اجتماعی

طرح جدید شهرداری برای جمع آوری زباله‌های تهرانی‌ها از در منزل و شارژ بلیت مترو و اتوبوس

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از رونمایی از اپلیکیشنی خبر داد که ضمن ترغیب شهروندان به تفکیک زباله از مبدا، خدمات مفیدی به آنان ارائه می‌دهد.

به گزارش ترند روز، حسین شهابی در مورد تفکیک زباله در سطح شهر تهران، اظهار کرد: تفکیک زباله چند شاخص دارد. اگر شهروند تفکیک را انجام دهد و به مراکز پسماند خشک ما تحویل دهد و در عوض آن خدمات دریافت کنند، کار نظافت و جمع‌آوری راحت‌تر می‌شود.در منطقه ۱۰ در ازای تحویل پسماند خشک تخفیف بیمه(بیمه‌ماند) و در منطقه ۱۹ کارواش رایگان انجام می‌شود. در اغلب مناطق غرف گلماند راه‌اندازی شده و شهروندان می‌توانند با تحویل پسماند خشک تفکیک شده گل و گلدان دریافت کنند.

وی افزود: یک طرح جدیدی را هم با عنوان طرح «نوماند» در دست برنامه‌ریزی و اجرا داریم که یک اپلیکیشن است که در گوشی نصب شده و شهروندان از طریق آن درخواست می‌دهند که شهرداری زباله ما را تحویل بگیرد. در این سیستم یک بازه زمانی برای کاربر گذاشته ایم که مشخص می‌کند در چه زمانی و چه محلی پسماند را از آنها تحویل بگیریم. شهروند در ازای تحویل زباله ارزشمند حسابش در سامانه «شهرزاد» شارژ شده که می‌تواند برای تهیه بلیت اتوبوس، مترو، عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک و… از آن استفاده کند.

حسین شهابی در توضیح بیشتر گفت: این اپلیکیشن روش تحویل پسماند را راحت کرده است و دیگر لازم نیست شهروندان حضوراً به غرفه‌ها مراجعه کنند و امیدواریم که باعث مشارکت بیشتر مردم در این امر شود.

بر اساس گزارش سایت شهر، وی با اشاره به اینکه یکی از معضلات شهر تهران زباله‌گردها هستند، افزود: این افراد برای جمع‌آوری پسماند ارزشمند بر سر مخازن می‌روند، اما اگر تفکیک این زباله از قبل انجام گیرد و به مراکز مجاز تحویل داده شود، دیگر در مخازن زباله پسماند ارزشمندی نمی‌ماند که زباله گرد بخواهد بردارد  و در نتیجه مافیای زباله و شکل زشت زباله‌گردی در تهران جمع می‌شود. علاوه بر این پسماند به چرخه تولید برگشته و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.
 

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر نقش جوانان در تغییرات اجتماعی و ساختار اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا