عمومی

سال به شهرت رسیدن – ترند روز

دهه 1400 را باید سال جهانی شدن ملی پوش ایرانی بوشهری دانست. امسال اتفاق افتاد که مهدی طارمی به عنوان یک ستاره بین المللی در بین بزرگ ترین های جهان معرفی شد.

به گزارش ترند روز، روزنامه ویژه نوروز شرق وی با نگاهی به دستاوردهای ارزشمند مهدی طارمی در دهه 1400 نوشت: دهه 1400 را باید یکی از بهترین سال های ورزش مهدی طارمی دانست، او در این سال مرزهای جدیدی را پشت سر گذاشت و نامش همچنان در فوتبال جهان رشد کرد. سال 1400 را باید سال جهانی شدن این مهاجم بوشهری دانست.امسال اتفاق افتاد که مهدی طارمی به عنوان ستاره بین المللی در بین بزرگان جهان معرفی شد.

مهدی طارمی پس از درخشش در ریو آوه در تابستان 1399 به تیم پرتغالی پورتو پیوست و چند هفته طول کشید تا بتواند شایستگی هایش را در تیم جدیدش ثابت کند. سرمربی پورتو در هفته های ابتدایی حساب زیادی از طارمی نداشت. این فعال ایرانی اما از این فرصت نهایت استفاده را کرد و در هفته هشتم لیگ پرتغال در ترکیب اصلی پورتو قرار گرفت. همه چیز برای طارمی ساخته شده است. او به نوبه خود بیشترین گل را در لیگ پرتغال در فصل گذشته به ثمر رساند. در لیگ قهرمانان اروپا شرایط مهدی متفاوت بود. سرجیو کونسیچ سرمربی پورتو در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا از اکثر مهاجمان ایرانی این تیم استفاده نکرد. سال 1399 اما با اتفاقی عجیب برای طارمی به پایان رسید. پورتو در مرحله یک شانزدهم لیگ قهرمانان اروپا به مصاف تیم قدرتمند یوونتوس رفت. توپی که طارمی در دیدار دو تیم به ثمر رساند، نام او را در فوتبال اروپا ثبت کرد. در بازی برگشت اتفاق عجیبی افتاد. وقتی دو کارت زرد گرفت، دو دقیقه بعد اخراج شد. پورتو البته در آن بازی توانست از سد یوونتوس بگذرد و طارمی سال 1399 را تلخ به پایان نرساند.

شعبده بازی در اسپانیا

فروردین 1400 برای مهدی طارمی به ماه فراموش نشدنی تبدیل شده است و همه چیز به بازی برگشت چلسی – پورتو در لیگ قهرمانان بازمی گردد. وقتی پورتو به یوونتوس رفت، چلسی را مقابل خود دید. دیدار دو تیم با برتری چلسی به پایان رسید. دیداری که طارمی نمی تواند به آن دست یابد. در 24 آوریل، 1400 بازی برگشت بین دو تیم در سویا، اسپانیا و در زمین بی طرف برگزار شد. اژدهای پرتغالی با توجه به شکست در این بازی انتظار صعود چندانی نداشت. درست است که این بازی موفقیت چندانی برای پورتو به همراه نداشت، اما در ثانیه های پایانی بازی یکی از طولانی ترین حضور مهدی طارمی در این ورزش را رقم زد. مهاجم ایرانی پورتو در دقیقه 90 + 4 با یک ضربه قیچی به گل برتری رسید، یک بازگشت زیبا، یک گل برد؛ گلی که مشخصا برای صعود به پورتو کافی نیست، اما برای طارمی کافی است تا بیش از هر زمان دیگری به شهرت برسد. این گل زیبا بارها جوانه زده است. این گل چشمگیر پس از قهرمانی چلسی در جام ملت های اروپا اهمیت بیشتری پیدا کرد. قیچی طارمی بهترین گلزن فصل 2021-2020 اروپا شد و یکی از سه گل آخر سال فیفا بود. طارمی با این گل شهرت بیشتری پیدا کرد. البته درخشش او با پیراهن پورتو به آن گل محدود نشد. او یکی دیگر از بازیکنان کلیدی پورتو است و فصل 2021-2020 را با 16 گل و 18 پاس گل به پایان رساند.

در یک نقطه، پوشش

درخشش مهدی در دومین فصل حضورش در پورتو بازگشت. او همچنین یکی از بهترین مهاجمان لیگ پرتغال در فصل 2021-2022 است و هر از چند گاهی خبر انتقال او به تیمی بزرگتر را می شنویم. طارمی پس از گلزنی برای یوونتوس و چلسی، موفق شد برای لیورپول نیز گلزنی کند تا نشان دهد می تواند برای تیم های بزرگ اروپایی گلزنی کند. اکثر هواداران حرفه ای فوتبال در سراسر جهان می دانند که پورتو یک مهاجم ایرانی به نام مهدی طارمی دارد. مهدی شاید دهه 1400 را با یک دستاورد ابدی به پایان رسانده باشد. گل های طارمی به چلسی به همراه گل پاتریک شی اسکاتلند، فوتبالیست چک در یورو 2020 و گل آرسنال از تاتنهام به آرسنال در لیگ انگلیس، سه گل آخر جوایز Pusk As بودند. جایزه پوشکاش برای زیباترین گل سال است. البته طارمی موفق به کسب این جایزه معتبر نشد، با این حال حضور او در سه دیدار پایانی تمجیدهای زیادی را برای مهاجم ایرانی پورتو به همراه داشت. گل ها و کمک های مهدی در لیگ پرتغال ادامه دارد. او در سال 2021 بهترین رکورد را در این زمینه در بین تمامی بازیکنان لیگ پرتغال ثبت کرد. مهاجم 29 ساله پورتو می تواند به همین روند ادامه دهد، حتی اگر به بازی در تیم بزرگتری فکر کند. مطمئناً، اگر او چند سال جوانتر بود، برخی از تیم های ثروتمند اروپایی قبلاً برای او فرش قرمز پهن می کردند. با این حال همچنان می توان به آینده روشن تری برای شماره 9 ایران امیدوار بود.

تاریخ سازی در تیم ملی

یکی دیگر از مدال های طلای مهدی طارمی در دهه 1400 عملکرد درخشان او با لباس تیم ملی ایران بود. تیم ملی در شرایط سختی وارد دهه 1400 شد. ایران با هدایت مارک ویلموتس بلژیکی مقابل عراق و بحرین شکست خورد و جام جهانی در آستانه سقوط قرار گرفت. مسابقات جام جهانی 2022 قطر پس از چند بار تاخیر به دلیل کرونا به بحرین منتقل شد. به گزارش جدول، ایران میزبان دیدار بحرین و عراق بود. تیم ملی ماموریت سختی داشت اما طارمی مثل یک ستاره می درخشید. ایران در هر 4 بازی پیروز شده و با غلبه بر دو رقیب قدرتمند خود یعنی بحرین و عراق به دور سوم رقابت های مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا راه یافته است. کابوس حذف از جام جهانی به پایان رسید. ایران در دور بعد با تیم های کره جنوبی، عراق، لبنان، امارات و سوریه همگروه شد و در پایان هفتمین دیدار موفق شد صعود خود را جشن بگیرد. اولین صعود در تاریخ

طارمی نیز در این صعود بی درد نقش عمده ای داشت. سه گل او در امارات متحده عربی (به جلو و عقب) و سهم او باعث شد بسیاری از محققان طارمی را مشهورترین چهره ایران در مسیر صعود چشمگیر تاریخ در جام جهانی 2022 بدانند. در روز جام جهانی ایران. طارمی برای صعود به جام جهانی تک گل عراق را نیز به ثمر رساند. او اولین بازیکن تاریخ فوتبال ایران بود که در دو روز صعود ایران به جام جهانی موفق به گلزنی شد. بوشهری ها همچنین یکی از دو گل ایران را در برد 2-0 ایران مقابل ازبکستان برای صعود به جام جهانی 2018 به ثمر رساندند.بازی های فوق العاده مهدی طارمی در اروپا و تیم ملی نشان می دهد که در دهه 1400 مانند سال 1399 بی شک شایسته بود. عنوان مرد سال فوتبال او یک فوتبالیست ایرانی است. مهدی در دهه 1400 موفق ترین لژیونر ایرانی در اروپا و یکی از مشهورترین چهره های صعود تاریخی ایران به جام جهانی بود. دهه 1400 نیز سال جهانی شدن مهدی طارمی بود. در همین حال، گل های چشمگیر او برای چلسی نقش مهمی ایفا کرد. مهاجم ایرانی را نیز باید یکی از موفق ترین چهره های ورزشی سال دانست.

و اون طرف

سال 1400 برای مهدی طارمی سال بی حد و مرزی نبود. مهمترین حاشیه امسال اختلاف با دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی بود. طارمی در یکی از دو مصاحبه خود پس از بازی افتتاحیه تیم ملی در بحرین با کنایه از توانایی های اسکوچیچ صحبت کرد. تفاوت اصلی اما در نوامبر 1400 رخ داد. دراگان اسکوچیچ در مصاحبه با یک روزنامه کرواسی در مورد مهارت های بازیکنان ایرانی صحبت کرد. این صحبت‌ها در ابتدا ترجمه خوبی به نظر نمی‌رسید که طارمی را وادار به ایستادن کرد. طارمی با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود درباره صحبت های سرمربی تیم ملی گفت: باید بگویم بازیکنان ایران علاوه بر تکنیک انفرادی، رزمی و … درک بسیار بالایی در از نظر دانش فوتبالی و استراتژی، اما متاسفانه مشکل جای دیگری است. همچنین گزارش شد که دراگان اسکوچیچ، کریم باقری و وحید هاشمیان به تماس ها پاسخ ندادند (طارمی دستیار اسکوچیچ بود) و این اختلاف منجر به اخراج طارمی شد. از تیم ملی. او برای دو بازی مقابل لبنان به تیم ملی دعوت نشد و مهاجم ایرانی پورتو سوریه است. ایران بدون ستاره هر دو بازی را می برد. طارمی و اسکوچیچ با کمک پدر یک نیمه. -بازیکن چند تیم ملی، خیلی زود اختلافاتشان کنار گذاشته شد. بازگشت طارمی به تیم ملی در دو بازی مقابل عراق و امارات با دو گل پیروزی و جشن صعود همراه بود. بازگشتی باشکوه که به همگان ثابت کرد مهدی طارمی را باید یکی از مشهورترین چهره های ورزشی ایران در دهه 1400 دانست.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا