اقتصادی

قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا امضا می‌شود/خودکفایی ۹۵ درصدی صنعت کشاورزی

ترند روز/مرکزی معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ریل گذاری صادراتی را در کشورهای همسایه و همسو انجام داده‌ایم، گفت: ۳۵۰ میلیارد دلار ظرفیت کشورهای اوراسیا است که در دی ماه قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا امضا خواهد شد.

سید محمد موسوی، دوم دی‌ماه در آیین رونمایی از تولید اولین دستگاه بیل هیدرولیکی ۷۵ تن کشور در شرکت هپکو اراک اظهار کرد: ما ۴۵ سال است در شرایط سخت تحریمی قرار داریم ولی جهادگران صنعت در طول تاریخ انقلاب اسلامی کارهایی بی‌نظیر انجام داده‌اند.

وی اضافه کرد: سال‌ها پیش که به کشورهای CIS سفر کرده بودم، ساده‌ترین تجهیزات را نداشتند و دست به دامن بیگانگان بودند. آنها تعجب می‌کردند که در کشور ما توفیقات بسیاری کسب شده است.

موسوی با اشاره به اینکه خودکفایی صنعت کشاورزی در ایران به ۹۵ درصد رسیده‌ است، افزود: در صنعت نفت و گاز نیز بخش عمده‌ای از تجهیزات فرآیندها را خودمان می‌سازیم. بیش از ۷۰ درصد تجهیزات در عسلویه را که معادل ۱۲۰ میلیارد دلار است، در داخل کشور ساخته شده که حاصل زحمات کارگران و فعالان جهاد اقتصادی است.

وی در ادامه اظهار کرد: این اتفاق بزرگ در شرکت هپکو حاصل تقسیم‌ کار ملی بوده است. همه برای پیشرفت نظام جمهوری اسلامی این کارها را انجام داده‌اند.

موسوی با بیان اینکه دولت سیزدهم تفاهمات بسیار خوبی در حوزه صادرات منعقد کرده‌ است گفت: ریل‌گذاری صادراتی را در کشورهای همسایه و همسو انجام داده‌ایم. ۳۵۰ میلیارد دلار ظرفیت کشورهای اوراسیا است که در دی ماه قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا امضا خواهد شد.

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: رشد اقتصادی ۷ درصدی در بهار و رشدهای اقتصادی بعد از آن، نویدبخش آینده‌ای خوب در کشور است. به گزارش مرکز پژوهش‌های پولی و بانکی بانک مرکزی، ما فقط در حوزه ماشین‌آلات در مردادماه ۱۸ درصد رشد داشته‌ایم.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی به شرطی ادامه پیدا خواهد کرد که صادرات در اولویت قرار گیرد و همدلی نهادها و تقسیم کار ملی را داشته باشیم تا پله‌های رشد و ترقی را طی کنیم.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

با درود! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که به دنبال تحقیقات دقیق و تحلیل‌های کامل در زمینه اقتصاد است. با دستیابی به اطلاعات به‌روز و منابع معتبر، تلاش می‌کنم تا به شما مطالب کیفیت بالا را ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا