم تعادل بین صنعت فولاد و صادرات به ایران هستیم. منشأ آنها افزایش چهار میلیارد فریاد در روز است.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این سوال که واکنش مردم به این طرح را چگونه ارزیابی کنیم، گفت: در آخرین دیداری که با آقای رئیسی داشتیم، گفتیم از واکنش مردم نترسید. وقتی شخصی نزد پزشک می رود و دکتر سرطان دارد، وظیفه پزشک است که حقیقت را به او بگوید. من معتقدم روشنفکر واقعی کسی است که حقیقت را بگوید نه منافع خود را. پس چاره ای جز اجرای آن طرح نداریم. تنظیماتی که باید زودتر انجام می شد به دلیل فشاری که بر این جراحی وارد شده بود به تعویق افتاد. اگر الان جراحی نکنیم خراب می شود.

لیلاز در پاسخ به این سوال که چقدر می توان آینده اقتصاد را پیش بینی کرد، گفت: با متغیرها و عوامل خاصی می توان پیش بینی و ارزیابی کرد. هر ذهن ساده ای می توانست حدس بزند که به دستور آقای. ترامپ در دسامبر 2017 (دسامبر 2017) از ماه می افزایش قیمت خواهد داشت. همان موقع بود که رئیس کل بانک مرکزی (آقای همتی) این موضوع را مطرح کردند وگرنه کشور ضرر می کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان دیدگاه درستی نسبت به این طرح داشت، گفت: «من معتقدم مردم ایران می توانند هر احساسی را ابراز کنند. زیرا شرکت کننده با تمام ابزارهایی که در اختیار دارد، باید این پیش بینی ها را انجام دهد. اما مشکل این است که ما اکنون در یک دوراهی هستیم یا هواپیما باید سقوط کند یا فرود بیاید. پس ما چاره ای جز انجام این اصلاحات در افکار عمومی نداریم. منظورم این است که در حدود یک دهه گذشته، ما اقتصاد را رها کرده ایم و در ازای آن امنیت را به دست گرفته ایم. امنیت یک مشکل بزرگ در ایران است. ایرانیان در ایران احساس دوستی فزاینده ای دارند، اما مسئولان نیز باید بدانند که تحمل مردم پایانی ندارد. البته باید توجه داشت که مردم ایران علیرغم اینکه اعتراض دارند، آن را نشان می دهند، اما نه تا مرز نابودی این کشور.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: فوران آتشفشان انقلاب اسلامی، بزرگترین اتفاقی که در ایران دیده نشده است، رخ داد و ما بر میراث آن نشسته‌ایم و از این منابع به عنوان بخشی از تریلیون میلیون استفاده می‌کنیم. اما این منابع یک جا تمام شده و جمهوری اسلامی باید فکری برای آن بکند. اگر دولت این اصلاحات را انجام دهد باید بتواند تورم را به زیر 20 درصد برساند که هدیه بزرگی برای مردم فقیر ایران است و همچنین بتواند سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند. .

لیلاز گفت: من واقعاً به آینده ایران امیدوار هستم. ما در حال عبور از این آشفتگی ها هستیم. روند گذار و توسعه در همه کشورهای جهان یکسان است و ترکیب جبر است که باید این مسیر را طی کند. ما خود را جزو بدترین ها می دانیم. اگر دورانی را پشت سر می گذاریم که کشورهای دیگر آن را طی کرده اند. به استثنای ترکیه، هیچ کشوری در خاورمیانه و شمال آفریقا نتوانسته ایران پیشرفت کند و ما در حال حاضر در پایان دوره گذار هستیم.

وی گفت: در سال 1396 نظریه ای به نام بناپارتیسم را مطرح کردم که فکر می کنم اولین دولت آقای رئیسی بود و بناپارت مأموریتش این است که ما را از این مخمصه رهایی بخشد و محقق خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان این دوره را به بهترین نحو مطالعه کرد، گفت: توسعه ایران در طول صد سال گذشته به چهار دلیل عمده رخ داده است: مهاجرت داخلی، رشد جمعیت، درآمدهای نفتی و عوامل بین المللی. سه عنصر اول از بین رفته اند، اما عنصر بین المللی باقی مانده است. من در پیش بینی های علمی خود اعلام کردم که ترامپ آخرین چالش ایران است. نفت دیگر نمی تواند ناآرامی بزرگی در ایران ایجاد کند.

وی در پایان گفت: امیدوارم سال 1400 تا 1410 رشد اقتصادی ایران دو برابر شود. از سال 1399 شاهد رشد اقتصادی در کشور بوده ایم. اما این افزایش با کاهش 10 تا 12 درصدی قدرت خرید مردم در فاصله سال‌های 1397 تا 1398 همخوانی ندارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا