عمومی

روایتی از انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی

“نشانه موفقیت عملیات ترور آیت الله بهشتی بود. بمب زیر صحنه قرار گرفت. انفجار ساعت 21 رخ داد. شدت انفجار و قدمت ساختمان عامل بود. باعث ایجاد سقف شد. به سقوط و فروپاشی “بیشتر افرادی که جان خود را از دست داده اند به دلیل خسارات فروپاشی بوده است.”

به گزارش ترند روز، این روزنامه اعتماد وی نوشت: کار سید محمد حسینی بهشتی او را آماج حملات مخالفان قرار داده است، اما با بسیاری از توطئه های دشمن به شدت مخالفت کرده است، وی از جمله مخالفان وی بود. بنی صدر رئیس جمهور وقت و بنی صدر و همچنین روزنامه انقلاب اسلامی و دفتر هماهنگی ریاست جمهوری خشونت آمیزترین حملات را علیه وی انجام دادند رای بنی صدر به عدم کفایت سیاسی در مجلس در 29 خرداد 1360 به همراه شهید رجایی و هاشمی رفسنجانی به عضویت شورا در آمدند در 7 تیر 1360 در جریان سخنرانی در راهپیمایی حزب جمهوری در سرچشمه تهران بمبی توسط محمدرضا کلاهی صمدی از اعضای انجمن مجاهدین خلق کارگذاری شد. ، شهید نی به گفته 72 نفر از همکارانش.

سعید شاهسوندی، یکی از اعضای سابق انجمن مجاهدین که در سال‌های اخیر به منتقد شدید سازمان تبدیل شده است، نقش این سازمان را در این انفجار چنین توصیف می‌کند: مکش: انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی. شب جراحی، علی زرکش، علیرضا معدنچی، احمد شادبختی و همسرش محمدعلی جابرزاده انصاری، من و همسرم در یک خانه مخفی در اتوبان اول عباس آباد بودیم. زرکش به برخی از ما گفت: «امشب منتظر خبر هستیم. «امشب پشت دستگاه بی صدا بنشین و منتظر خبر باش!» ما از طریق شنود تلفنی توسط سپاه پاسداران و کمیته شنود شدیم. وقتی خبر را شنیدیم، فهمیدیم که ماجرای انفجار و استماع چیست.

نشانه موفقیت نهضت ترور آیت الله بهشتی بود. بمب زیر سکو قرار گرفت. این انفجار ساعت 9 شب رخ داد. شدت انفجار و قدمت ساختمان باعث ریزش و ریزش سقف شد. بیشتر تلفات ناشی از ریزش آوار بوده است. انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی و کشته و زخمی شدن صدها تن از مقامات عالی رتبه، دور باطل و دور باطل خشونت و خشونت مربوطه را بسته است.

وی افزود: فردای آن روز 16 تیرماه من و سه نفر دیگر به عنوان گروه موسس رادیو مجاهدین به دعوت دکتر قاسملو عازم دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان شدیم. هفته‌ها بعد شخصی به ما ملحق شد، ظاهری باوقار، آرام و روحیه‌ای منظم و اجرایی داشت، تکنسین‌های رادیو مجاهدین از طرف سازمان رادیو کریم به آن رسیدگی کردند. کسی جز محمدرضا کلاهی مسئول انفجار در هفت تیر: «آخرین چیزی که در مورد او شنیدم این بود که چگونه باعث شد که در جریان توسعه ایدئولوژیک در انجمن مجاهدین خلق مشغول باشد و حتی شنیدم که از سازمان خارج شده و در حاشیه بوده است.»

محمدرضا کلاهیه صمدی، متولد 1338، دانشجوی سال اول مهندسی الکترونیک دانشگاه علم و صنعت در زمان پیروزی انقلاب ایران بود. او در انفجار حزب جمهوری خواه در 15 دسامبر 2015 در شهر آلمر هلند جان باخت. به گزارش رسانه های هلندی، زمانی که کلاهی وارد هلند شد، نام خود را به علی معتمد تغییر داد و در یک شرکت برق مشغول به کار شد. او با یک زن افغان ازدواج کرد و با ماشین سفیدش به محل کارش رفت که مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

کلاهی را فردی فعال و فعال در حزب معرفی کرده اند و دلیل اعتماد مشاهیری چون مرحوم شهید بهشتی را نیز همین موضوع دانسته اند. آیت الله موحدی کرمانی گفت: کلاهی بر دل شهید بهشتی وارد شد و شهید بهشتی هم به او اعتماد کرد. یادم هست در جلسه شورای مرکزی حزب کلاهی گفت: من باید مراقب امنیت کل ساختمان باشم تا یک بار هم انفجاری پشت آن صورت نگیرد.

کلاهی در آن زمان برای حزب جمهوری اسلامی کار می کرد. او جایگاه خود را در کمتر از دو سال مستحکم کرد و در این مدت اطلاعات کمی در مورد او برای اطرافیانش وجود داشت. او توانست یک بمب را در یک جعبه مقوایی و یک بمب را در کیفش بگذارد و به راحتی وارد محل ملاقات شود. پس از اینکه بمب‌ها وانمود می‌کردند که می‌خرند، کلاه‌ها از سر برداشتند و دقایقی پس از انفجار بمب‌ها، سقف سالن روی حضار افتاد.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا