اجتماعی

علاقه‌مندان به محیط زیست چگونه سفر می‌کنند

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط لذت ببرید.

به گزارش ترند روز و به نقل از ترند روز، چیزی تا پایان تعطیلات نوروزی باقی نمانده است; دومی به روز سیزدهم گره خورده است. این یک سنت دیرینه است که ایرانیان در بهار همراه با خانواده و دوستان خود وارد قلب خلقت می شوند تا قراردادی جدید ببندند، اما گاهی به جای آن توافق، طبیعت آنها را از بین می برد. رها شدن زباله ها، تخریب و سوزاندن برگ ها، علامت گذاری روی تنه درختان و بسیاری از فعالیت های مخرب دیگر باعث نگرانی دوستداران محیط زیست برای روز طبیعت شده است. همچنین سفر و تفریح ​​کار بزرگی است اما متاسفانه این سفرهای برون شهری و برون شهری می تواند هزینه های زیانباری برای محیط زیست داشته باشد. اگر می خواهید از سیزدهمین روز پیاده روی یا پیاده روی خود در بهار امسال لذت ببرید و به محیط زیست آسیب نرسانید، در اینجا چند نکته ساده وجود دارد:

1. ردپای کربن برای شما باقی نگذارید

ردپای کربن مقدار دی اکسید کربنی است که در نتیجه فعالیت های روزانه وارد جو زمین می شود. مقدار آن به نحوه سفر یا دمای خانه بستگی دارد. راه هایی برای کاهش انتشار کربن وجود دارد:

* به جای پرواز، می توانید مانند قطار زمینی سفر کنید، اما اگر مجبور به سفر با هواپیما هستید، به جای پروازهای شبانه، از پروازهای روزانه استفاده کنید تا به محیط زیست آسیب نرسانید. همچنین از پروازهای مستقیم به مقصد خود استفاده کنید. همچنین چمدان خود را با وسایل مختلف پر نکنید و آهسته پیش بروید تا حمل بار اضافی در هواپیما باعث مصرف سوخت بیشتر نشود.

* تا حد امکان در هتل هایی اقامت کنید که از روش های طولانی مدت برای نگهداری مجموعه خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، آنها از لامپ های کم مصرف استفاده می کنند، زباله های خود را به کمپوست تبدیل می کنند، یا حتی در برخی مکان ها از سلول های خورشیدی برای تامین انرژی استفاده می کنند.

* برای لذت بردن از زیبایی های دنیای جدید هیچ چیز سرگرم کننده تر از پیاده روی نیست، اما اگر می خواهید به جایی دور بروید، به جای ماشین های شخصی یا اجاره ای، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. نه تنها با مردم منطقه بیشتر آشنا خواهید شد، بلکه میزان دی اکسید کربن موجود در محیط را کاهش خواهید داد.

* در سفرها یا گردش های خود از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده نکنید. به عنوان مثال، به جای خرید بطری های پلاستیکی، اما بطری های قابل استفاده مجدد. اگر در مورد آب مقصد خود مطمئن نیستید، یک فیلتر آب با خود ببرید. با این نوع فیلترها می توانید آن ها را به راحتی از فروشگاه های تجهیزات مسافرتی تهیه کنید. این فیلترها قادرند 99.9 درصد از آلاینده های میکروبی موجود در انواع آب های تمیز موجود در محیط را فیلتر کنند.

. زباله ها را در سطل زباله بیندازید

هنگامی که به کوهنوردی یا پیاده روی در جنگل و کوه می روید، مراقب باشید که زباله را در آنجا پرتاب نکنید. اگر نمی توانید وارد ظرف برنج شوید، آن را در یک کیسه پلاستیکی بیندازید و به نزدیکترین محل خمیری که می توانید ببرید. حتی محیط بانان زباله هایی را که از موجودات دور ریخته می شود می گیرند و در سطل زباله می اندازند.

3. سوار ماشین یا موتور سیکلت روی شن های کویر نشوید

در حالی که این سرگرمی ها در بیابان سرگرم کننده است و افرادی که به دنبال آدرنالین و هیجان هستند به عشق این سرگرمی ها به صحرا می روند، این سرگرمی ها محیط شکننده کویر را خراب می کند. در واقع رانندگی در بیابان شنی علاوه بر صدا و آلودگی، برای گیاهان موجود در محیط زیست مضر است و حیوانات را می ترساند. در همین حال، بذر گیاهان منتظر باران روی بیرونی ترین ماسه ها پراکنده و خرد می شوند. فقط باید پیاده روی های بدون خطر در شن های بیابان ترتیب داده شود.

4. مراقب مصرف انرژی باشید

هنگام اقامت در امکانات رفاهی مانند هتل ها و سوئیت ها، هنگام خاموش کردن چراغ های اضافی احتیاط کنید و یا اگر در محیط گرم هستید، وسایل خنک کننده مانند پنکه و کولر گازی را خاموش کنید. این مشکلی است که اکثر مدیران خوابگاه ها از آن شکایت دارند. این وسایل اغلب زمانی که مسافر در هتل نیست روشن می مانند. با کشتن آنها از اتلاف انرژی جلوگیری می کنید.

5. از محصولات بهداشتی محیطی استفاده کنید

هنگام استحمام در خانه، به خصوص در مکان هایی که دوام کمتری دارند و سازگار با محیط زیست نیستند، از محصولات بهداشتی طبیعی و سالم استفاده کنید. اغلب، آبی که برای حمام استفاده می کنید می تواند وارد یک منبع آب محیطی شود یا برای آبیاری محصولات مورد استفاده قرار گیرد. کف این صابون های شیمیایی زنجیره غذایی را آلوده می کند. بنابراین، از محصولات زیست تخریب پذیر برای دعوت نامه های خود استفاده کنید.

6. از عینک های دوستدار محیط زیست استفاده کنید

اگر می خواهید در اقیانوس شنا کنید، از کرم ضد آفتاب حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات استفاده نکنید که برای آبزیان بسیار مضر است. این مواد محیط زیست دریایی را آلوده می کنند و حتی می توانند به خشک شدن پوشش گیاهی مرجانی کمک کنند. به جای ضد آفتاب از کرم معدنی استفاده کنید. علاوه بر این، نور خورشید حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات سرطان زا بوده و باروری را به خطر می اندازد.

7. خاطرات ماندگار بخرید

قبل از خرید جواهرات و محصولات ساخته شده از پوست صدف یا حیوانات فکر کنید. خرید شما تولید کننده را به تولید بیشتر این محصولات ترغیب می کند که در نهایت باعث آسیب به حیوان می شود. بنابراین هنگام خرید یک محصول، از فروشنده بپرسید که محصول چیست و اگر از حیوانات در تولید آن استفاده می شود، آن را نخرید. برخی از محصولات از شاخ حیوانات، مرجان ها یا درختان کمیاب تهیه می شوند که می توانند برای حیوانات و محیط زیست مضر باشند و با پرهیز از خرید آنها می توانید کارهای زیادی برای کمک به محیط زیست و موجودات او انجام دهید.

8. از حیوانات برای تفریح ​​استفاده نکنید

برخی افراد در سفرهای خود در برخی مناطق اسب یا قزل آلا می برند، اما اگر بدانید که از این حیوانات به خوبی مراقبت نمی شود و بسیار خسته هستند، هرگز به چنین سرگرمی نخواهید رفت.

با رعایت این نکات می توانید بدون آسیب رساندن به محیط از تعطیلات خود لذت ببرید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا