اقتصادی

صندوق‌های ثروت ملی خلیج فارس چهار تریلیون دلاری شدند

ارزش دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های ثروت ملی در شورای همکاری خلیج فارس، طی دو سال گذشته، تحت تاثیر قیمت بالاتر نفت، به چهار تریلیون دلار رشد کرده‌اند.

به گزارش ترند روز، بررسی آژانس “اس اند پی گلوبال” نشان داد که این رقم بسیار بزرگتر از مجموع دارایی صندوق‌های ثروت ملی آسیا، آمریکای لاتین و جنوب صحرای آفریقاست.

قیمت نفت سال میلادی گذشته در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، افزایش یافت و هر چند از آن زمان، کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است اما شاخص‌های قیمت بازار جهانی، همچنان بسیار بالاتر از دو سال پیش هستند.

طبق گزارش “اس اند پی گلوبال”، در نتیجه رشد دارایی‌های تحت مدیریت، صندوق‌های ثروت ملی در شورای همکاری خلیج فارس، سرمایه‌گذاریهای قابل توجهی هم انجام داده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، سال گذشته، از ۱۰ قرارداد سرمایه‌گذاری بزرگی که نهادهای دولتی در آن مشارکت داشتند، پنج قرارداد مربوط به صندوق‌های ثروت ملی در شورای همکاری خلیج فارس بود. از میان آنها، امارات متحده عربی سهم ۶۲ درصدی در کل سرمایه‌ای داشت که به این سرمایه‌گذاری‌ها سرازیر شدند. در مقابل، سهم عربستان سعودی، ۲۸ درصد و قطر، ۱۰ درصد بود.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

با درود! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که به دنبال تحقیقات دقیق و تحلیل‌های کامل در زمینه اقتصاد است. با دستیابی به اطلاعات به‌روز و منابع معتبر، تلاش می‌کنم تا به شما مطالب کیفیت بالا را ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا