عمومی

عوارض تکرار حماقت – ترند روز

هرچند در روزهای گذشته برخی از مقام‌های اسرائیلی و یا رسانه‌های نزدیک به آنها مدعی شده‌اند که حمله ایران را پاسخ خواهند داد و فضای رسانه‌ای ایجاد شده در اواخر روز دوشنبه نیز بر قطعیت واکنش رژیم اسرائیل به حمله ایران دلالت داشت؛ اما بعد از ساعاتی خبرها و موضع‌گیری‌های منتشر شده  بیانگر آن بود که رژیم صهیونیستی از این واکنش منصرف شده است.

به گزارش ترند روز، «عوارض تکرار حماقت» عنوان سرمقاله روزنامه «صبح نو» به قلم محبوبه نیاورانی است که در ادامه می‌بینید: همچنان‌که شرکت هواپیمایی قطر از آغاز دوباره پروازهای برنامه‌ریزی شده خود به ایران خبر داد و وزارت خارجه هلند هم غروب دوشنبه اعلام کرد که پس از دو روز تعطیلی، سفارت خود در تهران را روز سه‌شنبه بازگشایی خواهد کرد. در نقشه هوایی آسمان غرب آسیا نیز نقطه‌ای کلیر نبود. روز گذشته نیز شبکه ان‌بی‌سی خبر داد که  انتظار آمریکا از پاسخ اسرائیل، حمله‌ای محدود در خارج از ایران است.
امروز همه جا صحبت از بزرگی و بی‌نقص بودن عملیات «وعده صادق» ایران است. عملیاتی که قدرت  برتر نظامی ایران را نمایان کرد و هشداری برای دشمنان و همچنین اطمینان خاطری برای دوستان بود. عملیاتی که موازنه در منطقه غرب آسیا را بر هم زد و ایران را برای سالیان سال نسبت به حمله و چشم‌داشت دشمنان به خاک کشور بیمه کرد. 
 با وجود همه تلاش‌های مقامات و دستگاه‌های نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی برای پنهان‌کاری در رابطه با آسیب‌های وارده، کارشناسان و تحلیلگران صهیونیستی این عملیات را جدیدترین شکست اسرائیل در امتداد شکست ترمیم‌ناپذیر عملیات طوفان الاقصی در ۷ اکتبر ۲۰۱۳ قلمداد می‌کنند.

شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز در گزارشی به‌ نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گفت که حداقل ۹ موشک ایران با شکستن پدافند هوایی اسرائیل به دو پایگاه هوایی اسرائیل ضربه زدند و ۵ موشک بالستیک ایران به پایگاه هوایی نواتیم برخورد کرده‌اند. هرچند که کشورمان در این عملیات به دنبال اهداف نظامی و تخریب نبود و تنها می‌خواست قدرت خود را به رخ حریف بکشاند تا نسبت به توانایی ایران دچار خطای محاسباتی نشود.امروز کشورهای غربی پیام حمله ایران را درک کرده‌اند و می‌دانند دیگر نمی‌شود با ایران بازی و آن را امتحان کرد.

آنها دریافته‌اند هرگونه اشتباه راهبردی نسبت به ایران نتیجه‌اش خاورمیانه جدید خواهد بود؛ از این رو در پشت پرده درصدد جلوگیری از ماجراجویی رژیم اسرائیل هستند که تاکنون نیز این رایزنی‌ها جواب داده است. یک مقام ارشد آمریکایی به آکسیوس گفته که ارزیابی واشنگتن این است که ایران به هر گونه حمله قابل توجه و آشکار اسرائیل در خاک ایران با حملات موشکی و پهپادی جدیدی پاسخ خواهد داد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم در جمع گروهی از سران یهودی گفت: «تشدید بیشتر تنش با ایران در راستای منافع ایالات متحده یا اسرائیل نیست. همچنین رهبران منطقه‌ای و متحدان و شرکای تل‌آویو هم خواستار خویشتن‌داری رژیم صهیونیستی شده‌اند.»

اما غیر از فشارهای افکارعمومی، آیا اسرائیل نیز قادر به پاسخگویی و حمله به خاک ایران است؟
رژیم اسرائیل برای حمله به ایران نیازمند سرزمین‌های واسط است تا به حریم هوایی ایران برسند. ایران نیز کشورهای منطقه را برای هرگونه همکاری با رژیم اسرائیل برای حمله به ایران تهدید کرده است. 
کشورهای منطقه هم پیام تهدید ایران را دریافت کرده‌اند و بعید است با رژیم اسرائیل برای این حمله همکاری داشته باشند. هرچند اردن در رهگیری پهپادهای ایران به رژیم صهیونیستی کمک کرد؛ اما کمک به رژیم اسرائیل برای دفاع تا همراهی با رژیم صهیونیستی برای حمله به ایران متفاوت است و اگر کشوری اجازه دهد از خاکش به ایران حمله شود، جمهوری اسلامی در این مورد با هیچ‌کس شوخی ندارد و اجازه نمی‌دهد چنین امری در منطقه مرسوم شود.
همچنین جنگنده‌های اسرائیلی برای برگشت نیاز به سوختگیری دارند که باید در پایگاه‌ها و یا ناوهای آمریکایی، این سوخت‌گیری انجام شود که قبلا ایران هشدارهای لازم را در این زمینه به آمریکا داده است و آمریکا هم در موضع‌گیری علنی گفته است اسرائیل را در حمله به ایران همراهی نخواهد کرد. 
البته این عدم همراهی نه برای حمایت از ایران، بلکه به دلیل بازدارندگی بود که عملیات «وعده صادق» ایجاد کرده است. در عملیات شب شنبه از توان رزمی متحدان ایران در منطقه به کمترین میزان استفاده شد؛ لذا اگر رژیم اسرائیل بخواهد پاسخی شدید به حمله آن شب بدهد، آن‌گاه باید منتظر تهاجمی همه‌جانبه از سوی ایران و متحدانش باشد که در این صورت احتمالا شاهد بروز یک جنگ کلاسیک در جنوب لبنان میان حزب‌الله و رژیم اسرائیل و بارش موشک و پهپاد از ایران، عراق و یمن به سوی سرزمین‌های اشغالی خواهیم بود و از دل این حوادث، خاورمیانه جدیدی متولد می‌شود که با آن خاورمیانه بزرگی که آمریکا به دنبال آن بود ۱۸۰ درجه تفاوت خواهد داشت.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا