اجتماعی

علایم و راه‌های انتقال انواع هپاتیت / درمان بموقع بیماری و جلوگیری از سرطانی شدن کبد

متخصصان بیماری های عفونی و گرمسیری درباره انواع هپاتیت، راه های انتقال و درمان آن توضیح دادند.

دکتر. مسعود مردانی در گفت وگو با ترند روز. وی با بیان اینکه هپاتیت به معنای التهاب سلول های کبدی است، گفت: عوامل زیادی از جمله مصرف زیاد الکل، اثرات برخی داروها، آلودگی باکتری ها و ویروس ها باعث ایجاد آن می شود.نوع هپاتیت.

وی با اشاره به اینکه انواعی از هپاتیت ها مسری و برخی غیر مسری هستند، تصریح کرد: از جمله ویروسی است که منجر به بیماری کبدی (هپاتیت) می شود و از نظر بیماری زایی، عفونت و مرگ بسیار حائز اهمیت است.

درمان به موقع هپاتیت و پیشگیری از سرطان کبد

فلوشیب در بیماری های عفونی انواع هپاتیت های ویروسی از جمله “A، B، C، E” و همچنین علائم عمومی و شایع را ذکر کرد و گفت: اولین علامت بیماری عدم اشتها، بدن درد، تهوع، استفراغ است. ، ضعف. و در طول دوره بیماری، آنزیم های کبدی حتی به بیش از هزار می رسد.

مردانی گفت: بیشتر بیماری های عفونی از جمله هپاتیت خود ترمیم شونده است، اما در برخی موارد این عفونت ها به شکل های مزمن بیماری تبدیل می شود که منجر به سرطان و حتی پیوند کبد می شود.

واکسیناسیون و نقش آن در ریشه کنی هپاتیت B

وی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای پیشرفته در کاهش بیماری هپاتیت است، تصریح کرد: در ایران متولدین بعد از سال 1372 و همچنین مشاغل پرخطر علیه هپاتیت B واکسینه می شوند که در صورت استفاده از 10 به این روش. اگر این روند تا 20 سال آینده ادامه یابد، می‌توان انتظار ریشه‌کنی هپاتیت B را داشت.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه هپاتیت A واکسن دارد، اما این واکسن در کشور تزریق نمی‌شود، خاطرنشان کرد: وی تصریح کرد: اکثر افراد یک بار قبل از بلوغ به هپاتیت A مبتلا می شوند و از آن به بعد آنتی بادی در بدن خود خواهند داشت. بنابراین، واکسن برای این نوع هپاتیت ترجیح داده نمی شود.

مردانی با بیان اینکه هپاتیت A خیلی جدی نیست، میزان مرگ و میر کمتر از یک در هزار است و بیماری خطرناکی محسوب می شود، یادآور شد: اما برای کسانی که نقص ایمنی یا سرطان دارند به جای آن خطرناک است و باید بیشتر مراقب باشند.

وی همچنین افزود: واکسن موثری برای هپاتیت E وجود ندارد و برای هپاتیت C نیز واکسنی وجود ندارد. این مشکل اهمیت مشکل و مراقبت بیشتر از این نوع هپاتیت را نشان می دهد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی با یادآوری اینکه همه انواع هپاتیت ها در صورت تبدیل شدن به انواع مزمن و سرطان خطرناک هستند، تصریح کرد: هپاتیت B و C مزمن تر است اما به طور کلی انواع هپاتیت ها در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند دیده می شود. .خطرناکه. خوشبختانه، اشکال حاد مانند هپاتیت A و E با درمان قابل درمان هستند و جای نگرانی نیست.

مردان می گویند که یک درصد از مردم در بدو تولد به هپاتیت B مبتلا می شوند. وی یادآور شد: این افراد در آینده می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند. بنابراین برای متولدین قبل از سال 1372 لازم است تیتر آنتی بادی های هپاتیت در خون از طریق آزمایش خون بررسی شود تا در اسرع وقت درمان لازم را دریافت کنند.

راه های انتقال هپاتیت

وی در خصوص نحوه انتقال هپاتیت A و E توضیح داد: هر دو نوع از طریق بزاق منتقل می شود. تعداد زیادی از ویروس ها در مدفوع ریخته می شوند. اگر فردی بهداشت فردی را رعایت نکند ممکن است افراد زیادی را مبتلا کند. بر این اساس توصیه می شود افراد مبتلا به هپاتیت A یا E از سایر افراد جدا شوند.اقلام بهداشتی مانند حوله، لوازم بهداشتی و… از سایر اعضای خانواده جدا شوند.

مردانی افزود: این دو نوع بیماری از طریق خون و فرآورده های خونی، استفاده از تزریقات رایج معتادان تزریقی و تزریقات غیرایمن در بیمارستان ها منتقل می شود. هپاتیت B همچنین در مایعات بدن مانند اشک، مایع منی و سینه یافت می شود و می تواند باعث عفونت شود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری درباره سفرهای تابستانی بیان کرد: یکی از خطرناک ترین بیماری ها برای مسافران هپاتیت A است که با نوشیدن آب و میوه ها و سبزیجات کثیف که به درستی تمیز نمی شوند، منتقل می شود. بنابراین همه افراد به ویژه مسافران باید مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویند. بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنید. برای خوردن و آشامیدن از آب بطری استفاده کنید.

داروهای درمان هپاتیت در کشور موجود است و تحت پوشش بیمه قرار می گیرد

وی خاطرنشان کرد: داروی موثری برای درمان هپاتیت B مزمن تولید شده در داخل کشور با قیمت مناسب وجود دارد. وی افزود: داروهای خوراکی موثر برای هپاتیت C اعم از داخلی و خارجی وجود دارد. خوشبختانه هپاتیت A نیاز به درمان خاصی ندارد و خود ترمیمی است و برای هپاتیت E نیز از درمان علامتی استفاده می کنیم.

مردانی در خصوص بیمه و تهیه داروهای هپاتیت در کشور گفت: اکثر داروهای موثر هپاتیت تحت پوشش بیمه هستند و به راحتی در اختیار مردم قرار می گیرند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا