استان ها

عملیات ژئوفیزیک هوایی زمینه اکتشاف ذخایر معدنی در اعماق را فراهم کرده است

ترند روز/خراسان رضوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای عملیات ژئوفیزیک هوایی، زمینه اکتشاف ذخایر معدنی زیرزمینی کشور را در اعماق بیشتر فراهم کرده است.

علیرضا شهیدی پنج‌شنبه ۴ خرداد، در آغاز بکار طرح برداشت ژئوفیزیک هوایی در پهنه غرب خراسان رضوی در سبزوار اظهار کرد: با روش مغناطیسی و با بالگرد چنانچه تا عمق ۴۰۰ متری منابع معدنی فلزی وجود داشته باشد قابل تشخیص است.

وی تصریح کرد: پس از اکتشاف، با روش‌های تکمیلی زمینی، بسترهای لازم برای منابع معدنی مناسب جهت استخراج، بهره‌برداری و فعالیت‌های اکتشافی تکمیلی‌تر فراهم می‌شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گفت: این سازمان در قالب توافقنامه و برنامه‌ای مشارکتی با سازمان ایمیدرو و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت برنامه‌ای تحولی در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی را مورد توجه قرار داده است.

شهیدی افزود: این طرح توسعه‌ای در استان‌های خراسان جنوبی، کردستان و آذربایجان غربی، قم، مرکزی و اصفهان در حال اجراست و طرح ژئوفیزیک هوایی پهنه معدنی غرب خراسان رضوی نیز امروز در سبزوار آغاز شده است.

وی گفت: طرح ژئوفیزیک هوایی یکی از لایه‌های اطلاعاتی است، سپس سه لایه اطلاعاتی شامل تولید نقشه‌های زمین‌شناسی نقشه‌های ژئو شیمی و نقشه‌های زمین‌شناسی اقتصادی در مساحت ۱۵ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در سبزوار مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار در این مراسم گفت: با آغاز به کار طرح برداشت ژئوفیزیک هوایی در پهنه غرب خراسان رضوی با حضور معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور زمینه عملیات اکتشاف ذخایر پنهان و عمقی معدنی این منطقه فراهم شد.

حسین ابراهیمی کردیانی افزود: اجرای رویداد ارزشمند و کم سابقه ژئوفیزیک هوایی باهدف شناسایی پهنه‌ها و ذخایر معدنی شهرستان و جمع‌آوری اطلاعات و آمار دقیق از ظرفیت‌های زمین‌شناسی منطقه گام ارزشمندی برای فراهم‌سازی بستر توسعه پایدار و پیشرفت منطقه است.

وی سند چشم‌انداز و احکام برنامه‌های توسعه، وجود اطلاعات پایه‌ای و مطالعات جامع را برای سرمایه‌گذاری و توسعه معادن شهرستان ضروری دانست که با اجرای این طرح زمینه‌های آن فراهم می‌شود.

فرماندار سبزوار تصریح کرد: یکی از عوامل رکود در معادن و غیر فعال شدن و نیمه فعال بودن برخی معادن اطلاعات ناقص از ظرفیت اکتشافات است که این کاستی‌ها با اجرای طرح تحول و شروع پروژه ژئوفیزیک هوایی در غرب استان به حداقل می‌رسد.

مطالعات ژئوفیزیک هوایی به میزان ۸۸ هزار کیلومتر خطی در مناطق سبزوار و بردسکن واقع در غرب خراسان رضوی به منظور شناسایی ذخایر معدنی پنهان استان در مساحتی بالغ‌بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع انجام می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا