اجتماعی

عکس | مهره‌داران باستانی چقدر عجیب و غریب بودند؟

به گزارش خبرگزاری اخبار آنلایناین مکان فسیلی که بین 439 تا 436 میلیون سال پیش وجود داشته، حاوی گونه‌ای از ماهی‌های کوچک با دندان‌ها و استخوان‌های منحصربه‌فرد است که تا به حال دیده نشده‌اند.

بیشتر بخوانید:

عکس انبارهای سکه کشف شده در بلندی های جولان

عکس این حیوانات بوی کشنده می دهند!

محققان در 29 سپتامبر به Nature گفتند، تنوع فسیل‌های موجود در این مکان نه تنها شکاف آشکاری را در پرونده فسیلی پر می‌کند، بلکه عجیب بودن چنین شکاف‌هایی را نیز برجسته می‌کند.

مایکل کوتس، دیرینه شناس دانشگاه شیکاگو که در این تحقیق شرکت نداشت، می گوید: «این یافته ها آنچه را که سال ها مورد بحث بوده است تأیید می کند.

آنالیزهای ژنتیکی قبلی به این دوره، معروف به سیلورین اولیه، به عنوان دوره تکثیر سریع مهره داران آرواره اشاره کرده است. اما به نظر نمی‌رسد که ماهی‌های دندان‌دار اثر زیادی در فسیل‌ها باقی نگذاشته باشند. وقتی صحبت از فسیل ها می شود، ماهی های بی آرواره در آن زمان بر جزر و مد حاکم بودند و ماهی های نگهداری شده به ندرت استخوانی هستند. اکثر آنها اجداد غضروفی باستانی کوسه ها و پرتوهای امروزی هستند.

دیرینه شناس یوآن ژو از آکادمی علوم چین در پکن و همکارانش در این مطالعه نوشتند که چانگ کینگ لاگرستات – اصطلاح دیرینه شناسان برای مجموعه ای از گونه های مختلف نگهداری شده در یک مکان – اساساً این تصویر را ترسیم می کند. این سایت مملو از ماهی های دندانی و استخوانی به خصوص پلاکودرم های زره ​​پوش است.

تصاویر آیا مهره داران باستانی عجیب هستند؟

اولین موجوداتی که اسکلت داشتند ماهی بودند و این کار را 480 میلیون سال پیش انجام دادند. مطالعات ژنتیکی نشان می‌دهد که در حدود 450 میلیون سال پیش، این ماهی‌ها آرواره هم داشتند، اما اولین فسیل کامل ماهی با چنین آرواره‌ای در حدود 425 میلیون سال پیش در فسیل‌ها دیده می‌شود.

در دوره دونین که از 419 میلیون تا 359 میلیون سال پیش به طول انجامید، ماهی‌های فک‌دار پدیده‌ای جهانی بودند که «عصر ماهی‌ها» نامیده می‌شدند.

در اینجا نگاهی دقیق تر به برخی از ماهی های تازه خال خال شده است.

کوچک اما خشن

تصاویر آیا مهره داران باستانی عجیب هستند؟

حدود 20 نمونه از یک ماهی کوچک که محققان آن را Xiushanosteus mirabilis نامیدند در سایت چونگ کینگ پیدا شد. این یافته ها این حیوان را به فراوان ترین گونه ماهی در این مجموعه فسیلی تبدیل کرده است.

X. mirabilis تنها حدود 30 میلی متر طول داشت، تقریباً طول یک گیره کاغذ، اما بسیار شبیه پلاکودرم های زرهی بزرگتر بود که زنده می ماندند. این ماهی یک کلاه ایمنی استخوانی بزرگ و بدنی پوشیده از الماس های کوچک داشت.

کوسه زرهی کوچک

تصاویر آیا مهره داران باستانی عجیب هستند؟

دو نوع ماهی در حدود 450 میلیون سال پیش ظاهر شدند و هر دو در محل چونگ کینگ ظاهر شدند. این ماهی کوچک است و تنها 22 میلی متر طول دارد. اگرچه طرح بدنی مشابه با دیگر کندریشتیان داشت، اما از یک جهت متفاوت بود: S. vermiformis نیز مانند X. mirabilis به شدت زره پوش بود، با صفحات پهن زیر و پشت آن.

سایت چینی نه تنها ماهی‌های باستانی آرواره‌دار را شناسایی می‌کند، بلکه دریچه‌ای برای انتقال تکاملی شکل بدن از انواع بدون آرواره به انواع فک‌دار فراهم می‌کند.

تصاویر آیا مهره داران باستانی عجیب هستند؟

227227

دکمه بازگشت به بالا