فرهنگ و هنر

شهاب حسینی درباره چه چیزی صحبت کرد؟

ادعاهای اخیر شهاب حسینی و برخی سوالات وی در مورد وضعیت سینما برای بسیاری از فعالان این عرصه که نگران تداوم وضعیت فعلی و آینده سینما هستند بسیار نگران کننده است.

به گزارش ترند روز، «سینما» از ابتدای تابستان امسال و پس از پشت سر گذاشتن رکود شدید پس از شیوع کرونا، گیشه پررونق تری را تجربه کرد و پیش بینی می شد در فصل پاییز وضعیت بهتر شود، اما ناآرامی ها که از اواخر شهریور ماه سال گذشته در کشور آغاز شد، ورق را ورق زده و اکنون نگران بسیاری از فعالان عرصه سینما است، آینده سینما و سینما و معیشت سینماگران و سینماست که مخاطب دیروز آن را مانند گذشته نمی بیند.

پاییز امسال قرار بود فیلم های جدیدی اکران شود و حتی قرار بود برخی فیلم ها در جام جهانی ادامه پیدا کنند تا استقبال تماشاگران از سینما کاهش پیدا نکند، اما فروش فیلم ها در اکران به قدری کاهش یافت که به گفته برخی کارشناسان. ، با کاهش حدود 50 درصدی مواجه شد. این مشکل باعث شده تا سازندگان فیلمی که قرار است پاییز امسال اکران شود، از هم اکنون کنار بکشند. به دلیل هزینه بالای تولید، آنها به طرز ناامیدکننده ای در گیشه ناموفق هستند. در این میان برخی از سینماداران تاکید دارند که مانند ایام کرونا از سینماها حمایت ویژه شود.

بیشتر بخوانید:

کارگردان فیلم بر لزوم حمایت دولت برای تعطیل نشدن سینماها تاکید می کند

همایون اسعدیان: برای حفظ سینما باید کاری کرد

علاوه بر این مشکل، دغدغه برخی سینماگران از وضعیت اجتماعی موجود است، آیا شرایط برای پخش مهیا است؟ از سوی دیگر، عده‌ای هم هستند که تصمیم گرفتند فیلم‌های خود را برای بهبود وضعیت ملی منتشر کنند، اما برخی دیگر فکر می‌کنند که اوضاع تاریک است. با توجه به این موضوع، سینماداران اصرار دارند که حمایت مالی خوبی از سوی انجمن سینما برای تشویق صاحبان فیلم ها به پخش انجام شود، اما تاکنون هیچ اطلاعیه رسمی از سوی انجمن سینماها و سینماها منتشر نشده است. که باید به عنوان یک نهاد تجاری ادعا کند. منتشر نشده است. تنها مصوبه اخیر شورای صنفی نمایش این است که هر دو هفته از اکران فیلمی که همزمان با جام جهانی اکران می شود، هفته حساب می شود و هر فیلم جدیدی که روی اکران اکران شود می تواند اکران شود. در صورت تایید مخاطبان تا پایان سال بدون محدودیت ادامه خواهد داشت. همچنین اعلام شد که فیلم جدید از حمایت مالی سازمان سینمایی بهره مند می شود اما در مجموع این موضوع به طور کلی مطرح می شود و هم فیلمسازان و هم تهیه کنندگان در ادامه ترند روز حتی می گویند اطلاعات دقیقی از آن ندارد. داستان برای تصمیم گیری در مورد اکران فیلم. سوال آنها این است که این حمایت مالی چقدر و به چه صورت است؟ پشتیبانی رایگان است یا پرداختی به صورت وام؟

بیشتر بخوانید:

بیانیه کارگردانی مهدی هاشمی در مورد اکران آن

وضعیت کلی سینما و فعالان آن این نگرانی را به وجود آورده است که شهاب حسینی در سکوت مسئولان صنفی در یادداشتی که روز گذشته برای خانه سینما ارسال کرد، نوشت: «در هفته‌های پرتلاطم اخیر، مدت‌ها منتظر بودیم تا بدانیم. نظر و تحلیل اتحادیه محترم نسبت به وضعیت موجود شاید بیش از هر تشکل دیگری باید دغدغه انجمن سینماگران باشد اما در شرایط کنونی آیا کار می تواند به حضور و استقبال مجدد مردم امیدوار باشد؟ جامعه این فرصت و آرزو را دارد که ببیند چه به دست آورده ایم؟ نه به این دلیل که وجود ماست که گوش مردم و چشم مردم و روح و قلب مردم را تغذیه می کند؟ آیا به این دلیل نیست که زندگی ما با زندگی آنها در هم آمیخته است؟ آیا آنها سرمایه واقعی ما نیستند. آیا ما متفاوت هستیم؟ با روحیه شکسته جامعه و دل خسته مردم چه کنیم؟ آیا ابرهای عشق و محبت او بر وادی اندیشه ما خواهد ریخت؟ اینجانب به عنوان یکی از اعضای کوچک خانه سینما نظر رسمی این نهاد محترم را در مورد وضعیت کنونی جامعه بیان می کنم. ما باید از طریق اعلام خانواده سینما نظرات خود را به جامعه ای که همیشه از ما حمایت کرده اند برسانیم. لذا از جنابعالی تقاضا دارم در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم را جهت اجماع عوامل و اعلام آن به جامعه انجام دهید. “

آنچه شهاب حسینی بازیگر، کارگر و تهیه کننده سینما در گفت و گو با بسیاری از اهالی سینما که نگران و سردرگم پراکندگی اهالی سینما هستند گفت. برخی معتقدند در عصر تغییر تکنولوژی و فضای نمایشگاهی باید در مدیریت سینما و قوانین فیلمسازی تغییری ایجاد شود تا سینما پاسخی به خواسته مردم داشته باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا