عمومی

سران سه‌قوه در اینستاگرام چکار می‌کنند؟

بیش از صد روز از راه اندازی اینستاگرام در ایران می گذرد. در این شرایط بسیاری از مردم با صرف هزینه و خرید فیلترشکن از فیلتر عبور می کنند و عده ای نیز هدیه استفاده از شبکه های اجتماعی را به دوستان خود داده اند اما اکنون در این فکر هستند که نمایندگان مجلس و مدیران در شبکه های اجتماعی چه می کنند؟

ترند روز پلاس: یکی از اخبار داغ در حال حاضر پذیرش تیک آبی رئیس جمهور توسط اینستاگرام است. در فضای مجازی این سوال مطرح است که چرا رئیس دولت در این شرایط که با سانسور شدید مواجه می شود باید از اینستاگرام برچسب آبی بگیرد؟

اکثر نمایندگان مجلس و مسئولان نظام در شبکه های اجتماعی حضور فعال دارند. از توییتر، فیلترها گرفته تا اینستاگرام که سابقه سانسوری دارد و بارها مورد استفاده قرار گرفته است. البته به نظر می رسد برخی مراجع با مشکل سانسور دسترسی به شبکه های اجتماعی مواجه هستند. یکی از نمایندگان در خصوص وضعیت دسترسی به شبکه‌های اجتماعی گفت: نمایندگان در حال حاضر مانند خبرنگاران بدون سانسور به شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند، اما محدود به «این فرصت شبکه اجتماعی است و البته همه نمایندگان استفاده نکرده‌اند». این امکان پذیر است.” وی در پاسخ به سوالاتی در مورد وضعیت او در توییتر و سایر شبکه های اجتماعی قبل از تحولات اخیر؛ وی گفت: از ابتدای مجلس تا چند وقت پیش با مشکل سانسور توییتر هم مواجه بودیم و من هم مانند دیگران از سانسور شکن های رایگانی که می توانستم به آنجا برسم در توییتر استفاده می کردم.

با این حال به نظر می رسد شرایط برای سران ارتش کمی متفاوت است، بنابراین آنها این بار رویکرد دیگری در پیش گرفتند. اگرچه تقریباً همه این قانون نانوشته را می‌دانند، اما در این سطح از اختیارات هیچ اقدام مستقیمی در شبکه‌های اجتماعی صورت نمی‌گیرد و ادمین مسئولیت نگهداری و تولید محتوای مالک را بر عهده دارد. اما سه رهبر قدرت در 100 روز گذشته در اینستاگرام چه کردند؟

سید ابراهیم رئیسی و تیک آبی پرحاشیه

تیک آبی به معنای اصالت یک صفحه در اینستاگرام است و دریافت آن راه خودش را دارد. ممکن است چندین صفحه در اینستاگرام برای یک فرد مشهور ساخته شده باشد و شما نتوانید همزمان صفحه واقعی را مشاهده کنید. کلیک های آبی به شما کمک می کند به یک صفحه و صحت آن اعتماد کنید. دولت نیز این مشکل را دلیل اصلی گرفتن خط آبی می داند زیرا معتقد است این خط آبی می تواند از انتشار صفحات جعلی جلوگیری کند و سایر صفحات فرعی فریب مخاطبان را نخورند.

حالا پربیننده ترین خبر امروز صفحه سید ابراهیم رئیسی است که بیش از 2.8 میلیون دنبال کننده دارد این کلیک آبی را دریافت کرد. صبح امروز صفحه اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دولت در پاسخ به انتقادات مطرح شده درباره کمان آبی رئیس جمهور؛ وی گفت: با توجه به تماس های متعدد رئیس جمهور در شبکه های اجتماعی خارجی و ادعای مطالب کذب، از چند ماه پیش اقداماتی برای تایید اصالت کاربران انجام شد و اخیرا یکی از شبکه ها این برنامه را اجرا کرده است. تصویر ارسال شده توسط این صفحه از ایمیلی به اینستاگرام نشان می دهد که ادمین این صفحه در ماه جولای درخواست پین آبی کرده است و در روز غیرفعال بودن به این درخواست پاسخ داده شده است. و اکنون نیم روز است تا ببینیم آیا مشکلات اینستاگرام در روزهای آینده حل می شود یا اینکه هنوز از این صفحات استفاده نمی شود.

غلامحسین محسنیگی و 200 هزار صفحه

غلامحسین محسنی اجیعی رئیس فعلی قوه قضائیه و از اعضای ظرفیت سنجی سامانه است. صفحه اینستاگرام آجایی که در حال حاضر 243 هزار فالوور دارد، تاکنون تغییرات زیادی را به خود دیده است. آژه ای در مرداد 1400 از حضور خود در اینستاگرام خبر داد، اما حساب اینستاگرام رئیس کل دادگستری تقریباً یک روز پس از راه اندازی وی ناپدید شد. او در اولین پست خود ویدئویی درباره عدالت منتشر کرد و از مردم خواست با او تماس بگیرند.

پایگاه اطلاع رسانی دیوان پس از تعلیق حساب کاربری عجای در اطلاعیه ای اعلام کرد: این صفحه به عنوان فرصتی برای ارتباط مستقیم با افراد عالی رتبه و فعالیت های فضای مجازی راه اندازی شد و مورد قبول بسیاری از کاربران قرار گرفت اما به دلایل نامعلومی «اینستاگرام این کار را نکرد. بگیر.”

اما چند روز بعد مرکز اطلاع رسانی دیوان اعلام کرد: صفحه اینستاگرام رئیس دیوان عالی بازگشایی شد و به زودی شناسنامه رئیس دیوان نیز در سایر شبکه های اجتماعی فعال می شود.

مرکز رسانه‌ای دیوان همچنین از ادامه حضور آژه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و ارتباط حجت‌الاسلام محسنی آژه‌ای با مخاطبان و فعالان فضای مجازی خبر داد و از برنامه‌ریزی وی برای انتشار صفحات دیگری از روسای کل دادگستری در حوزه‌های مختلف خبر داد. و به مخاطبان اطلاع دهید.

اما عملکرد صفحه اینستاگرام اژه در 100 روز گذشته چگونه بوده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که آخرین پست اینستاگرامی صفحه منتسب به غلامحسین محسنی اژه ای در تاریخ 28 شهریور 1391 مطابق با 28 شهریور 1401 بوده است و می توان گفت در طول روز افرادی که به اینستاگرام می پیوندند. . به هم ریخته، مدیر پیج رئیس قوه قضائیه هم جابجا شد، در این صفحه نیست.

محمدباقر قالیباف و یک صفحه معلق!

رئیس مجلس از جمله افرادی است که به شبکه اجتماعی توجه دارد. محمد باقر قالیباف تا چندی پیش در صفحه ای به نام مبغالیباف فعالیت می کرد و مشغول پست های اینستاگرامی بود. او اغلب عکس هایی از دیدارهای خود منتشر می کند و در یکی از آخرین پست های خود در اینستاگرام، بخشی از بیانیه خود در افتتاحیه نهمین نشست همایش قطعنامه های مرگ و همچنین در مقالات دیگری بخشی از سخنان خود را منتشر کرده است. قبل از انتشار دستوری در مجلس با عنوان «جنبش اصلاح طلبان» که منجر به تغییر تصمیم شد.

صفحه قالیباف بر خلاف سایر لیدرها مدتی تیک آبی داشت و اینستاگرام تایید می کرد اما با وجود این تایید باز هم از گزند اینستاگرام در امان نماند و کشیده شد اینستاگرام این صفحه در ابتدای آبان ماه امسال. در حال حاضر این صفحه برنگشته است و فعالیت اسپیکر محدود به صفحه توییتر و کانال تلگرام می باشد.

دکمه بازگشت به بالا