عمومی

قیمت ماکارونی و نظام حمایت اجتماعی

دولت های کشورهای توسعه یافته در سراسر جهان داده های دقیقی در مورد اقتصاد داخلی و سیستم های اجتماعی و سیاسی نزدیک به “دولت های سودمند” دارند – مانند سوئد، نروژ و فنلاند – هر چه کیفیت، قابلیت اطمینان و قابلیت استفاده بالاتر باشد. داده های آنها اطلاعات مربوط به درآمد، هزینه، وضعیت تحصیلی، مالیات، دارایی، سلامت و غیره خانوار در این پایگاه داده ها یافت می شود.

داده های اقتصادی و اجتماعی خانگی دولت ها را قادر می سازد تا حمایت اجتماعی هدفمند و هوشمندانه ای را برای خانواده ها و افراد ارائه دهند. این به این دلیل است که حمایت بر اساس میزان قوت ها و ضعف های اقتصادی و اجتماعی فرد است و اینکه کمک های مالی یا غیرمالی به خانوار یا فردی ارائه می شود، بر اساس حقوق است. این هوشمند است زیرا می تواند تفاوت را در زندگی یک فرد نشان دهد. شهروندی می تواند به دلیل تصادف، بیماری یا عدم اشتغال رو به زوال باشد و به هر دلیلی می تواند خوب یا بسیار خوب باشد. حمایت او در هر دو مورد باید عاقلانه تغییر کند.

تسهيل رشد اقتصادي، بهبود روابط جهاني، رفع فساد، اجراي سياستهاي مبارزه با تورم، حفظ ارزش پول- كشور و غيره وظيفه دولتهاست. اما وظيفه اوست كه عيني و هوشمند باشد. سیستم تامین اجتماعی شغلی که چندین دهه از سوی دولت هشدار داده شده اما نادیده گرفته شده است.

دولت‌ها – به‌ویژه دولت‌هایی که گرفتار کمبود هزینه‌ها و بودجه هستند که منجر به تورم برای اقتصادهای ضعیف‌تر شده است – باید داده‌ها یا سیستم‌هایی از بحران‌ها و بحران‌های اقتصادی، داده‌ها و سیستمی برای حمایت هدفمند و دسترسی هوشمند به گروه‌های آسیب‌پذیر بسازند. نیاز به چنین سیستمی در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری احساس می شود، زیرا ممکن است گروه ها حتی پتی دریافت نکنند و لازم است حمایت هایی برای هدف قرار دادن سوء تغذیه ارائه شود.

مهم در این مملکت، کسی که راه بیهوده را طی می کند، یک کارخانه پتروشیمی ویرانگر در میانه راه بسازد، یک کارخانه فولاد در پایین ترین نقطه بیابان بسازد، تولید کنندگان فناوری را تماما بالا، بازیگر، دیده و قدردانی کند. بالا نشستن اما کسانی که سعی می‌کنند سیستم‌های مدیریتی لازم را ایجاد کنند – مانند داده‌های هدفمند و هوشمند و سیستم‌های پشتیبانی اجتماعی – دیده نمی‌شوند، مورد تقدیر قرار نمی‌گیرند یا در رتبه‌های برتر قرار نمی‌گیرند.

از ابتدای سال 1392 کار ایجاد چنین سامانه ای به نام «پایگاه اطلاعاتی رفاه اجتماعی ایران (https://refahdb.mcls.gov.ir/)» در وزارت رفاه آغاز شد. پایگاه داده شامل 50 مجموعه داده، 25 منبع داده کاملاً یکپارچه و یک سیستم اصلی با بیش از 60 جدول داده است.بیش از 3 میلیارد رکورد داده ذخیره شده و در پایگاه داده نهایی تجمیع می شود. متأسفانه سازندگان و مجریان این کار هر چقدر هم که سختی کشیده بودند، بقیه آنها که باید دور هم جمع می شدند و اهمیت نظام اجتماعی و توسعه عدالت را درک می کردند، به آن اهمیت نمی دادند. دولت فعلی در این باره چیزی نگفته است و وزیر رفاه اجتماعی به جای کارهای اساسی ترجیح می دهد دخالت کند.

ایجاد چنین پایه ای و گنجاندن آن در سیاست گذاری و اجرا، نوعی سیستم مدیریتی است. متاسفانه در این کشور، دولت به جای نوآوری و ایجاد سیستم های لازم برای حکمرانی خوب، به دنبال بنیانگذاران است. نمایندگان مجلس به جای مطالبه چنین سیستمی به دنبال موسسان در حوزه انتخابیه خود هستند. قدرت یک دولت با تعداد طناب هایی که قطع می کند سنجیده می شود، نه میزان توانایی آن در مدیریت صحیح.

به طور خلاصه، اکنون که قیمت پتی سه برابر شده و آینده مشخص نیست، کامل، هدف و هوشمندی «پایگاه رفاهی ایران» را در نظر بگیرید و تلاش کنید کشور را به داده های مورد نیاز برای ایجاد جامعه ای کارآمد و کارآمد مجهز کند. . سیستم امنیتی. پوپولیسم را متوقف کنید و حاضر شوید و کاری را که باید برای حمایت از قیمت پتک های آسیب دیده انجام شود، انجام دهید. مردم خواستار ایجاد این نظام حمایت اجتماعی باشیم.

* جامعه شناسی

دکمه بازگشت به بالا