بین الملل

طالبان ،جنایات خود علیه شیعیان را به گردن داعش می اندازد

در انفجار مذکور که روز جمعه گذشته در مسجد پلخمری، مرکز ولایت شیعه‌نشین بغلان روی داد 21 نفر کشته و بیش از 50 نفر مجروح شدند.

کشتار شیعیان و گروه‌های غیرپشتون، اقدامات سلسله‌واری است که هرچند در یک منطقه افغانستان رخ می‌دهد ولی تاکنون جان شمار زیادی از افراد را گرفته است بدون اینکه حکومت کابل عوامل این جنایات را مؤاخذه و محاکمه کند و حتی ماهیت آنها را روشن سازد و این بار نیز همچون موارد گذشته، مسئولیت این جنایت به گروه داعش منتسب شد.

واقعیت این است داعش، یک مستمسک برای حکومت افغانستان است تا موارد اینچنینی را به آن انتساب دهد و شانه خود را از تبعات آن خالی کند. اساساً داعش و طالبان، از لحاظ ایدئولوژیکی تفاوتی با هم ندارند و کینه و دشمنی که داعش با سایر فرقه‌ها و گروه‌های سیاسی دارد، طالبان، بیشتر از آن دارد و در گذشته نیز با اقدامات تروریستی متعدد و سرکوب‌های ضدانسانی در این رابطه، این ماهیت خود را به اثبات رسانده است.

در این باره محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و مشاور رئیس ‌جمهور سابق این کشور تأکید کرد بدون تردید این‌گونه حملات تروریستی یا مستقیماً کار خود طالبان است و یا گروه‌های تکفیری است که در سایه حکومت طالبان به‌طور فزاینده‌ای در حال فعالیت هستند و به نیابت از طالبان عمل می‌کنند. سازمان عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد حمله به مسجد بغلان، هدف قرار دادن سیستماتیک و ادامه‌دار شیعیان و هزاره‌ها را در سراسر افغانستان گوشزد می‌کند. با توجه به این واقعیت، می‌توان پیش‌بینی کرد رویدادهایی از قبیل حادثه بغلان در آینده ادامه خواهد داشت.

23302

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا