حوادث

روایت صیاد چابهاری از ۲۵۵۵ روز اسارت در سومالی/« هر روز شکنجه می‌شدیم »

ترند روز/ سیستان و بلوچستان دستگیری 14 صیاد بلوچ توسط گروه تروریستی الشباب در سال 2014 یکی از خبرهای تلخ استان سیستان و بلوچستان بود. طی این سال ها تلاش های زیادی از سوی مقامات مختلف کشور برای آزادی این 14 صیاد صورت گرفت تا اینکه در نهایت دو صیاد. چند روز پیش این 14 صیاد که فقط برای ماهیگیری گرفتار شده بودند به آبهای دور از ساحل رفتند که پس از 7 سال تحمل اسارت آزاد شدند.

به گزارش ترند روز، در سال 1393، 14 صیاد ایرانی بلوچ از بندر ماهیگیری شهرک کنارک به سواحل دوردست اقیانوس هند رفتند که به دلیل آسیب فنی در پرتاب موتورسیکلت، گروه تروریستی الشباب را به گروگان گرفتند. .

این صیادان پس از تحمل 8 سال اسارت، امروز با نظارت منظم انجمن شیلات ایران، وزارت و وزارت کشور به آغوش گرم خانواده های خود بازگشتند.

عطاالله رئیسی سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ترند روز، اظهار کرد: سیستان و بلوچستان یکی از استان های ساحلی کشور است که هر ساله بیشترین صید را در کشور دارد. با شروع فصل صید معیشتی و تامین آبزیان کشور به دریا اختصاص دارد و هر قایق 3 تا 4 ماه در دریا و در دریای دور صید می کند.

وی گفت: صیادان عزیز در حین صید با خطرات زیادی روبرو هستند. ماهیگیران ما علاوه بر طوفان با حوادث دزدی دریایی و گروه های تروریستی مواجه هستند. متاسفانه در این قایق که در دست گروه تروریستی الشباب بود 3 صیاد جان خود را از دست دادند.

احمد عنبری یکی از صیادان آزاد شده در گفت وگو با خبرنگار ترند روز گفت: وقتی قایق ما می شکند، وقتی لنگر قایق می شکند، آب ما را به ساحل می برد؛ وقتی آزاد شدیم بعد از مدتی، متوجه شدیم که مردم به سمت ما می آیند و بسیار خوشحال شدیم که نجات یافتیم و به ساحل رسیدیم؛ متأسفانه آنها از افراد گروه تروریستی الشباب بودند و ما را به عنوان جاسوس دستگیر کردند و با خود به نزد او بردند.

عنبری ادامه داد: حدود 6 روز در راه بودیم و ما را به جنگل های سومالی بردند و شروع به بازجویی و آزار و اذیت کردند. شرایط ما خیلی سخت بود و فکر نمی کردیم دوباره به کشور برگردیم. ما از برخورد آنها با ما بسیار ناامید هستیم و این 8 سال است که با خانواده ارتباطی نداشتیم.

وی ادامه داد: ما همیشه شکنجه و بازجویی می شدیم. وسایل ماهیگیری نشان می داد که ما برای ماهیگیری رفته ایم، اما آنها هرگز متوجه نشدند تا اینکه بالاخره دو ماه پیش توانستیم برای اولین بار با خانواده تماس بگیریم.

احمد عنبری، حسین بازدار، محمدحسین خورا، ملابخش رئیسی، کاظم کاکلی، عبدالعزیز بلوچ، سهیل بلوچ، اسماعیل بلوچ، سید طبیب علی حسینی، طاهر بنگلزهی، نصیر بنگلزهی، زبیر نیازی، جمع ترابی و افشین داوود از چابهارود. و در ایرانشهر بودند که امروز پس از ۸ سال به آغوش خانواده بازگشتند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا