بین الملل

فعلا زائران به سمت مرزهای عراق حرکت‌ نکنند

میراحمدی گفت: از سایر زائران می خواهم برای اجرای توافق ما با این دولت برای تسهیل تردد زائران تصمیم به حرکت به سمت مرز عراق نگیرند.

رئیس ستاد اربعین سیدمجد میراحمدی ساعت 21:00 به صورت زنده تلویزیونی از مرز مهران با اعلام خبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: امروز به همراه وزیر کشور سفری کوتاه به عراق داشتیم تا مشکلات را حل کنیم. مشکلاتی که زائران در آن سوی مرز با آن روبرو هستند.

وی افزود: در این سفر معامله ای انجام شد. اما توافق انجام شده با طرف عراقی هنوز محقق نشده است، بنابراین با پیگیری های صورت گرفته به دنبال اجرایی شدن این توافقات هستیم.

رئیس ستاد اربعین گفت: توان عراق و اقدامات کنترلی مرزی، توانایی سایر افرادی که هنوز به سمت مرز حرکت نکرده اند را ندارد و واقعاً برای آنها مشکل ایجاد می کند.

وی ادامه داد: سالمندان، افراد دارای فرزند کوچک، افراد دارای بیمه پایه و مشکلات تنفسی و افراد با تحمل کم در مقابل گرما در مرز با مشکل مواجه می شوند. وضعیت آنها ادامه پیدا نمی کند و نیاز به درمان دارند.

میراحمدی بیان کرد: از زائران دیگر تقاضا دارم برای اجرای توافقی که با دولت عراق برای تسهیل تردد زائران بسته ایم، تصمیم به جابه جایی نگیرند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: امروز شاهد دو حادثه در مرز مهران و شلمچه بودیم که مشکلات زیادی را برای زائرین به همراه داشت. ابتدا در مرز مهران خروج زائران از سمت عراقی به مدت دو ساعت متوقف شد و مشکلاتی از جمله راه بندان و گرمای شدید را ایجاد کرد.

وی افزود: حمل و نقل عراقی برای چند ساعت در مرز شلمچه متوقف شد که برخی از زائران تصمیم به بازگشت گرفتند. ما در مورد حمل و نقل و تسهیل حمل و نقل از طرف عراقی صحبت کردیم.

رئیس ستاد اربعین از تدارک بیش از 2200 اتوبوس برای زائران به عراق خبر داد و تصریح کرد: عراق نگذاشت اتوبوس ها وارد خاک خود شوند اینها مردمی هستند و یکی از توافقات ما با طرف عراقی این است که اجازه دهید که

وی افزود: تا زمانی که از اجرای توافق با عراق اطمینان کامل نداریم، به زائران اربعین توصیه می کنیم به سمت مرز حرکت نکنند. به خصوص آن عزیزانی که حتی در شرایط عادی هم اعمالشان سخت است.

معاون امنیت داخلی کشور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت زائران اربعین که در مرز مهران دچار مشکل جسمی شدند، خاطرنشان کرد: اکنون مشکل خاصی وجود ندارد و اقدامات لازم در حال انجام است. اعداد نگران کننده نیستند و به اندازه انگشتان دست هستند.

وی در ادامه بیان کرد: اگر دوست داشته باشد این جدیت و ترافیکی که ماموران پلیس راه در جاده ارزیابی می کنند; اگر به همین منوال ادامه پیدا کند، این موج جمعیتی بسیار مشکل ساز است. یکی از درخواست های ما از پلیس راهنمایی و رانندگی این است که برای کاهش بار ترافیکی جاده منتهی به مرز را ساعت ها مسدود کنند.

رئیس ستاد اربعین با تایید اینکه امنیت زائران ما خط قرمز است، تصریح کرد: از زائران می خواهم برای کاهش تراکم ترافیک در مرز منتظر بمانند و منتظر اجرایی شدن توافق ما با طرف عراقی باشند.

وی افزود: از بازدیدکنندگان می خواهم این توصیه ها را رعایت کنند، انشالله بتوانیم این داستان فوق العاده را در شرایط راحت و امن تر به پایان برسانیم.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا