اجتماعی

شاغلان در معرض ابتلا به واریس/ از ایستادن و نشستن طولانی‌مدت بپرهیزید

ترند روز/گلستان یک فوق تخصص قلب و عروق اولین علائم و نشانه های واریس را تشریح کرد و گفت: درد در ساق پا، گزگز، خارش و بی قراری پاها می تواند از اولین علائم واریس باشد.واریس.

در مورد علل واریس، دکتر. مهدی زاهدی می گوید: به طور کلی در بدن سه نوع رگ وجود دارد: سیاهرگ ها، شریان ها و مویرگ ها و رگ های ما به رگ های بدن متصل هستند.

وی ادامه داد: سرخرگ ها خون را از اندام ها به قلب برمی گردانند، در واقع این رگ ها دریچه هایی دارند که در مسیر برگشت خون به سمت پایین جریان پیدا نمی کند و در صورت از کار افتادن این دریچه ها، خون در سیاهرگ ها می ماند و باعث ایجاد واریس می شود. .

این متخصص قلب و عروق به سایر عوامل ایجاد واریس اشاره کرد و گفت: برخی از علل نارسایی دریچه و گشاد شدن رگ ها، سیگار کشیدن یکی از علل آن است، عمده ترین علل نارسایی دریچه و گشاد شدن رگ ها است که به افراد توصیه می شود از مصرف آن پرهیز کنند.

زاهدی چاقی را یکی دیگر از علل نارسایی دریچه قلب و واریس برشمرد و ادامه داد: زمانی که فرد اضافه وزن داشته باشد، فشار بیشتری به اندام ها، کمبود دریچه و ماندن خون در رگ وارد می شود. و سپس واریس ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه انواع بیماری ها و ژنتیک در نارسایی دریچه قلب و وجود واریس تاثیر دارد، گفت: ژنتیک بسیاری از مبتلایان به واریس را در سنین مشابه در کودکان، مصرف الکل و فست فود درگیر می کند. یکی از دلایلی است که نشان دهنده نارسایی دریچه قلب و باقی مانده خون در رگ های خونی است.

یک استاد دانشگاه علوم پزشکی گلستان با تاکید بر اینکه بیماری های مختلف می تواند باعث از کار افتادن دریچه ها و نتیجه واریس شود، گفت: کار یکی از عوامل دیگر واریس است، معمولاً کسانی که مجبور به ایستادن یا ایستادن می شوند یا واریس می شوند. کسانی که برای مدت طولانی می نشینند بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به واریس هستند.

زاهدی افزود: واریس در بین کارگران بسیار شایع است به همین دلیل بسیاری از معلمان پس از بازنشستگی دچار واریس شدید می شوند. این بیماری در سایر گروه های کاری مانند آشپزها، کارگران اتاق عمل و … نیز دیده می شود که باید بایستند. مدت زمان طولانی.

وی به اولین علائم واریس اشاره کرد و توضیح داد: بسیاری از مواقع رگ های کوچک از بین می روند و یا رگ های کوچکی در ناحیه مچ پا ظاهر می شود، اما نکته اصلی بروز درد در پاها و همچنین حس حرکت است. خارش می تواند یکی از اولین علائم واریس باشد.

این فوق تخصص قلب خاطرنشان کرد: بی قراری و بی قراری پاها اغلب سرآغاز روند واریس است و مشاهده می شود که بازگشت وریدی کاهش یافته و فرد دچار خستگی مزمن می شود و پس از آن به تدریج فرد دچار واریس می شود. و در سطح بدن ظاهر می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا