اجتماعی

سرمای شدیدِ روسیه به آسیای مرکزی رسید

برخی از کشورهای آسیای میانه روز سه شنبه با موج شدید سرما مواجه شدند که پیش بینی می شود این موج تا پایان هفته جاری ادامه داشته باشد.

به گزارش ترند روز، به گفته کارشناسان هواشناسی، هوای سرد از ولگا روسیه، منطقه وسیعی در قسمت اروپایی این کشور وارد آسیای میانه شد.

اداره هواشناسی تاجیکستان پیش بینی کرده است که تا 14 ژانویه (شنبه آینده) هوا در سراسر کشور سرد و بارش برف و باران پیش بینی می شود. در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، از صبح سه شنبه بارش برف آغاز شد.

بر اساس پیش بینی اداره هواشناسی تاجیکستان، امروز دمای هوا در برخی مناطق این کشور در شب بین 12 تا 17 درجه زیر صفر و در روز بین 2 درجه زیر 7 درجه خواهد بود.

در ازبکستان در دو روز گذشته دمای هوا در طول شب بین 12 درجه زیر منفی 17 درجه و در روز بین 5 درجه زیر 8 درجه است.

همچنین هوای سرد، برف و باران در قرقیزستان پیش بینی می شود. کارشناسان هواشناسی دمای شبانه کشور را تا پایان هفته جاری منفی 17 درجه و دمای روز را منفی 8 درجه پیش بینی کرده اند.

به دلیل سردی غیرعادی هوا در تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان، تعطیلات زمستانی دانش آموزان مدارس تمدید شد.

وزارت آموزش و پرورش ازبکستان تعطیلات زمستانی دانش آموزان مدارس این کشور را یک هفته تا 17 ژانویه (سه شنبه آینده) تمدید کرد. همچنین وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان و قرقیزستان نیز به دلیل سردی هوا تصمیمات مشابهی گرفتند.

به گزارش بی بی سی، معمولا در کشورهای آسیای میانه، تعطیلات زمستانی مدارس از اولین روز سال نو آغاز می شود و تا 10 ژانویه ادامه دارد و بر این اساس، باید از امروز (چهارشنبه 11 ژانویه) پس از نوروز آغاز شود. تعطیلات سال، بازگشت به مدرسه، اما سرمای شدید شروع کلاس ها را به تاخیر انداخته است.

در همین حال کمیته اضطراری تاجیکستان به شهروندان این کشور هشدار داد تا با توجه به ورود موج شدید سرما به منطقه، نکات ایمنی را رعایت کرده و تا حد امکان از خانه خارج نشوند. این نهاد از تمامی شهروندان و اتباع خارجی تاجیکستان خواست در این ایام به مناطق کوهستانی نروند و در مزارع، جمع آوری هیزم، شکار حیوانات وحشی، پرندگان و ماهی در مناطق کوهستانی کار نکنند.

همچنین در چنین مواقعی سرمای غیرعادی و ایجاد موانع برای تردد وسایل نقلیه در جاده ها کار سیستم انرژی و خدمات شهری را با مشکل مواجه می کند. آخرین باری که جمهوری آسیای مرکزی با موج سرمای بی‌سابقه مواجه شد، زمستان ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بود.

بر اساس برآوردها، در سرمای شدید 15 سال پیش، هزاران حیوان خانگی متعلق به مردم این کشورها تلف شدند و صدمات مالی زیادی به اقتصاد خانواده وارد کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا