اجتماعی

ظرفیت‌های تنوع زیستی کشور را باید هر چه سریع‌تر ثبت کنیم

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معتقد بود که تغییرات اقلیمی باعث از بین رفتن ظرفیت در برخی مناطق می شود و تاکید کرد: باید هرچه سریعتر تنوع زیستی در کشور ثبت شود و اهمیت آن برای مردم و مسئولان تبیین شود. ، زیرا این مناطق سرمایه های ارزشمندی هستند که به دلیل برخورد نادرست از بین می روند.

به گزارش ترند روز، علی سلاجقه دوربین برنامه تلویزیونی «نیم قرن المهتی» را ندایی به محیط زیست کشور دانست و از افرادی که با نگاهی بصیر و گسترده در حوزه محیط زیست در کشور تلاش کردند و زمینه ساز شدند، قدردانی کرد. و ساختار وی در این زمینه گفت: محیط زیست باید حرف اول را بزند و این مشکل با مدیریت مناسب و شرایط محیطی در همه مصالح قابل انجام است.

وی با اشاره به سال تاسیس سازمان محیط زیست و دانش غنی بومی محیط زیست در ایران، دانش کشور در حوزه محیط زیست را منحصر به فرد و به روز دانست و یادآور شد: باید به زودی ثبت نام کنیم. مناطق با فرصت های خوب تغییرات اقلیمی باعث شده است که بسیاری از مناطق ظرفیت سابق خود را از دست بدهند، بنابراین لازم است ابتدا ظرفیت تنوع زیستی کشور شناسایی و سپس جمع آوری و مستندسازی شود و اهمیت آن برای مردم و مسئولان تبیین شود، زیرا این مناطق سرمایه گران قیمتی هستند. که با اشتباه همراه است. درمان های ما، اگر آنها را اصلاح نکنیم، ناپدید می شوند.

وی در این زمینه به وضعیت کنونی اروپا اشاره کرد و گفت: اروپا در حال بازگشت به روزهای اول است. آنها در حال جبران خسارت ناشی از صنعتی هستند که آسیب زیادی به جامعه آنها وارد کرده است.

سلاجقه در خصوص مسائل «دانش محور» افزود: وقتی دانش وارد کار مردم، زندگی مردم و تفکر مردم شود، دنیا نفس راحتی می کشد.

رئیس انجمن حفاظت محیط زیست درباره واژه های «شهید محیط زیست»، «تنوع زیستی» و «زاگرس» گفت: شهید محیط بان به معنای احساس مسئولیت است؛ «شهید محیط زیست» و «تنوع زیستی» و «زاگرس». شهید محیط بنی که از آب و خاک خود دفاع کرد مانند شهدای جنگ و شهدای مدافع حرم است که احساس مسئولیت سنگینی در من ایجاد می کند. زندگی نعمتی از جانب خداوند است، تنوع، تنوع و فراوانی نعمت های گرانبها و عجیبی است. زاگرس نماد مقاومت، استقامت و تنوع زیستی در ایران است. از نظر زمین شناسی، بسیاری از مشکلات زمین شناسی ایران در زاگرس رخ داده و باعث ایجاد انواع سنگ در این مجموعه شده است.

وی تاکید کرد: زاگرس از نظر پوشش گیاهی وضعیت روحی چندان خوبی ندارد. موضوع تغییر اقلیم ریشه این مشکل است. کم بارانی که در منطقه رخ داده ریشه گیاهان را سست کرده و آماده پذیرش انواع بیماری ها و آفات است اما مشکل ترسناک این معضل نحوه برخورد انسان با زاگرس است. زاگرس نمی تواند خود را در گروه خودش حفظ کند، ما باید به زاگرس کمک کنیم و معیشت جایگزین و پایدار برای مردم منطقه ایجاد کنیم. به عنوان مثال درختان بلوط که محصولاتی دارند که به روش های مختلف فرآوری می شوند، می توان از آنها برای ایجاد معیشت دیگر استفاده کرد تا مردم به سمت کشاورزی نروند و آب و زمین های منطقه را هدر دهند.

سلاجقه افزود: سنگ آهک و دولومیت در زاگرس غالب است. واکنش هیدرولوژیکی آهک بسیار زیاد است، یعنی بارشی که اتفاق می افتد به سرعت زیر زمین می رود. بنابراین اگر بارندگی کم باشد به سرعت از ریشه خارج می شود و ریشه ها نمی توانند از آن استفاده کنند.

وی به منبع آب کارستی زاگرس اشاره کرد و گفت: منبع آب زاگرس منبع وسیعی است که باید برنامه ریزی شود اما اداره منابع آب کارستی زاگرس در زمینه تحقیقات و پژوهش دانشگاهی کار چندانی از این منابع انجام نداده است.

به گفته سلاجقه یکی از منابع اصلی زاگرس جنگل زاگرس و منابع آب کارستی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین مشکل ریزگردها در زاگرس را برجسته کرد و گفت: ریزگردها در زاگرس روزنه فتوسنتزی را از بین می برد و این مشکل بزرگی است. زاگرس اکنون به عنوان سپری برای ما انسان ها در این منطقه عمل می کند.

سلاجگاه در خصوص بحث «ایمنی زیستی» افزود: ما در حال واردات انواع مزوتلیومای پاکستانی به کشور هستیم که بعداً مشکلاتی را ایجاد می کند. اگر از گونه های بومی منطقه استفاده کنیم باید هزینه کمتری برای استقرار آنها بپردازیم، می توانیم تنوع زیستی خوبی ایجاد کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تقویت جایگاه محیط زیست به آرزوی قابل تحقق برای محیط زیست اشاره کرد و گفت: محیط زیست باید در همه تصمیم گیری ها در کشور حرف اول را بزند. مسئله.

وی ادامه داد: فکر می کنم این رویا و اولویت محیط زیست در کشور محقق شود چرا که در دولت سیزدهم این اصل پذیرفته شد که تا زمانی که مجوز زیست محیطی وجود نداشته باشد پروژه ساخت و ساز شروع نشود و تصویب شده است. توسط همه وزرا مسئله.

سلاجقه تاکید کرد: توسعه در گرو محیط زیست است. به عبارت دیگر مکان یابی محیط باید در اولویت قرار گیرد. شرایط برای این امر در حال مهیا شدن است هر چند که وسعت محیط در کشور ما از ابتدا کوچک تلقی می شود. امروز حتی اگر دولتی باشد که این مقدار را 5 برابر کند، باز هم محیط زیست به جایی که هست نیست، اما توسعه پایدار هم زمانی اتفاق می افتد که ما یک محیط کاملاً توسعه یافته داشته باشیم.

رئیس سازمان محیط زیست مدیریت را مهمتر از اعتبار دانست و گفت: یک مدیر قوی می تواند زوایای پنهان اعتبار پنهان را برای محیط زیست اینجا کشور جذب و جذب کند و همه نهادهای کشور را برای اقدامات زیست محیطی تشویق کند.

سلاجقه در پایان در پاسخ به مطالبات فعالان محیط زیست مبنی بر انحراف فاضلاب و پساب برای برداشت بیشتر و سازمان در اسرع وقت نسبت به حفظ ذخایر آب زیرزمینی در سراسر ایران گفت: به خوبی به این درخواست پاسخ خواهیم داد. و وزارت نیرو و سایرین در حال جابجایی ابزارها هستند تا با توجه به وضعیت آب کشور، از این آب های غیرعادی به خوبی استفاده کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا