بین الملل

شبکه فارسی (TRT) ورژن دیگری از ایران‌اینترنشنال است؟

به گزارش خبرگزاری ترند روز، اردوغان چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد شبکه ای فارسی زبان (TRT) را با هدف سرگرمی مخاطبان فارسی زبان راه اندازی کند.

البته این که کشوری مانند ترکیه بخواهد شبکه فارسی زبان (TRT) راه اندازی کند، چیز خوبی نیست، زیرا ما با ترکیه علایق مشترک زیادی داریم و گاهی اوقات در برخی زمینه ها مانند جاذبه توریستی ترکیه رقیب ترکیه است. ایران. . بنابراین البته هدف از انتشار این شبکه چندان مفید نیست و حتی ممکن است به مرور زمان بر وضعیت منطقه و درگیری با آذربایجان تاثیر منفی بگذارد.

نیلوفر قدیری، روزنامه‌نگار شبکه بین‌الملل نیز درباره همین تجربه از انتشار شبکه بین‌المللی گفت: متأسفانه تجربه تلویزیون ایران اینترنشنال به ما و کشورهای ترکیه و آذربایجان نشان داد که توافقاتی در سر دارند، اما می‌توانند مفید باشند. زمانی که این شبکه راه اندازی شد هیچ یک از کارشناسان فرهنگی و رسانه ای فکر نمی کردند که این شبکه ها تا این حد نفوذ کنند، متاسفم که این را می گویم، اما اصلا خوشایند نیست اما درست است، وقتی وزیر امور خارجه گفت: سخنگوی وزارت امور خارجه و مقامات ارشد سیاست خارجی ما به صراحت اعلام کردند که از دخالت خود به نام این شبکه در کشور ما عربستان سعودی جلوگیری می کنند، یعنی این مشکل دیگر وجود ندارد، این یک امر پنهانی است. یعنی نتیجه روشن و بدیهی است و بر آن مشهود است عربستان مسئول سیاست خارجی است. این نشان دهنده ضعف و ناتوانی ماست و ما از نقطه ضعفی آمده ایم، ای کاش نمی گذاشتیم به اینجا برسد، ای کاش از نظر فرهنگی و اعتمادسازی اینقدر کار نمی کردیم تا از کشوری بگوییم دارایی هایش را متوقف کند شبکه تلویزیونی مطمئن باشید که قدرت در کشور ما سقوط نمی کند. این تجربه به ما نشان داده است که وقتی کشورهای منطقه و جهان با یکدیگر مشکل دارند، می توانند از ابزارهای فرهنگی و قدرت نرم رسانه ها برای تاثیرگذاری استفاده کنند.

در ادامه شبکه (TRT) مشخص است: «تی‌آر‌تی نام این شبکه است و این شبکه‌ها برای بخش سرگرمی است، احتمالاً نامش فقط سرگرمی و خبری است و می‌تواند به هر جایی که ذهن مردم مال آن‌ها باشد برود. شما باید همین سریال ترکی را در این کانال ببینید. شبکه را ببینید واقعیت این است که ما هم از نظر آذربایجان هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی رقیب ترکیه هستیم و مسلم است که اگر در این شرایط قصد شبکه سازی داشته باشند می خواهند منافع خود را پیش ببرند و وقتی ببینند با موفقیت تجربه بین المللی، پیشرفت خواهند کرد، بنابراین برای آنها سخت نخواهد بود. روزی نمی بینم که مقامات سیاست خارجی مجبور شوند تا 4 یا 6 ماه دیگر از ترکیه بخواهند که شبکه های فارسی زبان پخش رسمی را متوقف کند تا در امور ایران دخالت نکند.

متن کامل این شماره را در ترند روز بخوانید.

57245

دکمه بازگشت به بالا