عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل برای ما همه چیز است! و ترتیب اعداد کنار جاده باید بیشتر از نان در شب انجام دهیم. امروز اگر بچه های نارس به دنیا بیاوریم و میلیون ها تاریخ عروسی رند خرج کنیم، اشکالی ندارد.

ترند روز پلاس: امروز سالگرد تاریخ خاصی در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی، ایرانی‌ها در تاریخ ۹/۹/۱۳۹۲ پشت درهای اتاق زایمان صف کشیدند تا نوزادان خود را به دنیا آورند تا اینکه در ۲۴ ساعت ۳۰۰۰ نوزاد به دنیا آمدند. در کشور.

اما آیا ثبت تاریخ تولد راند تنها نگرانی برای برخی بود؟ پاسخ منفی است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی آن چیزی نیست که بوده و داشتن شماره تلفن همراه رند، تاریخ ازدواج رند و حتی پلاک رند امروزه برای مردم ارزشمند و معروف شده است. چرا ارزش ها اینقدر افت کرد؟

معنای زندگی در ادراک و تفسیر انسان دستخوش تحولی عظیم شده است

دکتر. محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) در این مورد معتقد است: «همانطور که گفتید، آمارها نشان می دهد که رکورد تولد یک کودک در تاریخ 9/9/99 شکسته شده است، این مشکل ما را واجب می کند که وضعیت اجتماعی را در نظر بگیریم. روند تغییر اجتماعی که ارزش ها و نگرش های جامعه را به ارمغان می آورد چرا برای مردم در جامعه مدرن با ارزش می شود تاریخ های رند مانند تاریخ تولد رند، ازدواج و عروسی رند، شماره تلفن همراه رند، شماره مجوز رند و … دستخوش تغییرات بزرگ شد

وی ادامه داد: معنای زندگی معنای مردم از زندگی و نحوه برخورد با آن است. در ادبیات اجتماعی می گوییم هر فردی زندگی را بر اساس سرمایه اجتماعی و فرهنگی تفسیر و تفسیر می کند. اینکه سابقه رند در جامعه تبدیل به یک ارزش و در واقع مایه افتخار شده است این است که وجود این پدیده در چشم و ذهن بسیاری از افراد جامعه معنایی مثبت و آشنا دارد. نسل جدید با باورها و ارزش‌های جدیدی که قصد ایجاد آن را دارند، معنای جدیدی به زندگی می‌بخشد که ما آن را سبک زندگی مجلل می‌شناسیم.

بازی فانتزی و جمع آوری!

این جامعه شناس درباره فرهنگ تجمل گرایی که در آن زمان رواج داشت، توضیح می دهد: «تجمل بودن برای نسل جدید به نظر من معنای واقعی زندگی است. نسلی که می خواهد زندگی کند، آنطور که می خواهد، دنیا را تغییر دهد و شناخت ما از آنها بسیار محدود است. در پدیدارشناسی می گوییم برای درک معنای زندگی در نگاه مردم باید وارد دنیای ذهن و زندگی آنها شد و به واقعیت نگاه کرد.

دکتر معتقد است. رحیمی می گوید: در ورود به دنیای افرادی که جذب داستان رند شده اند، متوجه می شویم که این افراد تمایلات جمعی زیادی دارند و به هر طریق ممکن و غرور آفرین به دنبال تشخیص خود از دیگران هستند. اما دلیل تغییر و کم عمق شدن ارزش‌های انسان مدرن این است که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانینی دارد و مردم با این شرایط و قوانین درونی سازگار می‌شوند. اما زمانی که مردم نتوانند خود را با تغییرات اجتماعی و فرهنگی در جامعه وفق دهند، ‌ برند کاذب به دیگران و جامعه.

در 2022/02/22 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذار از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، افزود: مردم از یک سو پیوندهای سنتی دارند و از سوی دیگر با تغییر آب و هوا مواجه هستند. در این تضاد اجتماعی با تغییرات ارزشی مواجه هستیم و مجموعه جدیدی از ارزش های اجتماعی در حال ظهور است. در این مرحله (منظورم وضعیت انتقالی است) جامعه مورد نیاز است. مردم باید در موسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش ها روبرو شوند و چگونه سبک زندگی خود را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در هر جای دنیا شاهد این وضعیت هستیم یا خیر؟ وی گفت: در مورد سبک زندگی خاص ما ایرانیان و جهان سومی باید بگویم که چند ماه پیش نیز شاهد یک تاریخ رند بودیم (22/02/2022) اما در آن تاریخ تولدی پیش از موعد وجود نداشت. یا اتفاقی افتاده است.” در غیر این صورت زندگی به روال عادی پیش می رفت واقعیت این است که وضعیت کنونی جامعه باعث تغییر در ارزش های نسل جوان شده است که حاصل تغییرات تکنولوژی، سهولت ارتباط و رفاه روزافزون است.

وی همچنین افزود: جوامع توسعه یافته این تغییرات را پذیرفته اند و در مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی به خوبی عمل کرده اند و بنابراین رفتار مردم بر اساس عقلانیت هر روزه است. اما در جامعه ما، چون تغییر ارزش ها را نمی شناسیم، رفتار روزمره ما اغلب و اغلب مبتنی بر تأمل و محاسبه عقلانی نیست، بلکه حاصل عادت و «چمباتمه» است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا