اجتماعی

سیل و زلزله چگونه می‌تواند تبدیل به بحران نشود؟

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: برای پیشگیری و کاهش خسارات و خسارات ناشی از بحران باید راهکارهای پیشگیرانه در ساخت و ساز در نظر گرفته شود.

به گزارش ترند روز، محمدحسن نامی درباره اقدامات لازم برای کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی گفت: حتی سیل و زلزله هم نمی تواند تبدیل به بحران و بلا شود اگر مطابق ضوابط و مقررات باشد.ساختمان ما. متاسفانه بخشی از تلفات و خسارات ناشی از این فاجعه به دلیل مشکلاتی غیر از سیل و زلزله است. به عنوان مثال در سیل اخیر امامزاده داوود، ساخت و سازهای غیرمجاز چسبیده به امامزاده و حتی ساخت و سازهای گردنه بازارچه که آب سال های زیادی در آن سپری شده، مانع از گردش آب و به دلیل حجم این آب شده است. بزرگ، باعث سیل و تلفات جانی شد. اگر ساخت و ساز طبق ضوابط انجام شده باشد این سیل خسارتی نداشته و در جای خود عبور کرده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه برای پیشگیری از بلایا و کاهش خطر بلایای طبیعی باید یک راهبرد کلی و پیشگیری در ساخت و ساز وجود داشته باشد، گفت: در صورت وجود راهبرد کلی پیشگیری و پیشگیری از مشکلات جزئی مانند این. امیدواریم چنین حوادث ناگواری دیگر تکرار نشود و به راحتی بتوان از آن جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر اینکه هر سازمانی باید برای انجام تعهدات خود در این زمینه تلاش کند، گفت: در خصوص نقشه شهری نباید ساخت و ساز خارج از چارچوب و مقررات انجام شود. تمامی ضوابط و مقررات مصوب شورای شهر های اسلامی و وزارت مسکن، راه و شهرسازی باید به طور کامل اجرا شود و نگاه به این موضوع می تواند خسارات ناشی از بلایا را تا حد زیادی کاهش دهد، بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله.

بیشتر بخوانید: تجربیات و درس های سیل نیمه تابستان

نامی درباره نظارت نیز صحبت کرد که در برنامه رادیویی صحبت کرد و گفت: متاسفانه مدت زیادی است که این نظارت ها انجام نمی شود. اکنون در دولت جدید خوب است که بازرسی انجام شود و با حمایت مناسب دادگاه از ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرمجاز جلوگیری شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا