اجتماعی

سیلاب دوای درد کم‌آبی تالاب‌ها نیست

رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران پس از وقوع سیل اخیر در تهران گفت: در حال حاضر این سیلاب ها دلیلی بر بهبود وضعیت تالاب ها نیست و نتیجه خوبی نیز در پرکردن آنها وجود ندارد.

امیرعباس احمدی در گفت وگو با ترند روز. وی بررسی میزان تقاضای آب رودخانه های استان تهران در دو سال گذشته با کمک دانشگاه شهید بهشتی و با نمونه رودخانه جاجرود – از تپه های دیزین تا انتهای تالاب علیخان بند – را برجسته کرد. و توضیح داد: این نیاز آبی بر اساس آب و مدل جدید بیولوژیکی با ترکیبی از نیاز آبی است. در تعیین توزیع آب مورد نیاز، زیرا طبق قانون توسط سازمان محیط زیست و وزارت نیرو تعیین می شود.

وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات سازمان محیط زیست، رودخانه جاجرود در جلسه شورای آب درباره توزیع نیاز آبی مطرح نشده است تا سازمان محیط زیست با سه مورد تاییدیه نیاز به آب را دریافت کند. . جنبه های خشکسالی و نرمال و خشکسالی از وزارت نیرو هنوز از سازمان اطلاعی در دست نیست. خروجی سدها بر اساس تعیین نیاز آبی برای حفظ این جریان برای حفظ حداقل شرایط محیطی رودخانه جاجرود تخصیص می یابد.

احمدی با توجه به بررسی انجام شده در رودخانه علیخان بند گفت: شورای آب وزارت نیرو در این بخش بررسی کرده است. اداره کل محیط زیست استان تهران درخواست دسترسی به این مطالعات را داشت تا ببینند آیا این مطالعات مشمول مشکل بیولوژیکی می شوند یا خیر، بنابراین در صورتی که مشمول مشکل بیولوژیکی نباشند، درخواست تامین نیاز آبی این رودخانه فصلی را ارسال خواهند کرد.

رئیس اداره محیط زیست طبیعی و حفاظت محیط زیست استان تهران تامین آب مورد نیاز برای پایداری آب رودخانه ها را برای سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو بسیار مهم دانست و افزود: کیفیت و کمیت آب مورد نیاز است. خیلی مهم. در بارندگی های سیل آسای اخیر آب زیادی به سدها و تالاب ها راه یافته است اما به دلیل کوتاهی مدت و سرعت بارندگی ها بیش از حد کفایت می کند.خسارات سیل. از این رو نمی توان تالاب ها را از خشکسالی خارج کرد، زیرا در مدت کوتاهی تالاب ها، مخازن و سدها خشک می شوند، اما گل و لای با سیل روزهای آینده سرازیر می شود. تالاب ها را کاهش می دهد.

احمدی به بارش مداوم و دائمی باران اشاره کرد و تصریح کرد: در صورتی که بارندگی تداوم نداشته باشد و در فصول مختلف و به صورت برف و یخ در تپه های ریالی تغییر نکند، آب حاصل از آن به تدریج وارد تالاب ها و تالاب ها می شود. منطقه. استان. در درازمدت اگر آب به آرامی و بدون آسیب به خاک و گل و لای وارد تالاب شود، بدون شک به نفع منطقه خواهد بود، اما نمی توان گفت که به صورت سیلابی کاملاً مفید است.

وی تایید کرد: قبل از بارندگی های اخیر بسیاری از تالاب ها و سدها فاقد آب بودند. حجم سدها نیز نسبت به قبل 20 تا 30 درصد کاهش یافته است. با کاهش حجم آب، جمعیت افزایش می یابد، اکسیژن سدها کاهش می یابد و خطر تلف شدن برخی از آبزیان در این رودخانه ها وجود دارد. به عنوان مثال در سیل اخیر در منطقه لار جان باخت زیرا با سیل، گل و سنگ جریان رودخانه را افزایش می دهد و زمانی که آب از حد معینی بالا می رود اختلال در رودخانه برای آبزیان ایجاد می کند.

احمدی به اثرات منفی این سیلاب ها اشاره کرد و توضیح داد: وقتی سیل همراه با لجن وارد سیستم آبی می شود حتی می تواند اثرات مخربی بر روی سد بگذارد. در طول مسیر، خطرات جانی و مالی برای گردشگران در مسیر رودخانه ها و آبگیرها وجود دارد و تنها به آبزیان آسیب نمی رساند. باعث شستشو و فرسایش رودخانه می شود و می تواند چشم انداز رودخانه را تغییر دهد و باعث تخریب خانه ها و ساختمان های موجود در مسیر سیل شود.

وی افزود: سیل به دلیل تغییرات اقلیمی و تغییرات محیطی در کشور هر از چند گاهی رخ می دهد و این بلایا به دلیل شکل و شدت بارندگی باعث ایجاد سیل و حالات مخرب می شود. این سیلاب ها برای حفظ وضعیت اکولوژیکی آب چندان مفید نیستند مگر اینکه به مرور زمان رسوبات رها شود و دوره ای از آب خوب داشته باشیم که البته برای شرایط فعلی و با توجه به افزایش دما مناسب است. در روزهای آینده بخار آب را از دسترس خارج می کند و فقط گل و لای را از بین می برد و گل در بستر رودخانه و تالاب باقی می ماند.

احمدی هدررفت ناگهانی آب بر اثر این سیلاب ها را مهم دانست و گفت: در شرایطی که گل و لای افزایش یافته و سدها خطرناک هستند، این احتمال وجود دارد که وزارت نیرو نسبت به بازگشایی سدها برای رهاسازی بخشی از آب موجود اقدام کند.

وی افزود: در حال حاضر این سیلاب ها دلیلی بر بهبود وضعیت تالاب ها نیست و پر شدن تالاب ها نتیجه خوبی ندارد زیرا این سیلاب ها خطر حمل گل و مواد معلق و حدود 50 درصد از تالاب ها را به همراه دارد. گل و لای با آن به مجموعه آبی می رود.

رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران بررسی تالاب ها را در شرایط عادی انجام داد و گفت: در سال جاری نسبت به سال قبل به دلیل بارندگی کم، سطح آب تالاب کاهش یافته است. . بیت ها به عنوان مثال دریاچه سد علیخان زمانی کاملا خالی بود و اکنون به یکباره پر از آب شده است اما تبخیر و حرکت هوا باعث می شود این آب به مرور زمان از بین برود.

احمدی درباره تاثیر سیل بر مناطق در معرض تجمع گرد و غبار گفت: احتمال مرطوب شدن این مناطق وجود دارد که در کوتاه مدت از وجود گرد و غبار جلوگیری می کند اما نه به طور دائم. از نظر حفظ وضعیت آبی و نیاز آبی تالاب ها نباید به سطح آب بسنده کنیم زیرا پس از مدتی آب موجود از بین می رود و تالاب ها دوباره خشک می شوند و گرد و غبار به راحتی بلند می شود.

وی افزود: اصل بر حفظ پایداری اکولوژیکی تالاب ها است. باید بتوانیم نیاز آبی مناطق گردشگری استان را تامین کنیم که در خشکسالی هم اگر چنین اتفاقی بیفتد حداقل آب وجود داشته باشد تا گرد و غبار به کانون ریزگردها تبدیل نشود.

احمدی ناپدید شدن منشأ ریزگردها به دلیل طغیان تالاب ها را منوط به سابقه سایت دانست و توضیح داد: اگر زمین یک بار دچار سیلابی شده و به دلایلی خشک شده باشد، ممکن است ریزگرده ها افزایش پیدا کند. جلوگیری از آبیاری مجدد تالاب ها به عنوان مثال سد علیخان یک منطقه مرطوب فصلی است، بنابراین احیای پوشش گیاهی این منطقه ضروری است و نمی توان به قسمت کوچکی از زمین مرطوب قناعت کرد.

وی افزود: بیشتر مراکز پودر ریز، مراکز استخراج معدنی یا افت آب فصلی است. این کانون ها با خشک شدن به کانون های گرد و غبار کوچک تبدیل می شوند.

رئیس اداره محیط زیست حفاظت محیط زیست استان تهران به لزوم حفظ حداقل سطح آب اشاره کرد و گفت: برای حفظ سطح آب ضروری است که در کنار استفاده از حق آبه و بهره برداری کشاورزی در برخی موارد بسیار کم داریم. مناطق. یعنی اگر حداقل سطح آب را حفظ کنیم به خشکسالی نمی رسیم.

احمدی در پایان درباره کانون های کوچک گرد و غبار در تهران گفت: بیشتر این کانون ها حاصل کاوش های زمینی مانند استخراج شن و ماسه است. به همین دلیل باید گیاهان را ترمیم کنیم تا زمین به حالت طبیعی خود برگردد اما مطمئناً اگر گوشت خشک باشد می تواند مرکز گرد و غبار خوبی باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا